Kahvaltı Türk Mutfağı

Halef Beyoğlu

İlk şubesini Teşvikiye’de işlek bir sokakta açan soğuk baklava ve diğer nefis tatlılarıyla bilinen Halef’in ikinci şubesi de Beyoğlu’na açıldı. Hem de çok daha farklı bir atmosferle. Kocaman iki katlı bir binan içerisinde konumlanan Halef Beyoğlu, Dolapdere’ye yakın bir bölgede. Kocaman bir alanı var. Geniş ve ferah olması ile kesinlikle diğer şubeye göre çok daha uzun zaman geçirme isteği yaratıyor ve bir yandan da sosyalleşmek için de ideal bir yer. Gelenler beyaz ve yeşil rengin hakimiyetindeki şık ortamda vakit geçirmeyi seviyor ve arkadaş buluşmaları, kahve keyfi veya tatlı yiyip çay içerek zaman geçirmek için de sevilesi bir mekan.

Özellikle soğuk baklava çeşitleri bir harika. Gerçekten bu işi en iyi yapan yerlerden biri Halef. Burada deneyebileceğiniz gibi bu soğuk baklavaları, satın alıp eve veya misafirliğe gittiğiniz kişilere götürerek de paylaşabilirsiniz. Tarihi bir hikayesi de olan mekanda soğuk baklavalara halef deniliyor. Halefin fındıklı, cevizli, ruby, vegan ve amber gibi seçenekleri de var. Ayrıca baklavalar haricinde burada fıstıklı burma kadayıf, cevizli burma kadayıf gibi tatlı çeşitleri de var. Gerçekten her biri leziz ve farklı. Tuzlu olarak da su böreği Halef’in spesiayalleri arasında. Teşvikiye’de şubesi olan ve bu leziz tatlıları sunan Halef’in Romanya’da da bir şubesinin bulunduğunu belirtelim; ama pek çok ihtiyacı karşılayan en hoş şubesi Beyoğlu doğrusu.

Halef Beyoğlu’nun en büyük farkı pek tabii ki fazlasıyla geniş olması, bir yandan da burada harika bir brunch da var. Şimdilik bu brunch menüleri yalnızca Pazar günleri 11:30 – 16:30 arasında; ancak talep öyle yoğun ki birkaç gün daha olsa şahsen fazlasıyla sevineceğimiz bir haber olabileceğini düşünüyorum. Brunch her yerde olan brunchlardan epey farklı. Farklı çeşitleri seven biriyseniz siz, arkadaşlarınız ve ailenizle kesinlikle bir pazarınızı burada geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Brunch menüsünün içerisinde enfes bir mantı, ev yapımı soslarla lezzetlendirilen yumurtalar, çılbır gibi çeşitler var. Ayrıca tartlar da çok lezzetli. Tatlı konusunda uzmanlaşmış bir yer oldukları için pek tabii ki brunch sırasında da bazı tatlı sürprizleri oluyor, bizden söylemesi! Halef Beyoğlu, her gün 10:30 – 20:00 saatleri arasında açık.

Adres: Sururi Mehmet Efendi, Kurtuluş Deresi Cd. no:16/B, 34435 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 624 40 00

 

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.