Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Firuze Meyhane Beyoğlu

firuze
Yazan: Bora Sarısu

Aslında herşey dünya mutfağından biraz sıkılmamızla başladı. Turistin azalması ise restoran işletmecilerinin yerli misafirin sesine daha çok kulak vermelerine sebep oldu. Kültür gereği insanımız, tek bir tabak yemek için menüye uzun uzun bakıp sipariş vermek yerine, ortaya paylaşımlı masa düzeni seviyor. İşte meyhane temalı Türk mutfağı bu şekilde şehrin en güzel noktalarındaki mekanlarda egemen oldu. Yalnız bu değişimin baş rolünde “meze ve meyhane muhabbetini bende seviyorum” diyen kadınlar vardı. Yeni tarz meyhanelerin yemek sunumundan, manzaraya, müziğinden dekorasyonuna estetik kokan kodlarını kadın müdavimleri belirledi. İşte Firuze Meyhane Beyoğlu tam bu süreçten geçtiğimiz 2017 senesinin sonlarında Şişhane İKSV‘nin en üst katında açıldı.

Firuze Meyhane Beyoğlu’nu 5 Klasik sorumuzda inceleyelim

firuze

Ne Yenir, Ne içilir?

Firuze Beyoğlu, meyhane mutfağı üzerine menüsü olan coğrafyanın lezzetlerine yoğunlaşmış bir Türk lokantası. Şişhane’deki mekan misafirlerine A la Carte ve Fix olmak üzere 2 tip menü sunuyor. (Fiyatlara aşığıda değineceğiz) Limitsiz içkinin olduğu fix menü haftasonları ve kalabalık gruplar için restoranın rahatça spesiyallerini tatmak için oldukça uygun. Ama eğer manzaraya karşı 2 sohbet edip, demleneyim kafasıyla geldiyseniz A La Carte seçim ile ilerlenebilir. Bolca Meze ve ara sıcak seçeneği olan menüden ortaya paylaşmılı olarak açlık durumuna göre kararınca söylenebilir.

firuze

Firuze’nin ön plana çıkan tabaklarınına gelecek olursak, mezelerden Girit Mezesi ve Mutabbal hem lezzetleri, hem de sunumları itibarı ile her yerde bulamayacağınız türden. Deniz mahsulü mezlerden ise Balık turşusu ve Levrek Ceviche mekanın kendine has tabaklarından. Anadolu, Akdeniz ve Ege mutfağının kesiştiği bir menüsü olan Firuze Meyhane Ara sıcak Ciğer Tava, Felafel ve Tereyağında Karides gibi klasikleri sunuyor. Meyhane mutfağında ana yemek seçeneği çok yoktur ama Firuze Beyoğlu, bu anlamda menüyü zengin tutmuş. An  yemeklerden Firuze Kebap ve Çöp Şiş denenebilir. Mekanın barı kokteyl yapmak ile beraber, eğer yaz ayında gidiyorsanız, terastaki aynı gruba ait Monkey Bar’a bir içkiye uğrayabilirsiniz. Zira meka bu aralar oldukça popüler.

Ne Zaman Gidilir?

Firuze Beyoğlu haftanın 7 günü 19:00-02:00 arası hizmet veriyor. Manzarası sebebi ile mekan açık olduğu her saat dilimi ayrı bir keyifli. Hafta içi iş çıkışı saatleri itibarı ile hareketlenen mekanın başlama saati hafta sonu biraz daha akşam saatine kayıyor. Firuze Beyoğlu, hatırlayanlar bilir eski X restoranın şimdiki yerinde faaliyet gösteriyor. X Restoran, gün batımı itibari ile içkiye gidilen bir mekan olarak ünlemişti. Şimdi aynı görevi Firuze Beyoğlu’nun üstündeki Monkey İstanbul dolduruyor. Dolayısıyla yemek öncesi veya sonrası yaz dönmemini hareketli mekanı Monkey’e uğramakta fayda var. Şişhane metro durağına 20 metre mesafede olan mekan, ulaşım anlamıda da oldukça avantajlı.

reztoran
⬆️
Firuze Rezervasyon İçin Tıkla

firuze

Ne Giyilir?

Firuze Beyoğlu, son derece sade çizgilere sahip, ama şık aksesuarlar ile tamamlanmış, manzara odaklı bir mekan. Beyaz örtülü masaları, ahşapın kattığı sıcaklığı ve tarihi yarımadanın kattığı ruh ile mekan şık bir İstanbul lokantası. Her ne kadar meyhane mutfağı üzerine menüsü olan bir mekan olsada Firuze, akşamın ilerleyen saatlerinde müziğin Türkçe popa kaydığı keyifli bir restoran-bara dönüşüyor. Ba anlamda mekanın giyim kodları Şık, Spor/Şık, Chic/Sexy gibi geniş ama özenli denebilecek bir yelpazeyi kapsıyor.

firuze

Kim Kim gidilir?

Firuze Meyhane, güzel manzarası ve keyifli ama şık ortamı ile hafta içi şirket gruplarına hafta sonu ise kutlama guruplarına oldukça uygun bir mekan. Ortadan paylaşımlı yenilen yemekler, rahat ortam, eğlenceye kayış vaat eden müzikler mekana grup olarak gitmenin daha keyifli olacağını söylüyor. Tarihi yarımada Manzarasına sahip olması ve menüsünde Türk mutfağından seçmelerinde olması sebebi ile yabancı misafirleri de ağırlamak için ideal bir atmosfer sunuyor. Ayrıca Firuze’nin terasındaki yazın popüler mekanı Monkey Bar’a iş çıkışı arkadaşlar ile gidilebilir.

firuze

Ne Kadar Ödenir?

Firuze Meyhane Beyoğlu, yukarıda da değindiğimiz üzere Fix ve A La Carte seçim olmak üzere 2 seçenek sunuyor. A La Carte menüden bazı örnekler vermek gerekirse mezeler 24-40 TL arası fiyatlanmış. Ara sıcaklardan gösterge niteliği taşıyan Çıtır Kalamar 62 TL, Ciğer Tava 47 TL olarak menüdeki yerini almış. 70’Lik rakı fiyatlarının 270 TL’den başladığı mekanda, kokteyller 50-55 TL olarak fiyatlanmış. Hafif yiyip içeyim dediğinin bir günde tercih edilebilecek menüden serbest seçim ile kişi başı 150-200 TL arası hesap ile mekandan ayrılmak mümkün. Ama eğer gece uzun olacaksa veya grup olarak gidildiyse, 300 TL’lik yerli içkinin dahil olduğu (gece yarısına kadar) fix menüyü almak daha mantıklı olacaktır.

Not: Fix menüye %10 servis ücreti ekleniyor.
Firuze Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Şişhane, D:kat 6, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 238 50 50

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.