Etiler-Boğaz İtalyan Mutfağı Maslak-Levent

Da Mario Etiler

da mario

İtalyan restoranları denilince akla ilk gelenlerden Da Mario, kalitesini ve lezzetini korumakta olan restoranlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. İstanbulda Etiler’de La Scarpetta ve Villa Emma ile birlikle aynı konumda olan mekan bölgenin lezzet noktasına olmasında da önemli paya sahip. Her sezon yenilenen menüsü ile hizmet vermekte olan Da Mario’nun lezzetlerine artık İstinye şubesinden de ulaşılabiliniyor. Beyaz masa örtülü, sade ama şık dekorasyonu ve damakta iz bırakan lezzetleri olan Da Mario, her dönem İstanbul’un keyifli mekanları arasıda geliyor.

da mario

Her ne kadar 2 şubenin menüsü aynı olsada, konseptleri arasında bazı farklılıklar bulunmakta. Etiler şubesinin villa olmasından da kaynaklı olarak daha ev tadında, şık ama samimi bir ortamı varken; İstinye şubesi daha ciddi ve şık bir atmosfer sunuyor. Gün içinde iş yemeği için gidilebilecek mekan, akşamları da kutlama ve romantik yemekler için tercih edilebilir. Mekanın yıllardır aynı personelle devam etmesinin de hizmet ve lezzet anlamında önemli katkısının olduğunu düşünüyorum. Yazının devamında Da Mario’ya her gelişimde tercih etmekten sıkılmadığım, hatta gelme sebebim olan belli imza tabaklardan da bahsetmek isterim. Başlangıçlardan Burrata (285₺), Da Mario’ya gelenlerin günün hangi saati olursa olsun fix masalarında bulunması gerekenlerden. Böyle büyük, içi sulu ve dolgun lezzetli Burrata’yı her yerde bulabilmek pek de kolay değil. Buna ek olarak restoranın güzel marine edilmiş Carpaccio’suna da şans verilmesini öneririm.

da mario

Makarnalardan ise, Linguine Asparagi e Tartufo (235₺) ile Taglioni Con Burrata (230₺). Yani sırasıyla; kuşkonmazlı, trüf mantarlı, tür yağ ve ezmeli linguine ile yine içerisinde trüf mantarı ve yağı bulunan burrata ile inanılmaz uyum yakalamış tagliolini. Tam anlamıyla trüfe doyacağınız iki lezzet. Bunların yanında güzel eşlik edeceğini düşündüğüm bir diğer favorim; “Insalata Di Caprino (135₺)” Salatanın bazında klasik akdeniz yeşillikleri ve çeri domates tutulmuş olup çam fıstığı ile birlikle asıl star parça olarak keçi peynirine yer verilmişt. Pizza çeşitlerinden pizza sever olarak hepsini tercih edebilirim. Bunda odun ateşinde pişmesinin de büyük bir payının olduğunu düşünüyorum. Belli bir pizzayı önermiyorum çünkü damak tadınıza ve içindeki malzemelere göre herkeste favori pizza seçeneği değişkenlik gösterebiliyor. Güzel bir ana yemek olarak ise “Bistecca ai ferri con rucola e parmigiano” (280₺) olarak geçen ince dilimlenmiş bonfileye kim hayır der ki?

da mario

Son olarak tatlılardan, iyi ki klasiklerden gitmeyip denedim dediğim “Pannacota al Baileys”! Pannacotanın kıvamı ve baileys ile uyumunun şahaneliğine diyecek hiçbir söz yok. Sevdiklerimin yanında elbette beni üzen bir tabak var. Tatlılardan Creme Brulee. Gittiğim herhangi bir yerde menüde Creme Brulee seçeneği var ise kesinlikle tercihimi ondan yana kullanırım. Lavanta sevmeyenlerin tercih etmemesi gereken bir tatlı çünkü yerken tamamıyla lavantanın tadını alıyor olacaksınız.

da mario

Da Mario Etiler ve İstinye, haftanın her günü açık olup saat 12.00’den itibaren hizmete başlıyor. Mekanın en dolu olduğu saatler ise akşam saatleri. Bu sebeple özellikle akşam saatleri için rezervasyon yapmanızı öneririm. Eğer daha önce ilkbahar – yaz aylarında Etiler şubesine gitmediyseniz, özellikle bu aylarda bar bölümü de olan bahçesine rezervasyon yapmanızı öneririm. Kış aylarında ise İstinye Park şubesinin daha tercih edildiğini belirtebilirim. Restoranda başlangıçlar 125-325₺, Salatalar 135-275₺, Çorbalar 85-210₺, Makarnalar 145-280₺, Ana Yemekler 165-320₺, Pizzalar 135-250₺ ve Tatlılar 85-95₺ arasında olup, 2022 güncel fiyatlardır.

Da Mario Etiler Adres:  Dilhayat Sokak, No:7 Etiler, İstanbul
Telefon: (0212) 263 74 84

Yazar Hakkında

WhereToGo

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.