Beyoğlu-Karaköy Etnik Mutfak Fine Dining

Çok Çok Pera

çok çok

Tarihi yarım adaya bakan ve karşı taraf anlamına gelen Pera, şehrin çok katmanlı dokusunu en iyi yansıtan bölgelerden. Görkemli binaları ile Meşrutiyet Caddesi ise bölgenin ruhunu en iyi aksettiren nokta durumunda. Beyoğlu’nun kaotik insan hareketliğinden de oldukça az miktarda nasibini alan cadde, nitelikli mekanları ile dikkat çekiyor. Üstelik bu mekanlar Şef restoranından, şarküteri-bistro’ya, Thai mutfağından, mahalle barına oldukça güzel bir dağılım ile caddede yerini almış. Bunlar arasında Asya’nın lezzet dolu mutfağını 16 yıl boyunca oldukça geniş ve sadık bir kitleye ulaştıran Çok Çok, bu kez “Contemporary Thai’ konsepti ile misafirlerine kapılarını açtı.

çok çok

Ne yenir, ne içilir?

16 yıldır sunduğu klasik Thai mutfağı deneyimiyle yemeklerinde kullandığı Thai bitki ve baharatlarından aldığı ilhamı harmanladığı yeni mekanı Çok Çok Pera bir fine-dine restoran olarak karşımızda. Eski Amerikan Konsolosluğu Ek Binası olarak bilinen bu ihtişamlı bina, tarihi dokusunun korunduğu benzersiz dekorasyonu ve imza lezzetleri ile misafirlerinden tam not alıyor. Aperitiflerden Lamb Sate (kuzu bonfile satay), Thung Thong (geleneksel Thai mantısı) özel başlangıçlar olarak dikkat çekiyor. Geleneksel lezzetlerden olan orijinal Thai bitki ve baharatlarından oluşan vegan çorba Tom Yam Phak ve Tom Ka Kai (Hindistan cevizi sütlü) mutfağın özünü yansıtan lezzetlerden. Ana yemek olarak ise Kaeng Massaman Lamb (Massaman körili kuzu pirzola), Phad Thai Lobster, Chiang Mai Noodles ve Isan usulü Lap Kai imza tabaklardan.

Yeni yerinde Çok Çok Pera, Tayland ve Güney Doğu Asya mutfağından lezzetleri a la carte menü üzerinde 3 ve 5 aşamalı olarak sunuyor. Ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört ana lezzetin dengesi üzerine kurulu mutfak, contemporary tarzda (modern dokunuşlarla zenginleştirilen) yorumlanmış. Aperitifler, Çorbalar, Yan Lezzetler, Ana Yemekler ve Tatlılar olan menüdeki 5 bölümden 3’lü aşama veya tam tadım menüsü (5 seçim) almak mümkün.

çok çok

Çok Çok Pera, içerisinde yer alan Ernest’s Bar’da sunduğu kokteyller ile de oldukça iddialı. Fine-dining restoranın ünlü barmeni Fatih Akerdem, 48 yıllık tecrübesi ile benzersiz kokteyller hazırlıyor. Dünya’daki tek ‘Rakı Kokteylleri kitabının da yazarı olan Akerdem sunumlarında yaptığı kokteyllerin hikayelerini de misafirleriyle paylaşıyor. Dünyadaki tüm klasik kokteyllerin orijinal örnekleri dahil, rakı kokteylleri, Ernest’s Hemingway’in en sevdiği kokteyller ve Thai bitki ve baharatlarıyla taçlandırılmış kokteyllerin olduğu ayrı kategoriler mevcut. Sweet Temptation, Tamarind Express, Ernest’s Hemingway’s Special Daiquiri, Coee Topkapı , Singapore Sling’i mutlaka denemelisiniz.

çok çok

Ne zaman Gidilir?

Çok Çok Pera, haftanın 7 günü 17:00-01:00 arası açık bir mekan. Şık atmosferi ve nitelikli menüsü ile restoran, özel akşam yemekleri için tercih edilebilir. Güzel havalar için bir bahçe bölümü de olan mekanın en güzel zamanları kuşkusuz sonbahar ve kış ayları. Çok Çok Pera’nın adını tarihi binanın eski ziyaretçilerinden olan Ernest Hemingway’den alan keyifli barı da birer kokteyl içmek için ziyaret edilebilir. Mekana, yemek için gidildiğinde ise rezervasyon yapmakta fayda var

çok çok

Ne giyilir?

Çok Çok Pera, daha önce Amerikan Konsolosluğu’nun (1873-2003) olduğu ve şu anda Soho House Kompleks’e ait binada hizmet veriyor. Üyelikle giriş yapılan kulüpten bağımsız olarak hizmet veren Çok Çok, yüksek tavanlı mekanında, ferah bir atmosfer sunuyor. Meşrutiyet Caddesi’nin hatta Beyoğlu’nun en etkileyici yapılarından olan eski adıyla Palazzo Korpi binası, kuşkusuz restorana önemli bir ruh katmış. Çok Çok Pera, çalışanların giydiği kıyafetlerin tasarımından mekanın dekorasyonuna kadar oldukça özenle hazırlanmış. Mekan Semi Casual giyim tarzı ile ziyaret etmek için oldukça uygun.

çok çok

Kim kim gidilir?

Çok Çok Pera, şık atmosferi ve nitelikli menüsüyle özel akşam yemekleri ve ilk buluşmalar için ideal bir atmosfer sunuyor. Restoran, birçok imza tabağa sahip olması sebebiyle özellikle Thai mutfağı severler için deneyim odaklı bir yemek amaçlı ziyaret edilmeli. Ayrıca mekan, benzersiz dekorasyonu ile, şık bir atmosferde dostlarla buluşmak için de tercih edilebilir.

çok çok

Ne kadar ödenir?

Çok Çok Pera, orijinal yerinden temin ettiği ürünler ile Thai mutfağının özel lezzetlerini contemporary tarzda sunan bir restoran. Birçok Taylandlı çalışanın olduğu mekanda özel bir yemek deneyimi hedefleniyor. Çok Çok Pera’da a la carte olarak yapılan 3 aşmalı seçim menüsü 495 TL’ye sunuluyor. Menüdeki 5 kategorinin tamamından birer seçim yapılan menü ise 650 TL olarak fiyatlanmış. Kokteyllerin 160 TL olduğu restoranda yemek ücretine %10 servis ücreti ekleniyor.

Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Cd. No:54/A, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0539 301 34 20

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.