İtalyan Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş

Cipriani İstanbul

cipriani nisantasi scaled - Cipriani İstanbul

Michelin yıldızları, fine dining, şef restoranları derken İtalyan restoranları şehirde hiç bir zaman cazibesini yitirmiyor. Damağımıza uyan İtalyan lezzetleri dilim satan pizzacısından, en lüks restoranına hemen hemen her semtte kendine yer buluyor. Son dönem açılan en şık restoranlardan birisi de yine İtalyan mutfağı üzerine. Nusret’in satın aldığı Grand Hyatt oteline ev sahipliği yapan Maçka binası yakın zamanda 100. Yılını kutlamıştı. Bu kutlama ile birlikte şehir yeni bir İtalyan kazandı. Cipriani İstanbul, zamansız dekoru, şık atmosferi ve imza lezzetleri ile son dönemin en iddalı mekanlarından kuşkusuz.

cipriani

Aslında bu Ciprani’nin şehirdeki ikinci denemesi oluyor. İlki Levent’de yer alan Editon İstanbul’da açılan mekan, çok uzun soluklu olamamıştı. Yeme-içme anlamında dünyaca ünlü markamız Nusret aldığı şık otelin içerisine en önemli İtalyan restoranı markalarından Cipriani ile girmek istemiş. Yine aslında bu lokasyon İtalyan mutfağına çok yabancı değil. Zira Maçka Palas, bir öncesinde Galvin, daha incesinde de Armani Cafe’ye ev sahipliği yapmıştı. Ancak Cipriani’nin bu sefer kalıcı bir üst segment restoran olabileceğini söylemek mümkün. Zira mekanın dekorasyonunda çok sayıda ince detaya yer verilmiş. Personel kıyafetinden, 20. yüzyılın ortalarının klasik İtalyan dekoruna mekanın tasarımı, misafirlerine adeta zaman mefhumunu unutturuyor.

cipriani

Keten masa örtüleri, özel yapım bardak ve tabaklar, konforlu deri sandalyelerin yanlarındaki çanta tabureleri şık bir atmosferi her anlamda tamamlıyor. Cipriani’nin her şubesinde bulunan akvaryumu ikon bi tasarım öğesi olarak yine İstanbul’daki mekanda da yerini almış. Cipriani İstanbul’un günlük olarak basılan menüsünün başlangıcı “Specials of the Day” (öğle menüsü) olarak başlıyor. İkişer seçenekli başlangıç, ana yemek ve tatlıdan oluşan bu menü içki hariç 575 ₺ fiyatla set olarak alınabiliyor. Menünün en dikkat çeken bölümü ise beyaz trüflü tabaklar kuşkusuz. İtalya’nın Alba bölgesinden çıkan bu değerli mantar, mutfağın bilindik lezzetleri ile birlikte sunuluyor. Restoranın imza tabaklarına gelecek olursak Carpaccio “alla cipriani“, ev yapımı  “Buffalo Ricotto Gnocchi” başlangıçlar arasında sayılabilir. Cipriani’yi ziyaret ederseniz, imza Martini’leri de denemeyi unutmayın.

Cipriani İstanbul Adres: Harbiye, Maçka Palas, Maçka Cd. No:33/C, 34367 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 296 99 50

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.