Kokteyl Sanatı Müdavim Pro

Barmenliğin Tanımı Yeniden Yazılıyor

İnfüzyon kokteyl”,  “demleme tekniği”, “craft cocktail”, “meşe fıçıda olgunlaştırma”, “signature cocktail”, bu dönem sıkça duymaya alıştığımız terimler. Sadece Türkiye’de değil dünyada ki barmen tanımı son 10 senede inanılmaz bir değişiminin içinden geçmekte. Eskiden servis zincirinin bir halkası durumundan öteye gitmeyen barmen rolü artık, mekanların açılırken oluşturdukları stratejinin önemli bir parçası haline geldi. Geçmiş zamanlardaki “şöyle şık bir yer yapalım, nasıl olsa çevremizde bol, gelenler de bir şeyler içer” mantalitesi artık yeni tüketiciye dokunmuyor. Bu sebeple mekanlar inşa edilirken, mimar ile dekorasyonun, mutfak şefi ile yemek menüsünün oluşturulduğu gibi, barmen ile de mekana özel bar menüsü çalışılıyor. Tüm bu gelişmelere içki firmaları da kayıtsız kalmıyor ve Diageo BarmenClub gibi organizasyonlar ile oyundaki yerlerini alıyorlar.


Thema, Dedeağaç

Thema, Dedeağaç

Ünleri gitgide yayılan barmenler

Dünyanın başta New york, Londra gibi önemli noktalarında hızla gelişen yeni kokteyl yapma teknikleri, ülkemizde ki mekan yapısını da etkilemeye başladı. İçki menüsünün mekanı tamamlayan önemli bir unsur olduğunu keşfeden işletmeler, bar kadrosuna, en az mutfak ekibi kadar önem veriyorlar. Hatta son dönemlerde mekana barmeni için giden müdavim bir kitle geliştiğini söylemek bile mümkün. İyi kokteyl talep eden bilinçli tüketicinin artması ile beraber barmenlerin üzerine kurulu kokteyl barlar, son döneme damgasını vuran mekan tipi haline geldi. Bu mekanların odak noktalarında duran ve ünleri hızla yayılan barmenler ise  “Mixologist”, “Head Bartender”, “İçecek Direktörü” gibi yeni unvanlar ile karşımıza çıkıyor.

Tamer Arslan'ın Signature Kokteyli Ekinoks

Tamer Arslan’ın Signature Kokteyli Ekinoks

Kokteyl Yarışmaları ve Barmen programları

Dünyada olan bu gelişmeler, içki firmaları tarafında da karşılık bulmuş durumda. Global ağa sahip içki firmaları, kokteyl hazırlama tekniklerindeki gelişimleri, bulundukları ülkelerde oluşturdukları çeşitli platformlar ile sektöre yayıyorlar. Bu platformlardan en çok göze çarpan 2 tanesi Diageo Worldclass ve BarmenClub Masters, yarışma ve eğitim aktiviteleri ile global gelişmeleri barmenlere ulaştırıyor. Her sene bu yarışmalarda dereceye giren barmenler, kişisel marka değerlerini arttırarak, önemli mekanların barlarında yöneticilikten, kendi kokteyl barını açmaya kadar fırsatlar yakalıyorlar.

world class yarışması

Diageo Barmenclub Masters

İçinde bulunduğumuz 2017 yılının hemen başında devam eden Diageo Barmen Club Masters yarışması, 30 Ocak tarihinde yarı finali ve 13 Mart tarihinde finali ile dereceye giren barmen ve kokteylleri belirleyecek. Sunum, özgünlük, tat, baskı altında çalışma gibi birçok kritere göre değerlendirilecek barmenler, süreç boyunca mesleki hayatlarına katkıda bulunacak birçok eğitim programına katılacak. Ülkemizdeki en büyük barmen platformu durumunda olan BarmenClub yarışmasında dereceye giren ilk üç, Selanik’deki Soulshaker da 5 gün boyunca mesleki eğitim programına katılma hakkı kazanacak.

BarmenClub Masters 2017

Diageo BarmenClub master 2017 finali Le Meridien otelin 34. katında, güzel bir havada gerçekleşti. 21 finalistin yarıştığı yarışmada Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen barmenler hünerlerini sergiledi. 8 klasik kokteylden 4’ünü kura ile seçen barmenler 8 dakika içerisinde kendi dokunuşları ile seçtiği kokteyli jüri önünde yaptılar. Büyük heyecana sahip olan BarmenClub masters finalinin birincisi Joker No 19’dan Yağız Şenyol olurken, ilk beş şu şekilde oluştu:

1- Yağız Şenyol
2- Çağrı Yılmazoğulları
3- Çağatay Ercan
4- Akın Kayışoğlu
5- Baran Tuncay

2018 yılı Diageo Barmenclub yarışmasının yapılıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.