Nişantaşı-Beşiktaş Street Food

Afil Bomonti

Son yıllarda street food akımı fazlasıyla revaçta. İnsanlar basit; ama lezzetli sokak yemeklerini bulabilecekleri mekanları fazlasıyla sevip benimsemiş durumda. Hele ki, bahsettiğimiz bu mekanlar, kendilerini diğerlerinden ayrıştıran özel yiyecek, sos veya farklı atıştırmalıklara menülerinde yer verirlerse buraların müdavimi olma ihtimali daha da artmış oluyor. İşte böyle restoranların bana göre en başarılılarından olan ve Cihangir’in en sevdiğim sokaklarından birinde sessiz sedasız yolculuğuna devam eden Afil Cihangir, son dönemlerde popülerleşen ve insanların vakit geçirmek için rotasını kırdığı Bomonti’de ikinci şubesini açtı.

afil bomonti

Afil Cihangir minik bir dükkandı; ancak içinde kocaman lezzetler barındırıyordu. Bomonti şubesi ise daha büyük, şık ve uzun uzun arkadaşlarınızla bir akşamınızı geçirebileceğiniz bir mekan. Afil Bomonti, Street Food/Meze Bar olarak oluşturduğu konseptinde menüyü geliştirken, içki servisi de eklemiş. Restoranın menüsü, Tablacı Salatası (50 TL), Piyaz (57 TL) gibi salataların bulunduğu “Bostana” bölümü işle başlıyor. Humus, Fava, Zeytin Piyazı, Babagannuş, Girit Ezme, Atom gibi klasiklerin farklı yorumlar ile sunulduğu mezeler ise, ‘’Katık’’ bölümü altında toplanmış. Sonrasında ‘’Oburluk’’ adını verdikleri ve benim en çok ilgimi çeken kısım var ki; tarhanalı işkembe çorbası olan Uykuluk (95 TL), Sucuk İçi (95 TL) ve Çıtırlı Dana Ciğer (95 TL) en çok ilgi çeken yemeklerden.

Bu kadarla bitiyor sanmayın, menüde bir de ‘’Afilli Bun’lar’’ kısmı var ki; sevenleri (özellikle kokoreç) için en iştah açıcı kısım da burası bence. Acı hardalla lezzetlendirilmiş Fıstıklı Kuzu Burger (92 TL), Sokak Köftesi (95 TL) ve Atom Kokoreç (135 TL) bu menünün gerçek yıldızlarından. Tatlı menülerinde de klasikleşmiş olan Kemalpaşa, Havuç dilim Baklava ve Soğuk Baklavaya yer vermişler. Pazartesi günleri hariç tüm hafta boyunca 12:00 – 00:00 saatleri arasında açık olan mekana kalabalık arkadaş grupları halinde gidip özellikle meze ve katık kısmındaki yemeklerin her birini denemek, Bomonti’nin canlı ve renkli atmosferinde leziz yemekleri deneyimlemek keyifli olacaktır. Bizden söylemesi!

Afil Bomonti Adres: Merkez Mah, Elysium Rezidans, Feriköy Fırın Sk D:Blok 35/8, 34384 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 999 61 91

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.