Maslak-Levent Şef Restoranı

Efendy İstanbul

Avustralya’da senelerdir Türk mutfağının en güzel örneklerini sergileyen ve son dönemde televizyon dünyasından tanıdığımız başarılı şef Somer Sivrioğlu’nun Efendy’sinin, artık bir de İstanbul şubesi var. Yüksek lisans için gittiği Sidney’de yaşamaya karar verdikten sonra 2007 yılında Türk lezzetlerinden oluşan menüsü ile Efendy’i açan Somer Sivrioğlu, başarı hikayeleri ile dolu restoranını Levent, Nispetiye Caddesi’ne de taşıdı. Efendy İstanbul son dönem bölgede açılan en keyifli mekanlardan.

Çok geniş ve ferah bir alana kurulan bu şef restoranı, hem cam tavanları, tavandan sarkan bitkileri ve mandalina ağaçları ile dolu hoş atmosferi ile hem de yıllardır çok sevilen lezzetlerle dolu menüsünün de etkisi ile kısa sürede pek çok müdavim kazanmış durumda. Menüde Somer Sivrioğlu’nun imza tabakları en çok ilgi çekenlerden pek tabii ki. Özellikle, Muhammara ile servis edilen Kadayıf Karides (210 TL), Somer Şef ile özdeşleşmiş, enfes bir tabak. Zaten başlangıçtan itibaren harika bir deneyim sizleri bekliyor doğrusu.

Masaya ilk olarak gelen ekşi mayalı tombik pide bile doyurucu; ancak diğer lezzetlere de yer bırakın. Soğuk başlangıçlardan tire çamur peynirli İsli Et (115 TL) ve firik, erik kurusu, alabaş turp ile hazırlanan Mersin bölgesinde yapılan Batırık (95 TL) denenmeli. Sıcak başlangıçlardan ise en çok Lahana Kebap (110 TL) ile demin de bahsettiğimiz Kadayıf Karides denenesi. Tabi buraya gelmişken ana yemekler arasında bulunan ve yine imza tabaklardan olan Kilis Pie (380 TL), Efendy Köfte ve dağ mantarlı, keşli erişteyi denemeden dönmek olmaz. Efendy İstanbul’un Kokteyllerine de bayılacağınızı belirtelim. Mekan yalnızca pazartesileri kapalı, diğer günler 12:00’den 00:00’a kadar açık.

Efendy İstanbul Adres: Levent, Nispetiye Cd No:13, 34330 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0530) 289 80 39

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.