Beyoğlu-Karaköy Dünya Mutfağı

Beyoğlu Şaraphanesi

beyoğlu şaraphanesi

Şehrin ruhunu en güzel yansıtan bölgelerden birisi olan Asmalı Mescit bu aralar eski günlerine dönüş emareleri gösteriyor. Batılı turistin tekrar gelmeye başladığı şu dönemde, bir anlamda Karaköy, Arnavutköy gibi bölgelerde istediğini tam bulamayan yerli gezginlerin ayakları yine Asmalı’ya doğru kaymaya başladı. Bu geri dönüşte ise Asmalı’nın genel tarzı olan bar ve meyhanelere alternatif mekanların açılması, bölgenin devamlılığı için oldukça önemli. Bu anlamda 2018 Sonbaharında açılan Beyoğlu Şaraphanesi, Asmalı’daki zenginliği katkıda bulunabilecek nitelikli mekanlardan birisi olarak ön plana çıkıyor.

Beyoğlu Şaraphanesi’ni 5 klasik sorularımızda inceleyelim

beyoğlu şaraphanesi

Ne yenir, ne içilir?

Beyoğlu Şaraphanesi’nin ana felsefesi anadolu şaraplarını, uygun eşlikçileriyle birlikte gelen misafirlerine sunmak. Mekanın danışmanı Levon Bağış, şarap severlerin oldukça iyi bildiği bir isim. İşletme felsefesi dahilinde Türk şarapçılığına da destek olan işletme, yemek eşleşmelerini kolaylaştıran menüsü ile de misafirin kolay seçim yapmasını sağlıyor. Beyoğlu Şaraphanesi’nin geniş kavında bulunan şaraplar özelliklerine göre renk kodlarıyla gruplanmış ve menüdeki ideal uyum sağlıyacak yemeklerle eşleştirilmişler. Menüsünde Şarapla uyumu anlamında geniş şarküteri seçeneği sunan restoranda, iddialı ana yemek seçenekleri de mevcut.

beyoğlu

Yerli ve yabancı geniş bir şarküteri bölümü olan Beyoğlu Şaraphanesi’nde, peynir ve salam ürünleri göze hoş gelen sunumları ile tek tek veya karma tabaklar olarak alınabiliyor. Menüdeki Dilli Humuslu ve Susurluk Sucuklusu gibi yerel lezzetlerden oluşan tapas tarzı Ekmek Üstüler oldukça seviliyor. Restoranın Balık pazarından temin ettiği ürünlerden oluşturduğu Balık Pazarı Tahtası, füme tatlar sevenler tarafından mutlaka denenmeli. Başlangıçlardan ise Fırın Camambert ve Yerli Peynir Fondue ortaya paylaşımlı olacak şekilde söylenebilir. Ana yemek olarak ise Dana Kaburga ve 4 kişilik Fırında Bütün Kuzu Kol mutfağın spesiyalleri olarak ön plana çıkıyor.

beyoğlu

Ne zaman gidilir?

Beyoğlu Şaraphanesi, haftanın 7 günü 17:00-01:00 arası açık bir mekan. Kış aylarında mekanın giriş bölümündeki ana salonda yanan şömine, Beyoğlu Şaraphanesi’ne ayrı bir hava katıyor. Hafta içi, iş çıkışı ziyaret etmek için oldukça ideal olan mekana, özellikle hafta sonu yoğunluk sebebi ile rezervasyon ile gitmekte fayda var. Sıklıkla tadım etkinlikleri yapan Beyoğlu Şaraphanesi’nin takvimini Instagram (buraya tıklayarak) sayfasından takip edebilirsiniz. Mekana ideal ulaşım yolu ise, 100 metre yürüme mesafesindeki metro istasyonu sebebiyle raylı sistem kuşkusuz.

beyoğlu

Ne giyilir?

Beyoğlu Şaraphanesi, içerisinde bulunduğu tarihi binanın ruhuna uygun olacak şekilde dekore edilmiş, şık bir Beyoğlu restoranı. Bölgenin sanat ve kültür ile harmanlanmış çok kültürlü dokusu, Venedikten getirtilen antika kapı, 200 yıllık şömine gibi unsurlar ile mekanın girişinden itibaren vurgulanmış. Ortaya paylaşımılı yemeklerin sıcak ve samimi bir atmosfer kattığı mekanın dekorasyonunda kav odası, şarap fıçıları gibi şarap ile ilgili birçok öğle kullanılmış. Yüksek tavanlı binanın ferahlık kattığı Beyoğlu Şaraphanesi’ne bölgenin genel atmosferi itibarı ile Spor/Şık giyim tarzı uygun olacaktır.

beyoğlu şaraphanesi

Kim kim gidilir?

Beyoğlu Şaraphanesi, menüsü, atmosferi ve lokasyonu itibarı ile gece öncesi veya iş çıkışı dostlarla buluşma noktası olacak şekilde planlanmış bir mekan. İşletmenin ikinci katında isteğe bağlı olarak DJ müziği yapılabilmesi sebebiyle, yeme-içme ve eğlenceyi tek mekanda bitirmeyi seven kutlama grupları için ideal bir atmosfer sunuyor. Mekanın kompak 3. Katı, 40-80 arası sayıdaki grupların özel kapalı organizasyonlarına uygun olacak şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca restoran, şarap ve şarap bazlı menüleri sevenler için, deneyim yemeği amaçlı ziyaret edilmesi gereken adreslerden birisi durumunda.

beyoğlu

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 08.11.2019)

Beyoğlu Şaraphanesi, şarap-yemek eşleşmesi üzerine kurulu bir restoran. Bu anlamda işletme 125 TL gibi uygun şişe fiyatlarından, 1.200 TL’ye kadar özel şarapların olduğu geniş bir kava sahip. Yemek fiyatlarına da değinmek gerekirse, Yerli Peynir Tabağı 59 TL, Yabancı Şarküteri Tabağı 69 TL’den fiyatlanmış. Balık Pazarı Tahtası’nın 89 TL olarak fiyatladığı mekanda, Peynir Fondue 60 TL’den sunuluyor. Ana yemek spesiyali Dana Kaburga’nın 89 TL olduğu Beyoğlu Şaraphanesi’si, kişi başı 150-200 TL arası fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir.

Beyoğlu Şaraphanesi Adres: Asmalı Mescit Mah. Sofyalı Sok. No:7 Beyoğlu
Telefon: (0212) 245 4540


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."