Beyoğlu-Karaköy Karma Dünya

Beyoğlu Şaraphanesi

beyoğlu
Yazan: Bora Sarısu

Şehrin ruhunu en güzel yansıtan bölgelerden birisi olan Asmalı Mescit bu aralar eski günlerine dönüş emareleri gösteriyor. Batılı turistin tekrar gelmeye başladığı şu dönemde, bir anlamda Karaköy, Arnavutköy gibi bölgelerde istediğini tam bulamayan yerli gezginlerin ayakları yine Asmalı’ya doğru kaymaya başladı. Bu geri dönüşte ise Asmalı’nın genel tarzı olan bar ve meyhanelere alternatif mekanların açılması, bölgenin devamlılığı için oldukça önemli. Bu anlamda 2018 Sonbaharında açılan Beyoğlu Şaraphanesi, Asmalı’daki zenginliği katkıda bulunabilecek nitelikli mekanlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Tarihi binadaki 4 katlı mekan, “yeni nesil şaraphane” sloganıyla yeme-içme ve eğlenceyi bir arada sunacak.

Beyoğlu Şaraphanesi’ni klasik sorularımızla inceleyelim

beyoğlu şaraphanesi

Ne yenir, ne içilir?

Beyoğlu Şaraphanesi’nin ana felsefesi anadolu şaraplarını, uygun eşlikçileriyle birlikte gelen misafirlerine sunmak. Mekanın yaratıcılarından Cenk Çöteli 20 yılı aşkın süredir yeme-içme ve şarapçılık üzerine çalışan bir şarap tutkunu. Bir anlamda Türk şarapçılığına da destek olan işletme, yemek eşleşmelerini kolaylaştıran menüsü ile de misafirin kolay seçim yapmasını sağlıyor. Beyoğlu Şaraphanesi’nin geniş kavında bulunan şaraplar özelliklerine göre renk kodlarıyla gruplanmış ve menüdeki ideal uyum sağlıyacak yemeklerle eşleştirilmişler. Menüsünde Şarapla uyumu anlamında geniş bir peynir ve salam seçeneği sunan restoranda, iddialı ana yemek seçenekleri de mevcut.

beyoğlu şaraphanesi

Ağırlıklı olarak Anadolu peynirlerinin sunulduğu restoranda, Kastamonu’dan pastırma gibi yöresinden gelen ürünler servis ediliyor. Ortaya paylaşımlı seçimler ile ilerlenerek daha iyi bir deneyim yaşanabilecek menüde, Tahtada Et ve Tahtada Peynir bölümlerinden istediğiniz şarküteri tabağını oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca menünün İspanyol esintileri olan Ortaya Barcelona ve Ekmek Üstü bölümünden Sote Köy Biberi, Sucuk Ekmek, Güveçte Mantar gibi seçimlerle masa sürekli sıcak tutulabilir. Ana yemek olarak ise Makarna ve et ağırlıklı olan menüden, Kaburga ve Pancarlı Risotto mutfağın spesiyalleri olarak denenebilir.

beyoğlu şaraphanesi

Ne zaman gidilir?

Beyoğlu Şaraphanesi, Pazar hariç haftanın 6 günü 17:00-01:00 arası açık bir mekan. 4 kattan oluşan işletmenin ikinci katı DJ müziği olan hafta sonları ve özel gecelerde kulübe dönerken, kapanış zamanı gecenin ilerleyen saatlerine taşınıyor. Şömineli giriş bölümü ana salonu olan Beyoğlu Şaraphane’si, özellikle sonbahar-kış dönemi için oldukça keyifli bir sezon mekanı. İlkbahar-Yaz döneminde ise teras bölümü açılacak olan mekanın, 3. katı kapalı gruplar ve özel partilere ayrılmış. Beyoğlu Şaraphanesi’nin etkinlik programını Instagram (buraya tıklayarak) sayfasından takip edebilirsiniz.

beyoğlu şaraphanesi

Ne giyilir?

Beyoğlu Şaraphanesi, içerisinde bulunduğu tarihi binanın ruhuna uygun olacak şekilde dekore edilmiş, şık bir Beyoğlu restoranı. Bölgenin sanat ve kültür ile harmanlanmış çok kültürlü dokusu, Venedikten getirtilen antika kapı, 200 yıllık şömine gibi unsurlar ile mekanın girişinden itibaren vurgulanmış. Ortaya paylaşımılı yemeklerin sıcak ve samimi bir atmosfer kattığı mekanın dekorasyonunda kav odası, şarap fıçıları gibi şarap ile ilgili birçok öğle kullanılmış. Yüksek tavanlı binanın ferahlık kattığı Beyoğlu Şaraphanesi’ne bölgenin genel atmosferi itibarı ile Spor/Şık giyim tarzı uygun olacaktır. Mekana eğer kulüp saatinde gidiliyor ise, etkinliğin kapsamına göre Spor/Şık ve Chick & Sexy kodlar tercih edilebilir.

beyoğlu şaraphanesi

Kim kim gidilir?

Beyoğlu Şaraphanesi, menüsü, atmosferi ve lokasyonu itibarı ile gece öncesi veya iş çıkışı dostlarla buluşma noktası olacak şekilde planlanmış bir mekan. İşletmenin ikinci katının kulüp olması ise yeme-içme ve eğlenceyi tek mekanda bitirmeyi seven kutlama grupları için ideal bir atmosfer sunuyor. Mekanın kompak 3. Katı, 40-80 arası sayıdaki grupların özel kapalı organizasyonlarına uygun olacak şekilde dizayn edilmiş. Ayrıca restoran, şarap ve şarap bazlı menüleri sevenler için, deneyim yemeği amaçlı ziyaret edilmesi gereken adreslerden birisi durumunda.

beyoğlu şaraphanesi

Ne kadar ödenir?

Beyoğlu Şaraphanesi, bölgenin tarih boyunca eğlence ve konuk ağırlama merkezi olma halini, Anadolu şarapçılığı ile harmanlayan bir misyon üzerine kurulmuş. Bu anlamda işletme 75 TL gibi uygun şişe fiyatlarından, 1.200 TL’ye kadar özel şarapların olduğu geniş bir kava sahip. Yemek fiyatlarına da değinmek gerekirse, Tahtada Et bölümünden etler herbiri 15 TL, Tahtada Peynir bölümündeki peynir seçenekleri ise 12 TL olarak fiyatlanmış. İdeal tabak olarak düşünülen 5’li seçim etler için 65 TL, peynir için 50 TL özel fiyat belirlenmiş. Ortaya söylenecek Barcelona bölümündeki aperitifler ise 9 TL’den menüdeki yerini almış. Ana yemeklerin 37-69 TL arası fiyatlandığı Beyoğlu Şaraphanesi’nde, kişi başı 100 TL’den başlayan fiyatlar ile iyi bir akşam yemeği deneyimi yaşamak mümkün.

Beyoğlu Şaraphanesi Adres: Asmalı Mescit Mah. Sofyalı Sok. No:7 Beyoğlu
Telefon: (0212) 245 4540


Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.