Etnik Mutfak Fine Dining Nişantaşı-Beşiktaş Yemekli Kulüp

16 Roof İstanbul

16 Roof, Covid 19 sebebiyle verilen aradan sonra, 5 Haziran Cuma günü Turizm bakanlığının açıkladığı hijyen ve sosyal mesafe kuralları (bilgi için tıklayın) ile birlikte tekrar açılıyor.

İçerisinde olduğumuz 2019 yazı İstanbul’da teras mekanlarının egemenliğinde geçiyor. Şişhane’de Monkey Bar, Kuruçeşme’de La Mancha ve yenilenen Bebek Otel barı, akşamüstü itibarı ile toplanılan ve geceye de sarkan bu tarz mekanlardan bazıları arasında. Swiss Otelin terasındaki 16 Roof ise, teras mekanları arasında en popülerlerinden birisi. Doğrusu otel bünyesinde işletilen mekanın asıl konsantrasyon konusu olmamasına rağmen, gece hayatı ve eğlence dünyasının güncel durumunu bu kadar iyi takip edip, uygulamaya dökmesi oldukça şaşırtıcı. Zira haftanın her gününe konan canlı ve DJ müzik performansları mekana oldukça iyi bir şekilde oturmuş. 16 Roof İstanbul, manzarası, müziği, kokteylleri ve nitelikli mutfağıyla, özellikle boğaz hattında mekan boşluğu olduğu bu dönemde gece hayatının yükünü çekiyor denebilir.

16 roof

16 Roof İstanbul’u 5 klasik sorumuzda inceleyelim;

Ne yenir ne içilir?

Yukarıda belirttiğim gibi Kuruçeşme-Ortaköy hattının devreden çıkması ile yeni bölgelerdeki mekanalara  şans doğmuştu. Adamına göre muamele yapan kapı görevlileri, lüzumsuz işletmeci görüntüsünden sıkılan bir kitle için de otel bünyesinde olan 16 Roof, keyifli bir alternatif olmuş durumda. Üstelik mekan iyi müzik ve keyifli manzaranın yanısıra yeme-içme anlamında da oldukça iyi bir deneyim vaat ediyor. Bu anlamda gastronominin yükselen yıldızı Peru mutfağı restoranın menüsünde kendisine oldukça önemli bir yer bulmuş. Mekan, üst tarafındaki bistro-bar bölümünde daha atıştırmalık tarzı bir menü sunarken, giriş bölümündeki masa ve stant düzeni olan bölümde fine dining ayarında bir menü sunuyor.

roof 16

Bar düzeni için uygun atıştırmalıkların olduğu 16 Roof ‘un üst katındaki, paylaşımlıklar menüsündeki Tuna, Mango and Passion Fruit Ceviche ve Seafood Ceviche, imza tabaklar arasında yer alıyor. Latin usulü havyar, Deniz mahsulleri ve istiridye tabağı gibi iddalı tabakların olduğu menüde, keyifli bir de Sushi bölümü (Dragon Fire Roll ve Hanna Roll imza tabalar) mevcut. Keyifli terasın menüsünde ayrıca, Tortillo Çorbası, Karides Tempura, Burger seçenekleri gibi sokak lezzetlerini referans alan tabaklar da mevcut. Restoranın menüsünün ana yemek bölümünde ise Quin0tto (ızgara yaz sebzeleri) ve Seco de Coredoro (Ağır ateşte pişmiş dana incik) imza tabakalar olarak geçiyor. Mekanın yükünü çeken ve özel kokteyller yapan bardan ise Passion Margarita ve Wilz Land ön plana çıkanlar arasında sayılabilir.

16 roof

Ne zaman gidilir?

16 Roof, yaz dönemi boyunca haftanın 7 günü 15:00-02:00 arası açık bir mekan. Yoğun ilgi ve otel misafirleri sebebi ile açılma saati 15:00’e çekilen mekanın asıl hareketlenme saatleri iş çıkışı itibarı ile 18:00’den sonra oluyor. Mekanın ilk dolan bölümü de en üstteki bar bölümünün bistro tarzı masaları oluyor. Haftanın 7 günü etkinlik olan teras mekanında, Salı günleri canlı performansa yer veriliyor. Girişteki restoran bölümünün de akşam saati ile dolması ile beraber mekandaki en kalabalık saatler 20:00-23:00 arası yaşanıyor. sonrasında ise artan müziğin ritmi ile bu sefer bar bölümünün üst tarafındaki DJ’e yakın lounge bölümünde. Mekanı ziyaret edecekler için bir uyarı olarak, haftanın tüm günleri de rezervasyon yaparak gitmelerinde fayda var.

16 roof

Ne giyilir?

16 Roof Swiss, otelin en üst katı olan ve adını aldığı 16. katta olan, her açısından boğaz manzarasına hakim bir teras mekanı. Restoran-bar kabaca 3 bölümden oluşuyor. Girişteki uzunlamasına olan alan stant-masa ve masa oturma düzeni ile mekanın ana restoran bölümü olarak tarif edilebilir. Mekanın üst katı ise ortadaki barın sağ ve solu olarak 2 farklı konseptten oluşuyor. Barın manzaraya yakın stant düzenindeki bölüm akşamüstücüler tarafından ilk dolan bölümü. Barın diğer tarafı ise 16 Roof’un gece kulübü yüzüne temsil ediyor. Her ne kadar fine dining kıvamında bir restoranı olsa da mekan güne yayılmış rahat tarzı ile Chick tarzların yanında rahat spor/şık giyimi de kaldırıyor.

16 roof

Kim kim gidilir?

16 Roof İstanbul, iş çıkışı arkadadaşlar ile takılmak için tercih edilebilecek buluşma mekanlarından. Yemek sonrası, eğlenceye dönmesi tek mekanda işi bitirmeyi seven kutlama grupları için mekanı iyi bir alternatif kılıyor. Enerjisi yüksek bir mekanda Başa başa yemek isteyenler tarafından mekan tercih edilebilir. Manzarası ve üst düzey servisi ile mekan yabancı misafir ağırlamak için de oldukça uygun. Ve tabi restoranın güçlü mutfağı sebebi ile özellikle Peru mutfağı, farklı mutfaklar, ve deniz mahsulleri sever dostlar ile deneyim odaklı bir yemekte buluşulabilir.

16 roof

Ne kadar ödenir?

16 Roof, üst düzey otel servisi, nitelikli mutfak ve güncel eğlence modasını doğru harmanlamış bir mekan olarak tarif edilebilir. Mekan, Swiss otelin kışlık mekanları Chalet ve Gabbro gibi kentli, dışarı çıkmayı seven kitleden oldukça ilgi görmüş durumda. Fine dining seviyesinde bazı yemekleri de olan restoranın fiyatlarına değinecek olursak Tuna, Mango and Passion Fruit Ceviche 89 TL, Tortilla Çorbası 55 TL, karides Tempura 89 TL olarak fiyatlanmış. 2 kişilik olarak sunulan Deniz Mahsulleri Tabağı 525 TL’ye sunulurken, Sushi tabakları 71-79 TL arası fiyatlanmış durumda. İmza ana yemek Ağır ateşte pişmiş incik 175 TL olarak fiyatlanırken, kokteyller 79 TL’den menüdeki yerini almış.

16 Roof Adres: Vişnezade Mahallesi, Acısu Sokaği No:19, 34357 Beşiktaş/Istanbul
Telefon: (0212) 326 82 58

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.