Brasserie-Bar İtalyan Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş

Zigana Nişantaşı

zigana

Nişantaşı geçmişten bugüne şehre en iyi restoran-barları kazandıran bölgelerden birisi olmuştur. Hergün binlerce ziyaretçinin geldiği merkezi bir nokta olmasına rağmen yeme-içme kültürü gelişmiş bölge insanı sebebiyle, Müdavimcilik kültürü oldukça gelişmiştir. O yüzden Nişantaşı’nda açılan yeni mekanlar başka bir gözle takip edilir. 2021 Mart ayında Atiye sokakta açılan Zigana Nişantaşı bölgenin dikkat çeken mekanları arasına girmiş durumda. Adını aldığı geçid gibi girişinden, arka bahçesine farklı atmosferler sunan Zigana, sokağın fark yaratan mekanlarından birisi olacak gibi gözüküyor.

Zigana Nişantaşı’nı 5 sorumuzda inceleyelim

zigana

Ne Yenir Ne içilir?

Açıkçası Atiye Sokak mekanları son dönem birbirinden pek ayrışamamıştı. Sokağın yeni mekanı Zigana Nişantaşı ise odak noktası mutfak olan bir brasserie-bar olarak dikkat çekiyor. Mutfağın başındaki Mustafa Yükselen yüksek enerjisi ve yenilikçi tarzı ile soyadı gibi sektörün yükselen şeflerinden. Birçok ürünü kendi mutfağında hazırlayan ve katkı malzemesi kullanmayan restoran, mümkün olduğunca yeriden temin edilen ürünler kullanıyor. Zigana’nın menüsü ise son dönem sıkça görülen “belli bir mutfağa bağlı kalmaksızın sevilen lezzetleri özgün dokunuşlarla sunma” felsefesine dayanıyor.

zigana

Burrata

Zigana Nişantaşı’nın menüsünde başlangıçlardan pesto sosuyla servis edilen Buratta ve 48 saate pişen İlikli Kemik Suyu Çorbası denenmesi gerekenlerden. Her güne özel 5 adet mezenin sunulduğu ortaya paylaşıma uygun menüde özel soğan turşusu ile servis edilen ve 12 saatte pişen Et Tandır Taco denenmesi gerekenlerden. Ev yapımı makarnalar (Taglatelli Carbonara favori), burgerler ve salatalar (Enginar Kalbi Salatası favori) ile tamamlanan menüde iddalı ana yemekler mevcut. Bunlardan yine meşakkatli pişme süresi ile milföy hamurunda gelen Kuzu İncik ve sous vide tekniğiyle pişirilen Şatobiryan denenebilir. Barında mekana özel 5 kokteylin olduğu Zigana’da kahvaltı da oldukça iddalı.

zigana

şatobiryan

Ne zaman gidilir?

Zigana Nişantaşı haftanın 7 günü 09:30-01:00 arası açık (pandemi saatleri harici) bir mekan. Tipik Nişantaşı mekanlarında olduğu üzere günün tamamına uygun menü ve atmosfer sunan mekan güne kahvaltı ile başlıyor. Afyon’dan gelen sucuk, kaymak Kars’dan gelen peynir, Artvin’den gelen bal gibi özel ürünlerin olduğu kahvaltı, bölgedeki önemli bir açığı da giderecek gibi gözüküyor. Gün içi kahve molası ve öğle yemeği için gidilebilecek mekan, iş çıkışı akşam barı olarak da oldukça keyifli. Zigana’ya akşam yemeği için gidecekler içinse rezervasyon yapmakta fayda var.

zigana

Ne giyilir?

Zigana Nişantaşı, adını aldığı geçit gibi Atiye sokaktan girilen ve iç kısımından geçilerek arkadaki bahçesine ulaşılan uzunlamasına bir mekan. Mekanın fiziksel yapısı 3 farklı atmosferin oluşmasına izin vermiş. Giriş bölümü sokağın enerjisini yaşamak isteyenlere bir brasserie bar ortamı sunarken, iç kısım sıcak bir resoran-bar tadında olmuş. Zigana’nın kışın da aktif olan arka bahçesi ise gün içi karmaşadan uzak bir alanken, akşam ise loş ve romantik bir atmosfere dönüşüyor. Gün boyu Günlük ve Günlük Şık ziyaret edilebilecek mekan, akşam Günlük Şık ve Şık tercihler ile ziyaret edilebilir.

zigana

Zigana Arka Bahçe

Kim kim gidilir?

Zigana Nişantaşı, sıcak ve keyili atmosferi ile günün tamamında dostlarla buluşma için ideal bir atmosfer sunuyor. Mekanın arka salonu (bahçesi) romantik yemek için uygun bir ortam sunarken, kompaklığı sebebi ile grup kapamaları ve kutlama grupları için ideal bir alan sağlıyor. Ve tabi şefin özel yemekleri Zigana’yı deneyim yemeği amaçlı ziyaret edilecek bir mekan haline getiriyor.

zigana

Ne kadar ödenir?

Zigana, yerinden temin edilen ürünler sunan ve meşakkatli pişirme teknikleri kullanan bir restoran. Menüdeki fiyatlara değinecek olursak başlangıçlardan Mozarella Capris 35 TL, Et Tandır Taco 55 TL olarak fiyatlanıyor. Burgerlerin 45-60 TL arası olduğu restoranda ev yapımı makarnalar ise 44-70 TL aralığıyla menüde yerine almış. İmza ana yemeklerden Kuzu İncik 65 TL, Sous Vide Bonfile 115 TL olarak fiyatlanıyor. Zigana’da Kahvaltı kişi başı 60 TL, kokteyller ise 70 TL’den servis ediliyor.

Zigana Adres: Harbiye, Atiye Sk. NO: 3A, 34367 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 258 57 27

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."