Fine Dining Maslak-Levent

Zaxi Restaurant

Yazan: Bora Sarısu

İstanbul’da yeme-içme trendleri hızla değişirken, mekanların lokasyan tercihleri de yeniden şekilleniyor. Abdi İpekçi, Nispetiye, Bağdat gibi caddeler popülerliğini yitirerek yerlerini alternatif bölgelere bırakıyor. Mekanların, iş yeri ve yerleşim yerlerine yakın noktalarda açılmayı tercih ettiği bu dönemde, Bomonti, Yeniköy ve Maslak yükselen adreslerin en başında gelenlerden. Bu bölgelerden özellikle Maslak’ta, sanayinin içerisinde açılan 313 ve Markus’un ardından Zaxi ile mekan hareketliliği devam ediyor. Maslak’taki Hilton’un giriş bölümümdeki Zaxi Restaurant, öğle servisinde bölgenin cazibe merkezi olmuş durumda. Şık atmosferi ve keyifli barı ile mekan, akşamları da kendi tarzında özel bir bar ve yemek deneyimi sunuyor.

zaxi

Zaxi İstanbul’u 5 sorumuzda inceleyelim

Ne yenir, ne içilir?

Zaxi, mutfağında doğal ve mevsimsel ürünlerin kullanıldığı lezzet odaklı bir restoran. Özgün ve gurme lezzetler, restoranın kısa zamanda birçok müdavim elde etmesine sebep olmuş. Mutfağın başında ödüllü Şef Arif Kemal Doğan’ın bulunduğu Zaxi’de şarap eşleştirmeleri, ünlü sommalier Emre Zeytun tarafından yapılıyor. Malzemeyi yerinden tedarik etmeye özen gösteren restoran, etleri Balıkesir bölgesinden alırken, balıkları günlük olarak temin ediyor. Öğle saatlerinde özellikle çevredeki plaza çalışanlarının ilgi odağı olan mekan, her gün değişen Business Lunch menüsü ile oldukça ilgi görüyor. Zaxi, şık atmosferini ve üst düzey servis anlayışını, nitelikli bir yemek deneyimi ile birleştirmeyi oldukça iyi başarmış doğrusu.

zaxi

Somon Lokumu

Akşam servisinde ise Zaxi, daha uzun oturmalı bir yemek deneyimi için ideal bir atmosfer sunuyor. Asya mutfağından bir çok yemeğin füzyon tekniği ile sunulduğu menüde başlangıçlardan, Somon Lokumu ve Ekşi Levrek mutlaka denenmeli. Başlangıç kısmındaki rakı sofrası ve sake sofrası menüleri, yemek-içki uyumu anlamında keyifli konseptler olmuş. Restoranın makarnalar bölümünden ev yapımı füme bıldırcınlı tortellini ve kırmızı et bölümünden ağızda dağılan Pamuk Et (ağır ateşte pişirilen dana yanağı) en çok konuşulan tatlardan. Yemeğin finali ise, vanilyalı dondurma ile servis edilen, çikolatalı ve hurmalı ılık kek ile yapılabilir. Ayrıca şehrin en leziz creme brulée’si de burada servis ediliyor diyebilirim. Bu iddialı mutfak ekibini tamamlayan mixolojistlerin de işlerinde iyi olduklarını söylemeden geçemeyeceğim.

Pamuk Et

Müdavim tüyo: Restoranın müdavimlerine sunduğu Zaxist kart ile a la carte menüdeki tüm yiyecek ve içeceklerde % 15 indirim sunuluyor. Zaxist kartınızı talep etmeyi unutmayın. Bizden söylemesi…?

Ne zaman gidilir?

Sabah erken saatler itibarı ile kapılarını aralayan Zaxi akşamları 23:00’a kadar hizmet vermekte. İş merkezi olan Maslak’daki konumu sebebi ile öğle servisinde oldukça yoğun olan mekana, gün boyu kahve veya içki için uğranabilir. Rahat ve konforlu ortamı ile gün içi, toplantı ve bilgisayarı alıp çalışmak için uygun olan mekan, akşam ise barı ve şık restoranı ile ön plana çıkıyor. Özellikle iş çıkışı saatlerinde trafikli saati atlatmak için tercih edilebilecek Zaxi, bar bölümü ile bölgenin buluşma noktası olma yolunda ilerliyor. Nisan ayında her Perşembe akşamı olan ve oldukça ilgi gören “Şehirde Küba Esintileri” etkinliğine Ramazan ayında ara verilecek olsa da, Haziran ayı itibarı ile devam edecek.

zaxi

Ne giyilir?

Zaxi Restaurant, açık ve kapalı alanı ile içerisinde bulunduğu Hilton otelinin adeta vitirini durumunda. Yüksek tavanlı ferah mekan, girişinde bar ve lounge bölümü ile misafirlerini karşılıyor. Devamında ise mekanın iç bölümüne doğru ilerledikçe, duvardaki siyah beyaz tabloları, rahat koltukları ve beyaz örtülü masaları ile Zaxi, şık bir şehir restoranına dönüşüyor. Şef Ali Kemal Doğan’ın neşeli ve güler yüzlü tavırlarıyla salonda misafirleri ile ilgilendiği restoranın, şık olduğu kadar, sıcak da bir atmosferi var. Öğle servisinde Şık ve Spor/Şık tarzlar ile ziyaret edilebilecek Zaxi’nin, akşam barına da benzer tercihler ile gidilebilir. Akşam yemeğinde ise restoranın zarif ve elegant atmosferi, şık giyim tercihlerini ön plana çıkarıyor.

zaxi

Kim kim gidilir?

Zaxi, nitelikli ve şık bir restoran olarak özel gece yemekleri için oldukça uygun bir restoran. Bununla birlikte mekan, keyifli barı ve canlı müzik etkinlikleri ile hafta içi, iş çıkışı, arkadaşlar ile gitmek için keyifli bir atmosfer sunuyor. Restoranın konforlu salonu, tecrübeli ekibi ve üst düzey yemekleri, iş yemeği için Zaxi’yi oldukça iyi bir alternatif kılıyor. Tabi restoranın, yaratıcılığı üst noktada olduğu özgün yemekleri, gustosu yüksek dostları ağırlamak için de önemli bir ziyaret sebebi olacaktır.

zaxi

Ilık Kek

Ne kadar Ödenir?

Zaxi Restaurant, mutfağında yerinden temin edilen, kaliteli malzeme kullanan bir restoran. Arif Kemal Doğan komutasındaki mutfak ekibinin özgün dokunuşları ile hazırladığı menüdeki fiyatlar, muadili birçok üst düzey restorana göre makul tutulmuş. Restoranın öğle servisinde sunduğu ve oldukça rağbet gören Business Lunch Menüsü, soft bir içecek ve çay, kahve ikramı da dahil olmak üzere 69 TL olarak fiyatlandırılmış. Başlangıçlardan Somon Lokumu 48 TL, Ekşi Levrek ise 38 TL olarak fiyatlandırılmış. İçkiye göre seçilebilen tadım menülerinin, 100-120 TL arası olduğu restoranda, Izgara Kalamar 43 TL’den menüdeki yerini almış. İmza ana yemeklerden Bıldırcın Tortellini 51 TL, Pamuk Et 67 TL’ye sunuluyor. Zaxi İstanbul’un favori tatlısı Hurmalı ve Çikolatalı Ilık Kek ise 24 TL’den menüdeki yerini almış.

Zaxi İstanbul Adres: Maslak Mahallesi, Büyükdere Cd. No:233-101, 34485 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 305 10 15

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.