Bodrum Müdavim Pro Plaj Yunanistan

Yunanistan ve Bizim Plajlar Arasındaki 7 Fark

türkbükü

Damak zevkimizin uyuştuğu ve bir çok ortak yemeğimizin olduğu, komşumuz Yunanistan’da restoranların ucuz olduğu son dönemin popüler konusu oldu. Özellikle bayram tatillerinde, sınıra yakın şehir ve adalardaki otellerin kapasitesinin neredeyse tamamı, Türkler tarafından dolduruluyor. Kanımca insanlar Yunanistan’a sadece içki ve yemek fiyatları ucuz olduğu için değil, aynı zamanda özgür ve rahat hissettikleri için de gidiyorlar. Yunanistan’da ki restoran, iki de bir “ara sıcak ne yaptırayım”, “fazla yemeyin balığa de yer kalsın” gibi taleplerle müşteriyi bayıltmıyor. (Gerçi Türkiye’de aşırı ilgiden hoşlanan, gittiği mekanları da bu duruma alıştıran bir müşteri kitlesi de yok değil…)Konumuz olan sahil ve plajlara gelecek olursak aynı özgürlük ve rahatlık farkı burada da göze çarpıyor. işte popüler sahil beldelerimiz ki plajlar ve Yunanistan’dakiler arasında ilk bakışta göze çarpan 7 fark:

1- Bakir plajlar

Yunanistan’da sahiller mümkün olduğunca bakir tutulurken, biz de tesisleşme ön planda tutulmuş durumdadır. Tesis ya birinin evi ya da giriş ücreti ile denizden faydalandıran bir işletmedir.

Yunanistan'da sahiller bakir bırakılmış

Yunanistan’da sahiller bakir bırakılmış

2- Ücretsiz sahiller

Yunanistan’da plajlara giriş ücreti olmayıp, şezlong kullanmak isterseniz 2 € civarıdır. Biz de ise giriş, 20 € dan başlar, yukarılara doğru Allah ne verdiyse çıkar. Giriş ücreti yoksa da garson sürekli tepende dikilir ve saatte bir şey yeyip içme zorunda hissedersin.

Gündoğan gittikçe lüksleşiyor

Gündoğan gittikçe lüksleşiyor

3- Uygun fiyatlı içecek

Yunanistan’da Plaj da ufak büfeler bulunur. Bu büfeler birayı, layıkıyla buzlu bardakta 2 € civarına servis ederler. Biz de ise ne sıcaklıkta geleceği belli olmayan biraya 4 € civarı verirsin.

Kefalos, Bravo kafede bira çivi gibi soğuk servis ediliyor

Kefalos, Bravo kafede bira çivi gibi soğuk servis ediliyor

4- Tekne ve Jet ski terörü

Yunanistan’da plajın önü silme tekne dolu değildir. Haliyle deniz daha temizdir. Ayrıca kafaya jet ski çarpacak korkusu olmadan yüzebilirsin.

Askeri nizam oturma düzeni ve tekne manzarası

Bodrum’dan Askeri nizam oturma düzenli ve tekne manzaralı bir plaj

5- Kompakt plajlar

Yunanistan’da Plaj, büfe ve lokanta iç içedir. Hayat kolay ve rahattır.

Yunanistan restoran

Kefalos Agios Theologos Restoran

6- Happy Hour şiddeti

Yunanistan’da, denizin ne güzel olduğu saatte bangır bangır müzik eşliğinde, bir şişe votka açmanız veya akşam yemeği için hazırlık sebebi ile şezlongdan kalkmanız talep edilmez.

7- Ne zaman evleneceksin baskısı yok

Türkiye’de denizde girdiğiniz plaj, eğer bir siteye ait ise veya devamlı gidilen bir tesis ise, oradaki teyzeler tarafından “evlilik ne zaman?”, “Hadi artık çocuk yapın” gibi tacizlere maruz kalabilirsiniz. Yunanistan’da ise karışık bir turist grubu içerinde sakin bir tatil yapıp dinlenmiş olarak dönersiniz.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."