Özel Etkinlikler

Vinkara Şaraplarını Yeni Yıl Davetinde Tattık

vinkara-sarapları

Vinkara Şarapları, 2023’ün ilk görkemli davetini Esma Sultan Yalısı’nda düzenledi! Vinkara Şaraplarını yeni yıl davetinde tattık. Özenle ve ışıl ışıl dekore edilen Yalı’nın büyüleyici atmosferinin, Vinkara şarapları ile bir araya geldiği davetin görkemli olması kaçınılmazdı.

vinkara-sarapları

Vinkara Şaraplarını tanıyalım…

Vinkara şarap bağları Kalecik bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle kalecik üzümleri Vinkara tarafından oldukça sahipleniliyor. Firmanın Satış Direktörü Xxx, davette gerçekleştirdiği konuşmasına şu sözlerle başladı. “İyi üzümden kötü şarap yapabilirsiniz ama kötü üzümden iyi şarap yapamazsınız. Dolayısıyla öncelikle bağlarınızın güzel olması lazım.” Vinkara bağlarının sırrı da tam olarak yer aldığı bölgeden kaynaklanıyor. Vinkara ile birlikte çalışan İtalyan şarap imalatçısı Önolog Signor Marco Monchiero Kalecik’in en büyük özelliğinin, coğrafi konumun ve yer şekillerinin yarattığı iklim olduğunu belirtiyor. Etrafı dağlarla çevrili olan bölge, vadide gecelerin serin olmasını sağlıyor. Monchiero, gündüz yüksek sıcaklık ile gece düşük sıcaklık arasındaki farkı, üzümün kalitesini belirleyen çok önemli bir faktör olarak değerlendiriyor.

vinkara-sarapları

Şarap – menü eşleşmeleri:

Şaraplar ve menü misafirlerden tam not aldı. Öte yandan, sunulan şarap – menü eşleşmesi, özel günler için şarap menüsü nasıl olmalı sorularına cevap verdi. Şarap – menü eşleşmelerini ve tadılan şarapların özelliklerini sizler için derledik.

Kokteyl ile başlayan gecede, Vinkara konuklarını Yaşasın Beyaz ile karşıladı. Yaşasın Beyaz, geleneksel yöntemle Türkiye’de üretilen ilk köpüklü şarap. Şef, Yaşasın Beyaz eşliğinde pancar cipsinde somon gravlax ve kabak çiçeği dolması sundu.

Vinkara, başlangıç olarak sunulan avokado tartar ile hazırlanan karides kokteyli Hasandede 2021, Kalecik ile eşleştirdi. Ardından Alberello Kalecik Karası 2017 eşliğinde yabani mantarlı risotto sunuldu. Sınırlı sayıda üretimi olan Alberello Kalecik Karası, klasik sistemlerden farklı bağ sistemi ile tamamen doğal yöntemlerle üretiliyor. Gübreleme, ilaçlama, sulama yok. Sonucunda daha konsantre bir Kalecik Karası elde ediliyor. Son olarak, ana yemek olarak sunulan dana yanak ile Azılı Boğazkere 2017, Kalecik tadımı yapıldı.

vinkara-sarapları

Yazar Hakkında

Berrak Deniz Erçin

10 yıldan fazla süredir farklı markaların pazarlamasında görev almış olan Deniz, alaylı bir müdavimdir. Kendini bildi bileli yeni mekanları keşfetmek ve çevresine tavsiye etmekten mutluluk duyan Deniz, pazarlama ve müdavimlik alanındaki tecrübelerini birleştirerek yazılarını yazmaktadır.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.