Beyoğlu-Karaköy

Vigneron Karaköy

vigneron

Karaköy Galata hattı tarihi dokusuyla ziyaret edenleri bambaşka bir dünyaya götürüyor. İstanbul’un çok katmanlı kültürel yapısı tartışmasız en derinlemesine bu bölgede yaşanıyor. Cenevizliler’den, Bizans’a, Osmanlı’dan, Levantenler’e her kültürün ayrı iz bıraktığı bölge sosyal hayatın da her daim merkezi olmuş. Yıllar boyunca bölgede yaşayan toplulukların kuruduğu eski meyhaneler aslında birer şarap evi olarak varolmuşlar. Kendi şaraplarını da üreten bu mekanlar zaman için de kaybolsa da, yakın zamanda tekrar bölgede yer almaya başladıklarını gözlemliyoruz. Bunlar arasında 2020 Kasım ayında De Camondo Hotel içerisinde açılan Vigneron Şarap evi ziyartçilerini tarihi dokusyla eski Galata’ya götürüyor. Vigneron Karaköy, nitelikli menüsünden, geniş şarap kavına, bölgenin eşsiz atmosferinde özel bir deneyim vaat ediyor.

Vigneron Karaköy’ü 5 sorumuzda inceleyelim.

vigneron

Ne yenir, ne içilir?

Galata, Evliya Çelebi’ye göre 17. Yüzyılda gece hayatının merkezi olarak ifade ediliyor. O yıllarda meyhaneler “şarap içilen yer” anlamında kullanılıyor. Fransızca “şarap yapan” anlamına gelen Vigneron Karaköy, tam da bu bölgenin merkez noktasında açılan bir şarap evi. Mekanın iç ve dış alandan oluşan oturma alanları bölgenin ruhunu hissetmek için ideal bir ortam sunuyor. Vigneron Karaköy büyük çoğunluğu lokal üreticilerden temin edilen geniş bir şarap kavına sahip. Şarküteri ürünleri konusunda iddalı olan mekan yerinden temin edilen ürünler kullanırken, tecrübeli somallier’i tarafından uyumlu şarap eşleşmeleri önerileriyor. Yerli ve yabancı peynir seçeneklerinin olduğu menüde kendi seçimlerinize göre bir tabak oluşturmanın yanısıra, en sevilenlerden oluşan Karışık Peynir Tabağı da tercih edilebilir. Şarapevinin sunduğu Füme Et Tabağı ise biberli italyan salam, dana janbon, çemensiz pastırma, hindi füme ve füme antrikottan oluşuyor.

vigneron

Menüde şarapla oldukça uyumlu olan füme balık çeşitleri sunan şarap evi, ürünleri balık pazarından temin ediyor. Füme Dil Balığından, Mumlu Balık Yumurtasına özel lezzetlerin olduğu menüde seçiminize göre kendi tabağınızı oluşturmanız mümkün. Vigneron menüsünde yaratıcı ve keyifli lezzetlerden oluşan bir de Tapas Bölümü sunuyor. Bunlardan Baby Ahtapor Rezene, Türüfli İstiridye Mantarı ortaya paylaşıma uygun Tapas lezzetler olarak denenebilir. Menüde salata ve makarna bölümü de bulunan Moise’da makarnalardan füme kaburgalı Papardelle, salatalardan Keçi Peynirli Enginarlı Roka Salatası ön plana çıkıyor. Ana yemeklerden ise Bonfile Gorgonzola ve Konfi Bıldırcın spesiyaller olarak sunulurken, fırında tütsülenmiş et denenmesi gerekenelerden. Finalde ise Saksıda Toprak Tiramisu ve Tahin Pekmez Panda Cotta tercih edilebilir.

vigneron

Ne zaman gidilir?

Vigneron Karaköy, haftanın 7 günü 15:00-23:00 arası açık bir mekan. Bölgenin dokusunu oldukça iyi yansıtan mekanın dış oturma alanı, günboyu 1 kadeh ve şarap ve eşlikçiler ile oturmak için oldukça keyifli. Akşam ise mekan şaraphane atmosferi ile romantik bir galata mekanına dönüşüyor. Vigneron’un zengin şarküteri dolabı dışarıya alışveriş yapmak isteyenler için de hizmet veriyor. Ulaşımı oldukça kolay olan mekan Tünel fünikiler’e 100 metre mesafedeyken, Şişhane metrosundan bölgeyi gezerek ulaşmak da mümkün.

vigneron

Ne giyilir?

Vigneron Karaköy, içerisinde bulunduğu De Camondo Hotel’in girişinde yer alan bir şarap evi. De Camondo’lar osmanlı döneminin ilk bankalarından birisini kuran ve Galata bölgesine de önemli katkıları olan bir aile olarak biliniyor. Zamanında ailenin yaptırdığı otel, Galata bölgesinin tipik binalarından. Yüksek tavanı ve taş tuğla duvarları ile dönemin tüm iştihamını yansıtan Vigneron adeta şarap evi olmak üzere yaratılmış bir mekan. Vigneron’un dış oturma alanı ise bölgenin ruhunu yansıtmakla beraber kargaşadan uzak ve izole bir ortam sunuyor. Yemek ve atmosferin ön planda olduğu mekan spor/şık giyim tercihleri ile ziyaret edilebilir.

vigneron

Kim kim gidilir?

Vigeron Karaköy menüsü, ruhu ve lokasyonu itibarı ile gece dışarı çıkma öncesi veya iş çıkışı dostlarla buluşma noktası olacak şekilde tasarlanmış bir mekan. Şarap evi büyüleyeci atmosferi ve romantik ortamı sebebiyle özel yemekler için tercih edilebilir. Ayrıca restoran, şarap ve uyumlu tatları sevenler için, gastronomik deneyim yemeği amaçlı ziyaret edilebilecek adreslerden.

vigneron

De Camondo Hotel

Moise Adres: Bereketzade Mah, Felek Sk. No.2, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 512 18 21

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.