Fine Dining Nişantaşı-Beşiktaş Şef Restoranı

Türk Fatih Tutak Bomonti

Turk

Bomonti’nin hızlı yükselişi biraz merkezi bölgelerin turist dolması, biraz da yeni yapılan rezidanslarda oturan kitlenin potansiyelinden kaynaklanıyor. Son yıllarda bölgede hızla açılan mekanların yanına bir de fine dining restoran eklenince Bomonti iyiden iyiye alev almış durumda. Gerçi şef sahibi Fatih Tutak, Türk’ü fine dining değil fun dining bir restoran olarak tanımlıyor. İstanbul’daki bu kategoriye en uyan restoranların çoğunda olduğu gibi akıllıca bir şekilde Turk’ta fine dining topuna girmek istememekle beraberi bence biraz mütevazi davranıyor. (Bugün itibarı ile 2 Michelin yıldızı alarak bunu kanıtlamış oldu) Yurtdışında geçirdiği zamanda oldukça önemli bir tecrübe edinen ünlü şef Fatih Tutak’ın mekanı Türk Bomonti, geçmişteki yemek alışkanlılarımızdan yola çıkarak yaratacılığın ve deneyimin ön planda olduğu bir menü sunuyor.

türk bomonti

Türk Bomonti ekibi, mekan açılmadan önce 10.000 km kat ederek coğrafyayı ve yemek geleneklerini incelemiş. Yapılan araştırmalar ve tecrübeler sonucu tedarikte kurulan bağlantılar ile mümkün olduğunca, mevsiminde ve yerinden ürün alınıyor. Türk mutfağı denilence Osmanlı veya meyhane mutfağının anlaşıldığını belirterek özellikle vurguluyorlar; Türk Bomonti, tarihi biraz daha geniş tutuyor ve coğrafyaya damga vurmuş yiyecekleri modern teknikler ile yorumluyor. Hatta felsefelerini “mevcut tariflere özgün dokunuşlar yapmak” olarak değil uyum ve denge göz ederek yepyeni tabaklar yaratmak olarak ifade ediyorlar.

turk

Dekorasyonunda uygur motifleri kullanılan Türk Bomonti, toprak tabakları, mozaik yer taşları, eski Türkçe harfler kullanılan barıyla dekorasyon olarakta tarih vurgusunu yapıyor. 60 kişilik restoran 14’ü mutfak 30 yakın personeli ile tam bir şef restoranlarına has bir gastro deneyim vaat ediyor. Türk Fatih Tutak, her biri 4 seçenekten oluşan, 4 aşamalı bir menü sunuyorlar. Mikro mevsimselliğe göre değişen bu menüdeki her bölümden 1 yemek seçiliyor. Menü için ödenen rakam 1.150 TL. İçkiler ise, sadece yerli üründen olduğu 120 çeşit şaraptan oluşan kavdaki şişe fiyatları 600 TL’den başlıyor. 7 farklı bölgeden ilham alınarak yapılan ve mevsimselliğe göre değişen mekana özel kokteyller ise 230 TL’den servis ediliyor.

Turk menü için tıklayın
Turk Fatih Tutak: Cumhuriyet, Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Cad, Yeniyol Sk. No:2, 34440 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 709 56 79

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.