Meyhane Nişantaşı-Beşiktaş

Tomris Hanım Meyhane

tomris hanım

Oldum olası bir Mahallede, sokak arasında bulunan, daha küçük ve sakin meyhaneleri sevmişimdir. Teşvikiye’deki Tomris Hanım Meyhane de böyle bir mekan. Bu anlamda kendilerini de ‘’Bir Mahalle Meyhanesi’’ olarak tanımlıyorlar. Teşvikiye, Sezai Selek Sokak’taki Tomris Hanım Meyhane, 6-7 masalı, küçük, samimi bir yer. Doksanlar ve seksenlerden çalan türkçe güzel müzikler, masaya birbir yerleşen lezzetli mezeler ve çoğu yerde yaşayamadığımız sakinlik eşliğinde güzel saatler geçirebilmek mutluluk verici doğrusu. Üstelik buranın en önemli özelliklerinden biri de fiyatların epeyce uygun olması.

tomris hanım

Menü, meze anlamında oldukça geniş. Fava (27 TL), topik (38 tl), köpoğlu (29 TL), havuç tarator, girit ezme ve şakşuka gibi klasikler çok lezzetli ve taze; ancak farklı tatlarla haşır neşir olmak istiyorum derseniz menüde başka bir yerde görme imkanımızın olmadığı meze ve ara sıcaklar da mevcut. Özellikle Sardalya Rillete (42 tl), Pestolu Karides 47 TL), Enginar Pate (55 TL) merak uyandırıcı; ama menünün şaşırtıcılık anlamında yıldızı, karnabahar fondü ile servis edilen tuzlu künefe (48 tl). Künefeyi bugüne dek yalnızca tatlı olarak tadanlar için kesinlikle bambaşka bir deneyim diyebilirim. Hele de damak zevkinize uyarsa. Başlangıçlardan sonra ara sıcaklardan sarımsaklı yoğurdun eşlik ettiği Köy Patatesi, Beşamelli Karides ve Ahtapotlu Börek ile Etli yaprak Sarma tatmanız gerekenler arasında.

tomris hanım

Ana yemek olaraksa yalnızca günün balığı var. Mekanda ürünlerin tazelik ve mevsimselliğine dikkat edildiği için, gittiğinizde ana yemek tercih edecekseniz, günün balığını sormanız gerekiyor. Günün yorgunluğunu atmak, arkadaşları ile uzun uzun sohbet edip rahat edebilecekleri bir mekanda lezzetli mezeler eşliğinde zaman geçirmek isteyenler için kesinlikle tavsiye edilecek bir mekan olmakla birlikte, özellikle Teşvikiye’de ikamet edenlerin burayı keşfetmesi ve müdavimi olması içten bile değil. Tomris Hanım Meyhane, Pazar günleri hariç, 16:00 – 00:30 arasında hizmet veriyor. Sınırlı masa sayısı olduğundan özellikle hafta sonu akşam saatlerinde önceden rezervasyon yaptırarak gitmenizi öneririm.

Tomris Hanım Meyhane Adres: Teşvikiye, Sezai Selek Sk. 19/B, 34365 Şişli/İstanbul
Telefon: (0542) 523 23 39

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.