İtalyan Mutfağı

Terrazza Italia Eataly

Alışveriş Merkezlerinde bulunan restoranlar arasında bugüne kadar en çok sevdiğimiz, pek çok ihtiyacı bir arada karşılayabilen yer Zorlu’daki Eataly’dir. Hem birçok taze ürünü bulabilmek, hem de lezzetli yemekleri yerinde tadabilmek için burası gerçekten bir vaha gibi. İtalyan Mutfağını seviyorsanız şayet burada bir süredir Terrazza Italia da var. Dünyaca ünlü şeflerden Claudio Chinali’nin bilgi ve birikimini yansıttığı restoran, geçtiğimiz aylarda Zorlu Eataly’nin teras katında açıldı.

Geleneksel lezzetleri modern tariflerle harmanlayan Terrazza Italia, İtalyan yeme-içme kültürünü harika bir şekilde yansıtıyor ve profesyonel bir şefin elinden sizlere sunuyor. Geniş bir teras alanına kurulan restoranın enfes bir boğaz manzarası bulunduğu gibi, içerideki salonda alışveriş merkezinde olduğunuzu unutturacak denli sıcak, sade ve şık bir atmosfer var. Atmosferin de ötesinde her köşede İtalyan kültürünün yansımaları görülüyor. Her köşe özenle yaratılmış, bu özen menü oluşturulurken de devam etmiş. Şef Claudio Chinali, İtalya’nın geleneksel yemeklerini içeren menüde ülkemizdeki yerel ve taze malzemeleri de kullanarak bambaşka bir deneyim vaat ediyor diyebiliriz.

Başlangıçlardan, Közlenmiş domates ve patlıcan çorbası, mozzarella, kızartılmış patlıcan küpleri ve fesleğen yağı ile servis edilen Melanzane (75 TL) , Ricottalı Domatesli Kiş (100 TL) veya Espresso Kahve çekirdekler ile marine edilmiş somon (110 TL) ile lezzet yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Hemen ardından taze yapılmış enfes makarnaları deneyin derim. Özellikle satırda ragu, beşamel ve Grana Padano ile servis edilen Yeşil Lazanya (140 TL), siyah trüflü ve ricotta peynirli ‘’Plin’’ ravioli (140 TL) ve 5 çeşit domates ile yapılan Spagetti Al 5 Pomodori (110 TL) imza tabaklardan. Glutensiz Makarna çeşitlerinin bulunduğunu da hemen ekleyelim. Servis personeline danıştığınızda bu konuda size yardımcı oluyorlar. Bununla birlikte bazı ana yemekler var ki, gerçekten insanda merak uyandırıyor. Karadeniz çay ile marine edilmiş kuzu kol ve Akdeniz soslu 48 saat marine edilmiş serbest dolaşan tavuk bunlardan birkaçı. Biliyorum zor; ama mutlaka tatlıya da yer bırakmalısınız. Baklava hamurlu cannoli ve masada anında hazırlanan tiramisu yorumu leziz. Gayet keyifli bir şarap ve içki menülerinin bulunduğunu da belirtelim.

İtalya havasını her adıma hissedebileceğiniz Terrazza Italia, Pazartesiden Perşembeye 12:00-22:00 saatleri arasında, Cuma ve Cumartesi günleri ise 12:00-23:00 saatleri arasında açık. Mutlaka gelin!

Levazım, Zorlu Center, Koru Sokağı No:2, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Telefon : (0531) 733 09 02

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.