Kapanan Mekanlar

Tam Bir Şef Restoranı Kantin Nişantaşı

Kantin nişantaşı

Nişantaşı Reasürans pasajında ki Zanzibar’ın eski yerine açılan Kantin, geçtiğimiz Ağustos ayından beri yeni çehresi ile hizmet veriyor. Daha önce 16 sene boyunca öğle servisi verdiği yerden, binanın yenilemesi sebebi ile ayrılmak zorunda kalan işletme, taze ve doğal yemek yapma fikrini içki servisi de ekleyerek yeni yerine taşımış. Nişantaşı Reasürans pasajındaki Kantin, sade ama şık atmosfere sahip bir mekan olarak tanımlanabilir. Ancak restoranın en çok göze çarpan tarafı, mutfağın baş rolde olduğu tam bir şef restoranı (kendi deyimleri ile aşçı lokantası) olması kuşkusuz.

Kantin Nişantaşı 2018 Mayıs itibarı ile kapandı. (Revize 25.05.2018)

Kantin Nişantaşı

Mutfak ön planda

Kantin’in sahibi olan Şemsa Denizsel, aynı zamanda işletmenin mutfağını da yöneten kişi ve gastronomi sektöründe oldukça itibar gören bir şef. Kulaktan dolma tarifler isimli, yemek tarifleri veren bir de blogu bulanan Şemsa Hanım, restoranını önce iyi yemek vurgusu ile, mutfağın ön planda olduğu şekilde dizayn etmiş. Dekorasyonun, yemeğin önüne geçmediği, ancak sade bir şıklığın hissedildiği restoran, dünyadaki şef restoranı uygulamalarının başarılı örneklerinden biri olmuş.

Kantin mutfak

Tazelik ve zamanında tüketim

Kantin’in tazelik ve zamanında tüketim ilkesine göre yaratılmış olan menüsü, eldeki malzemeye göre günlük olarak belirleniyor. Öğle servisi ve akşam servisi için ayrı ayrı belirlenen 4 başlangıç ve 4 ana yemekten oluşan menü, her gün işletmenin yemek salonunda bulanan tahtaya yazılıyor. Bu günlük hazırlanan yemeklerin haricinde, menüde bulunan peynir ve özel işlenmiş etlerden bir şarküteri tabağı yapıp, yanına da bir şişe şarap açıp takılmak da mümkün. Menünün diğer basit ama lezzetli tatlar, serbest gezen tavuk dan yapılma fırın piliç, köfte ekmek ve schnitzel Kantin’in klasikleşmiş tabaklarından.

Kantin Nişantaşı'nın keyifli barı

Kantin Nişantaşı’nın keyifli barı

Barı da keyifli

Kantin Nişantaşı’nda, mutfağın hemen yanına konuşlanmış barda, yemek öncesi keyifli kokteyller hazırlanırken, mutfak hazırlığını da izlemek oldukça iştah açıcı oluyor. Son dönem Diageo barmenclub gibi yarışmaların da etkisiyle gelişen kokteyl kültürü, mekanların içki hazırlama seviyelerini oldukça yukarı çekiyor. Kantin’in her ayın 4. Perşembe günü düzenlediği kişi başı 130 TL olan rakı menüsü gecesi de ilgi çekici bir deneyim (yer bulunduğu takdirde) olacaktır. Zira rakı mekanlarının, üretken olmayan mutfaklarının yarattığı yorgunluktan sıyrılmak için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Kantin'in barından nar-zencefil

Kantin’in barından nar-zencefil

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Maçka Caddesi No:35, Milli Reasürans Çarşısı no: 16, Nişantaşı
Telefon:(0212) 219 31 14

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."