Distile İşler Gastronomik Sözlük

Suma Nedir?

Suma nedir
Written by Bora Sarısu

Mayşelenmiş ve fermente edilerek %8 civarı alkol elde edilmiş üzüm şırasının, damıtılması ile elde edilen yüksek alkollü içkiye suma denir. Üretim esnasında, üzümün yanı sıra incir de kullanıldığı görülmektedir. Elde edilen sumayı ikinci kere ve bu sefer anason ile damıtırsanız rakı elde edersiniz. Rakı yapımında önemli bir yere sahip olan suma, rakı üreticilerince üretile bilmekle birlikte, dışarıdan satın da alabilmektedirler. Suma, halk tarafından yaygınca bilinmese de, aslında birçok kültürde tüketilen bir içkidir. Örneğin İtalyanlar’ın, daha çok üzüm kabuğu kullanarak yaptıkları distile içki Grappa ve Yunan’lıların üzüm posasından yaptığı Tsipouro, (Çipura) sumaya akraba içkilerdir.


Rakı tanımı

2001 yılında tekelin özelleşmesi ile birlikte ülkemizde ilk defa rakının tanımı yapılmıştır. 4250 sayılı Kanun’un 3. maddesine göre “Üzüm kökenli bir distilat olan suma veya tarımsal kökenli etil alkol ile karıştırılmış sumanın, beş bin litre veya daha küçük hacimli geleneksel bakır imbiklerde, anason tohumu ile ikinci kez distile edilmesiyle üretilen içkiye rakı denir.


Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.