Müdavim Pro

Starbucks’ın Gözünü Seveyim

Starbucks görsel görsel

Butik Kahve Mekanları Hızla Açılıyor

Kadıköy, Karaköy veya Beşiktaş gibi popüler sosyal yaşam bölgeleri butik kahveciler ile doldu. Gayet güzel atmosfere sahip bu mekanların bazıları kahvelerini de kendileri kavuruyor. Bunların hepsi güzel gelişmeler ancak, konu fiyat konusuna gelince, iş biraz karışık hale gelmeye başladı. 7-8 TL’ye bir Americano veya Latte içmeye alışmıştık, ancak son dönem 10-12 TL gibi fiyatlar belirmeye başladı. Fiyatın ne kadar pahalı olduğunu, Starbucks’da 5 TL ye kahve olduğunu söyleyince de , ağız birliği etmişcesine “Starbucks da kahve mi yapıyor” cümlesini söylüyorlar.


Evden Kovulsan Starbucks’a Gidiyorsun

Hep bir ağızdan Starbucks’a yüklenerek, kendi fiyatlarını savunma şekli artık biraz trajikomik bir hale gelmeye başladı. Yalnız bu yüksek fiyat uygulayan mekanların unuttukları bir şey var ki, bırak kahve kültürünü, Türkiye’ye de bir mekana gidip sorgusuz sualsiz, satın alma yapmadan oturma rahatlığı bile Starbucks ile birlikte geldi. (Yağ kokusuyla oturabilirseniz aslında ilk Mc Donalds ile geldi) Hatta öyle ki bugün eşiniz evden kovsa, ne yapacağım ben şimdi diye düşünmek için ilk soluğu Starbucks da alırsın.

Starbucks sıra resmi

İnsanlar, Starbucks’da bu sebeplerden dolayı sıraya girmeye razı durumda

Milyon $ Anlaşmanın Görüşmesi Starbucks’da Yapılıyor

Starbucks topluma öyle bir rahatlık getirmiş ki, bakıyorsun insanlar, milyon $ lık iş görüşmesini bile Starbucks’da yapıyor. Yapacağımız önemli bir iş görüşmesi için karşı tarafa bir Starbucks şubesi telaffuz etmekten imtina etmiyoruz. Üstelik 5.25’e de filtre kahveni yudumlayıp, keyifli bir ortamda vakit geçiriyoruz.  Ben şahsen kimin kahvesi iyidir bilmem ama, Starbucks’ın neler getirdiğin de göremeyecek durumda değilim. 12 TL’ye kahve veren butik kahveci, biraz yavaş. Daha ne verdin de, ne istiyorsun.!

Bilmem Ne Kadar Hava Parası Verdim

Bir de yüksek fiyatlı kahve veren mekanın maliyetleri ile ilgili argümanları var. İşte neymiş “230.000 TL hava parası verdim.” “2.500 TL ye barista çalıştırıyorum.” Ya kardeşim kim dedi sana şehrin ortasına yan yana 10 tane kahveci varken, 11. yi  aç diye. Gel buyur aç bizim/insanların ikamet ettiği yere, Çekmeköy, Ataşehir, Bahçeşehir…vs Bizde içelim senin yaptığın gurme kahveyi evimizin dibinde.

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.