Etiler-Boğaz Meyhane

Şişko Perihan Arnavutköy

şişko

Bomonti ve Yeniköy’ün yükselişi çokça dile getirilse de, Arnavutköy istikrarlı bir şekilde popülerliğini sürüdürüyor. Eskiden balıkçıları ile ünlü olan bölge son dönem açılan yeni mekanları ile önemli kahvaltıcı ve barlara ev sahipliği yapmaya başlamıştı. Yeni açılan nitelikli mekanların ise özellikle Arnavutköy’ün iç kısımlarını seçtiği gözlerden kaçmıyor. Azınlıkların önemli iz bıraktığı, tarihi köşk ve ibadethanelerle dolu bölgenin ruhu, sosyal hayatın iç kısımlara taşınması ile birlikte daha iyi keşfediliyor. 2020 Haziran ayında açılan Şişko Perihan da konumunu, mekan yoğunluğunu olduğu ana caddenin hemen bir arkası olarak seçmiş. Şişko Perihan, şık dekorasyonu, kendine has meze sunumlarının yanısıra, eski usül meyhanecilikten verdiği örneklerle ilk günden yerini bulmuş bir mekan olarak ifade edilebilir.

Arnavutköy’ün yeni meyhanesini 5 sorumuzda inceleyelim

Ne Yenir Ne İçilir?

Ortaya paylaşımlı meyhane mutfağı bizde oldukça sevilmekle beraber son dönem açılan yeni nesil meyhaneler konuyu başka bir boyuta götürmüştü. Yeme-içme kalitesindeki düşüklük bu tarzın en çok eleştiri aldığı konu olurken, Arnavutköy’de yakın zamanda açılan birkaç örnek de bölgede barınamamıştı. Şişko Perihan ise müziğinden, yemeklerine eski usul meyhaneciliğin ruhunun korunduğu, modern ve şık dokunuşlarla zevk katılmış bir mekan olarak tanımlanabilir. Zira mekan beyaz örtülü masalarından, mezelerin servis edildiği metal kaplara, misafirlerini hemen nostaljik bir havaya sokuyor. Keyifli meyhanede masalara öncelikle, beyaz leblebi, Ankara çubuk Turşusu ve çıtır kuru patlıcan ikram ediliyor.

şişko perihan

Şişko Perihan’da sunulan mezeler orijinaline sadık kalmak kaydıyla, yöresel temin edilen ürünlerden hazırlanıyor. Ara sıcaklardan, Sebzeli Mücverde kullanılan otlar Egeden, Kuru fasulye İspirden temin ediliyor. Mezelerden, Kabak tarator, Mütebbel, Tekmili fava, Acılı Perihan özel sunumları ile denenmesi gereken başlıca lezzetler. Menüdeki ara sıcaklar ise, Mevsim Mücveri ve Yaprak Ciğer ve Patates Tantana. Keyifli meyhanede ana yemek olarak İspir Kuru fasulye, Gerdan Kokoreç ve Etli Yaprak Sarma servis ediliyor. Şişko Perihan’da a la carte menünden seçim yapılabileceği gibi, yeme-içme deneyiminin daha yukarı çeken fix tadım menüsü de tercih edilebilir.

şişko perihan

Patates Tantana

Ne zaman gidilir?

Şişko Perihan Arnavutköy, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 17:00-01:00 arası açık bir mekan. Mekanın en hareketli saatleri ise akşam itibarı ile oluşuyor. Ancak özellikle günlerin uzun olduğu bu dönem için, tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde kalan mekanda, akşamüstü saatleri de ayrı bir keyifli. Açıldığı günden beri hafta içi günler dahil yoğun ilgi gören mekanda, Cuma ve Cumartesi günleri yer bulmak oldukça zor. Bu sebeple mekana rezervasyon yaparak gitmekte fayda var. Düz ayak bir giriş olan ve vale servisi de mevcut olan Şişko Perihan’ın instagram sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

şişko perihan

Ne Giyilir?

Şişko Perihan, Arnavutköy’ün eski meydanı olarak bilinen göbekte, bölgenin keyifli atmosferini oldukça iyi yansıtan bir mekan. Arnavut kaldırımlı sokağın ve tarihi çınar ağaçlarının arasındaki meyhane, modern ve sade bir tarz ile dekore edilmiş. Arnavutköy’ün yeni mekanı, eskitilmiş duvarları, dekorasyona uygun aksesuarları ve beyaz örtülü masaları ile şık bir İstanbul lokantası tadında. Meze sunumlarının tamamlandığı ve servise hazır hale getirildiği açık mutfak-bar ise, butik meyhaneye ayrı bir ruh katmış. Şişko Perihan’ı öncesinde ve sonrasındaki duraklarınızı da hesaba katarak Rahat/Şık tarzlarla ziyaret edebilirsiniz. Kışın üst katındaki salonunu da açacak olan mekanı ziyaret ettiğinizde, ismini aldığı gizemli Şişko Perihan karekterini sormayı ihmal etmeyin. ☺️

şişko

Kim kim Gidilir?

Şişko Perihan, ortaya paylaşımlı yemekleri ve keyifli meyhane ortamı ile, dostlarla buluşma noktası olarak ideal bir Arnavutköy adresi olmuş. Mekan eller havaya durumuna dönmese de, havaya sokan meyhane müziklerini tercih eden kutlama grupları tarafından tercih edilebilir. Ayrıca mekan, klasik meyhane ortamı ve mutfağını seven dostları deneyim odaklı bir yemekte misafir etmek için de iyi bir alternatif olacaktır.

şişko

Ne Kadar Ödenir? (Güncelleme 25.11.2021)

Şişko Perihan, eski usul meyhane ortamını kendi yorumuyla sunan ve özel meze sunumları olan kendine has bir bir mekan olarak tarif edilebilir. Biraz rakamlara değinecek olursak, A la carte menüde mezeler 43-58 TL arası fiyatlanırken, sıcaklardan Perihan’ın Köftesi 85 TL, İspir Kuru Fasulye 80 TL’den Etli Yaprak Sarma 80 TL’den (Bu üçlü fix menüde mevcut) servis ediliyor. Mekanın menüsündeki spesiyallerden Mevsim Mücver 55 TL, Gerdan Kokoreç 120 TL’ye sunulurken, 70’lik rakı 435 TL olarak fiyatlanmış. Şişko Perihan, fix tadım menüsünü ise 4 kişiye 1 büyük rakı ile birlikte 450 TL’den (üzerine %10 servis ücreti ekleniyor) sunuyor.

Adres: Arnavutköy, Francalacı Cd. No:10, 34345 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0530) 590 9191

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."