Müdavim Pro

Şık Restoranda Büyük Rezalet

Restoran görsel

 Akşam yemeği için restoranı aradığımda, telefonu açan bayanın kaba tavrı ile karşılaştım, sonrasında yemek için gittiğim mekanın kapısındaki valet nin verdiği bilet buruşuk ve pisti. Restoranda girdiğimizde karşımıza çıkan ve kendisini karşılama görevlisi olarak tanıtan kişi bizi zorla mekanın barına oturttu. Aynı kaba tavırlar Mohito içmek istememe rağmen bana barın özel kokteyl menüsünü anlatan barmen ile…… diye devam eden mekanlar ile ilgili her gün onlarca şikayet yazısı kaleme alınıyor. Zomato gibi siteler kullanıcı deneyimlerinden oluşturdukları puanları, işletmeler için açtıkları sayfalar da yayınlıyorlar. Ancak bu yorumlar biriktiğinde Nusret, Lucca gibi başarılı mekanlar ile, 1 ay önce açılmış 10 kişilik kafenin aynı puanda olduğunu görüyorsunuz.


Şikayet ederek mekanları çökertemezsiniz

Yukarıdaki gibi gidilen mekanın didik didik edildiği, destansı yazılar birçok işletme için kötü etki yaratmak bir yana, olumlu sonuçlar bile doğurabiliyor. Bu iş biraz “reklamın iyisi kötüsü olmaz” mantığıyla çalışıyor. Örnek vermek gerekirse Cihangir’deki Adana il sınırı yüksek hesap getirdiği için, sosyal medya da çokça eleştirildi. Ancak dün akşam üsttü 5 gibi mekanın önünden geçtim, valla full idi. Son dönemin modası, “şikayet ederek karşı tarafı dize getirme” yöntemi, özellikle popüler mekanlarda pek işe yaramıyor. Sebebi ise gayet basit. Bu mekanlar ünlüler, gurmeler, sosyetikler adı her ne ise toplumu yönlendiren referans grupları tarafından keşfedilip, popüler hale getiriliyor. Yani onlar gidiyor diye, biz de gidiyoruz. O yüzden İstinye park’daki Günaydın, camekanına koyduğu etin üzerine “İbrahim Kutluay’a” aittir yazıyor.

Şikayet eden müşteri neyi amaçlıyor?

Yorum veya şikayetin size fayda üretmesi için, olay anında ve olayın muhatabına yapılması gerekiyor. Hizmet alınan bir işletmede sorun ile karşılaşıldığında önce karşı tarafa, olmuyorsa işletme yetkilisine durumu izah etmek, o anki olumsuzluğu gidermek adına daha doğru bir yaklaşım şekli olacaktır. İşletmeye konudan hiç bahsetmeyip, çıktıktan sonra yapılan eleştiriler ise, ancak öç alma ve kendini tatmin etmekten öteye geçmiyor. Üzerine bir de bu yorumlar, mekan ile ilgili merak uyandırıp, popülerleşmesine katkıda bile bulunuyor.

Üstelik şikayet siteleri bu yorumları paket haline çevirip mekanlara ürün olarak satmaya çalışıyorlar. Normal şartlarda şikayeti olan kişinin, işletme tarafından aranıp, telafi süreci çalışması gerekirken, yorum sitesi ile işletme arasında geçen bir ticarete dönüşüyor. Yorum siteleri mekanlar ile yaptığı anlaşmalara göre  “popüler yorum” “diğer yorum” gibi sınıflar yaratarak, kendi gönderdiği adamların yorumlarını ön plana çıkarabiliyorlar. Yani anlayacağınız sizin yorumlar iskendere yoğurt oluyor.


Şikayetin işe yaradığı durumlar yok mu?

Var tabi; Örneğin booking.com da yazılan yorumlar oldukça yol gösterici. çünkü konaklamadaki beklentiler oldukça somut. Örneğin otelin suyu akmıyorsa veya klima çalışmıyorsa, tartışmasız bu herkese göre olumsuz bir durumdur. Ancak restoran ve barlar, dekorasyon, lezzet, müzik, hizmet gibi birçok bileşenin bir araya gelmesi ile vücut bulurlar. Bu tip atmosferik ortamlar, yaş, eğitim, hayat tarzı, cinsiyete…vs göre kişiden kişiye farklı duygu ve algılar yaratır. Örneğin ben, kalabalık ve yüksek sesli bir gece kulübünde servis alamadığım için rahatsız olabilirken, 25 yaşındaki biride benim gittiğim mekanı gayet sıkıcı bulabilir. Bu durum da benim o gece kulübü ile alakalı yazdığım yorum ne kadar anlamlı olabilir? Dolayısı ile mekan yorumunda, yorumun kendisi kadar, kimin yaptığı da, dikkate alınması gereken bir unsurdur..

 

 

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum

  • Eleştiriyi yapıcı olarak algılayan işletmeler de eleştiri de bulunmak sıkıntı yaratmıyor. bir de kendini hep haklı gören yerler var. Onlar zaten ümitsiz vaka. Bazısı da o an bir şey yapamasa da yazılan olumsuz yorumları zomato vs gibi yerlerde okuyunca kendini affettirmeye çalışıyor( şahsen birkaç kez başıma geldi)