Kapanan Mekanlar

Sea Spice Balık Restoranı Ataşehir (Kapandı)

Yerleşimi çok, nitelikli restoran sayısı az olan Ataşehir’e yavaş yavaş önemli mekan yatırımları gelmeye başladı. Avrupa yakasının Kaşıbeyaz, Zübeyir gibi kebap markaları Batı Ataşehir’de açılırken, yakın zamanda bölgede bir de balık restoranı kapılarını açtı. Sea Spice Ataşehir, dışarıdan girişi olacak şekilde Water Garden’da, “All About Sea” sloganıyla yerini almış durumda. İlk bakışta şık, kolay ulaşılabilir ve özenli mutfağı olan bir restoran olarak tanımlanabilecek mekan, adres olarak Biber Barın hemen yanını seçmiş.

Sea Spice Kapandı (Güncelleme 10.04.2021)

Aşağıda klasik 5 sorumuzda Sea Spice restoranı inceliyoruz.

Ne yenir, Ne içilir?

Sea Spice balık restoranı, mutfak anlamında oldukça tecrübeli bir ekibe sahip. Masanıza gelen özenli hazırlanmış tabaklarda önemli ölçüde kadın eli olduğunu söyleyebilirim. Restoranın mutfak şefi Melda Farımaz, uzun yıllar 3 Michelin yıldızlı restoranlarında dahil olduğu Londra, New York, Napa Valley, gibi yeme-içme dünyasının zirve yaptığı şehirlerde çalışmış. Bu anlamda yemeklerde balık restoranlarındaki klasik tatlar kadar enternasyonal dokunuşlar da görebiliyorsanız. Örneğin restoranın spesiyal tabaklarından Cevizli Kalamar oldukça özgün bir sunum ile gelmekle beraber, Kalamar tava klasik ama bir o kadar da lezzetli bir şekilde hazırlanıp sunuluyor.

Balık restoranı denilince akla gelen en önemli unsurlardan olan meze ise, Sea Spice Ataşehir’in menüsünde oldukça geniş yer kaplıyor. Günlük yapılan 20 civarı meze, tazelik ve mevsim şartlarına göre uygun olan malzemeler seçilerek hazırlanıyor. Ege otlarının oldukça fazla olduğu mezelerde, Girit Ezmesi ve Zerdeçallı Levrek denenmeli. Ana yemek olarak mevsim balıklarının özel pişirme teknikleri ile yapıldığı restoranda Sufle ve Tahinli Pie ile final ideal olacaktır.

Ne zaman Gidilir?

Sea Spice Ataşehir, haftanın tüm günleri öğle servisi itibarı ile aktif bir işletme.  Gündüz saatleri genelde çevredeki iş yerlerinden gelenleri misafir eden restoran, gün içi AVM’ye gelen kitleye hitap diyor Akşam ise Sea Spice, Water garden’ın ışık şovları yaptığı havuzu ve arka plan gökdelen görüntüsü ile keyifli bir manzaraya sahip oluyor. Hafta sonları çoğu mekan gibi yoğun olan Sea Spice’a rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

Ne Giyilir?

Bu soruda mekanın şık atmosferinden bahsetmek lazım. Sea Spice son dönemin üst profil mekanlarda olduğu gibi beyaz örtülü masalar ile, mermer masalar bir arada kullanmış. Mekan atmosferi anlamında Fine Dining bir restoranı kesinlikle aratmıyor. Şık ve rahat sandalyelerin masalara eşlik ettiği restoranda kullanılan renk ve bitkilerle bir miktarda sıcaklık katılmış. Sea Spice için şık bir balıkçı tanımı yaparken, birinci giyim kodunu Spor/Şık olarak belirtmek doğru olacaktır. Akşam özel ise veya gecenin devamı olacaksa Chic/Sexy giyim tarzı da olabilir.

Kim Kim Gidilir?

Sea Spice, Ataşehir’de şık ve keyifli bir balık restoranı olmuş. İşiniz bölgedeyse eğer, iş çıkışı arkadaşlar ile gitmek için mekan oldukça uygun. Mekanın hoş atmosferi özel gece yemekleri içinde Sea Spice’ı oldukça ideal bir alternatif kılıyor. Hafta sonları Water Garden’ın enerjik ortamı ve yanında gece kulübü Biber olması kutlama grupları içinde mekanı oldukça cazip kılıyor. Pazar günleri ise Ataşehir’deki balık restoranı, ailecek gidip iyi vakit geçirmeye oldukça uygun.

Ne Kadar Ödenir?

Sea Spice balık restoranı, menü ve fiyatlarını piyasa şartlarını göz ederek dengeli bir şekilde yapmış. Öğle yemeğinde kişi başı 80 TL’den başlayan fiyatlar ile mekandan çıkmak mümkünken, akşam uzun ve keyifli bir yemek için ortalama 200-250  TL arası kişi başı hesap düşünülebilir. Menüde ön plana çıkan bazı ürünlerin paylaşmak gerekirse Kalamar Tava 38 TL. Cevizli Kalamar 19 TL olarak fiyatlanmış. Mezelerin 13-23 TL arası fiyatlandığı mekanda 70’lik rakı 195 TL’den açılıyor.

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."