Gastronomik Sözlük Mayalı İşler

Şarapta Maserasyon Nedir?

Kırmızı şarap ve maserasyon

Şarap yapımında kullanılacak olan üzüm şırasının, üzümün kabukları ve çekirdekleri ile birlikte bir süre bekletilmesine maserasyon denir. Maserasyon sırasında şıra, üzümün kabuğu ve çekirdeklerinden (kırılmamış) renk, tat, ve koku alır. Kırmızı şarabın kendine has rengi ve tanenli dolgun aroması maserasyon sırasında oluşur. Bu işlemin ardından gelen fermantasyon aşaması ise, şıranın alkole yani şaraba dönüşmesine sebep olur. Üretim süreci açısından Kırmızı ile beyazın ayrıldığı yer olan bu aşamada, beyaz şarapta maserasyon uygulanmazken, Rose de ise kısa bir süre (bir-kaç saat) olarak uygulanır.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.