Kahvaltı Şef Restoranı Türk Mutfağı

Sapa İstanbul

Popüler olmuş, herkesin her an gidip geldiği semtlerde bulunan restoranlardansa, varlığından haberdar olmanın zor olduğu; ancak lezzetleri ve ortamıyla kulaktan kulağa yayılan, özel mekanları bulup ziyaret etmek bizim için fazlasıyla keyifli. Tam da böyle bir restoran olan ve Ataşehir Küçükbakkalköy’de sapa bir sokakta konumlanıp, gizli bir vaha gibi harikalar yaratan bir restoran var. Sapa İstanbul, Anadolu mutfağındaki klasikleri kendi tarzında, modern teknikler ile yorumlayan bir mekan.

Kendilerini ‘’alışılmışın dışında bir mutfak’’ olarak tanımlayan mekanda, mevsimsel ürünler, özel üreticilerden ediniliyor. Pazartesi – Salı 11.30 – 15.00, Çarşamba – Cuma 11.30 – 00.00, Cumartesi 10.00 – 00.00 ve Pazar günü 10.00 – 15.00 saatleri arasında açık olan Sapa İstanbul, taze kahve, çay ve sıcak fırın ürünleri ile güne erkenden başlıyor. Özellikle çevresinde bulunan şirketlerde çalışanlar için epey önemli burası. Kahvaltıda yalnızca biraz evvel söylediklerimiz değil, çılbır, boyoz, menemen, omlet, ekşi mayalı tost, Muhlama gibi klasikler de var. Öğlen saatlerinde yine Anadolu mutfağından oluşan bir günlük menüleri var. Akşam ise mekan bambaşka bir çehreye bürünüyor.

Fazlasıyla geniş, ferah ve şık bir atmosferde kalabalık akşam yemekleri için de birebir olan Sapa İstanbul’da deneyimli bir ekibin elinden enfes lezzetleri tatmak için bir akşamınızı mutlaka ayırın. Menüleri ‘’Gün Arası’’ ve ‘’Akşam’’ menüsü olarak ikiye ayrılıyor. Gün Arası menüsünde, Altı Cacıklı Fellah (44 TL), Antakya Bezirganı (66 TL), Humus gibi başlangıçlar, Cevizli Mantı (78 TL), Mücver (68 TL) gibi sıcaklar, taze makarnalar, salatalar, odun ateşinde çeşitleri ile ızgaradan ana yemekler ve taş fırından ana yemekler mevcut.

Akşam menüsünde de aynı ve benzer seçenekler var ve menü daha da geniş tutulmuş. Başlangıçlardan Ördek Topik (78 TL), sıcaklardan Çıtır Karides (132 TL) ve Tahinli Levrek (90 TL) , Odun ateşinden tiftiklenmiş dana kaburgalı veya izmir atom kokoreçli ince çıtırlar, ana yemeklerden Dağ Kekikli Tavuk, Vişneli Levrek, Kayseri Sucuk İçi Köfte ve İsli Somon mutlaka denenmeli. Yemek sonrasında ise her yerde bulunmayan tatlıları görmeniz olası. Kestaneli Sütlaç (42 TL), Narlı Ayva (50 TL) ve Narenciye Cheesecake bunlardan birkaçı. Unutmadan belirtelim, Sapa’da bazı özel etkinlikler de yapılabiliyor. Diyeceğimiz o ki, bu özel mekanı muhakkak ziyaret edip yolunuzu özellikle buraya düşürün!

Küçükbakkalköy, Rüya Sk. No:12 D:18A, 34750 Ataşehir/İstanbul
Telefon: (0216) 629 72 72

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.