Müdavim Özel

Sait Yalıkavak Marina

sait
Yazan: Bora Sarısu

Sait Yalıkavak, 2000 yılında açıldığı tarihten itibaren, keyifli atmosferi ile Yalıkavak bölgesinin önemli balık restoranlarından biri oldu. Kışın şömine yanan salonunda, yazın çiçeklerle kaplı bahçesinde hizmet veren işletme, otantik atmosferi ile simgesel bir Yalıkavak mekanı olarak anıldı. Karı-koca ve çoçuklar tarafından işletilen restoran, aile işletmesi kimliği ile de önemli miktarda kentli müdavim kitlesi elde etti. Sait Balık, bir aşamada restorancılık işine giren Ferit Şahenk’in kurduğu D-ream adlı şirketi tarafından satın alındı (ortaklık yapıldı). Şirketin aldığı ilk markalardan olan Sait Balık, önce Yalıkavak’taki şirin ve dokusu olan mekanını kapattı. Ardında da Bodrum merkez ve Yalıkavak Marina’daki şubeleri açıldı. Şimdi bu uzun ve bilgi dolu girizgâhı yaptıktan sonra, gelelim yazının konusu olan Sait Yalıkavak Marina’nın karmaşık ve realiteden uzak fiyat politikasına.

sait

Sebep Cost Hesabı imiş

Turizm ve restoran işleri ile amatör veya profesyonel olarak ilgilenen kişiler bilir ki, menüdeki ürünlerin fiyatları, maliyet üzerinden belli bir çarpan ile çarpılmasıyla belirlenir. Her işletme, yemeğin veya içkinin saf satınlama ve pişirilme maliyeti üzerine, işletme kirası, personel, sirkülasyon, marka değeri gibi kriterlere göre belli bir çarpan oranı yansıtır. Hatta bu noktada şu bigiyi vermek gerekir ki, eskiden içki de ki cost çarpanı 5 civarı iken yemek 3’dü. Son zamanlarda alkollü içkilere gelen müthiş ötv’ler sonucu mekanlar fiyat artışlarını yansıtmaktan çekinince, bu çarpan içkide 2 seviyesine kadar çekildi. Et ve balıkta da maliyetler belli olduğu için işletmeler karı, vatandaşın maliyeti hesaplamada zorlandığı ama çok sevdiği meze tabaklarından yakalamaya çalışıyorlar. Şimdi bu ikinci girizgahtan sonra, yine gelelim Sait Yalıkavak Marina ve fiyat politikasına.

sait

Oluyorsa Müthiş

Sait Yalıkavak Marina’da mezeler 28 TL’den başlamakta. Deniz mahsullü olan mezeler ise 50 TL civarı. Ara sıcakların 70-80 TL olduğu mekan da sıkı durun, 70’lik rakı 390 TL’den açılmakta. Bu arada, bu fiyatlar sezon önecesi rakamlar olup, 2018 yazında örneğin 70’lik rakı 4xx TL olacakmış. Aslına bakarsanız yukarıdaki bilgi dolu satırlarda belirttiğim üzere içkideki çarpan fiyatı eski ve ideal zamanlarda olduğu gibi yansıtılmış. Bu durumda ya piyasanın genelinin gittiği yönde bir gariplik var, yada Sait Yalıkavak biraz nostaljik takılıyor.

sait

Kurumsallık ve Yüksek Kira

Bu noktada fiyatlarını belirlemiş herhangi bir işletmenin, eğer “bu rakamaları kaldırıyorsa haklıdır” fikrine inanan bir olarak bu yazıda bana garip gelen fiyat politikasını sorgulamaya gayret ettim. Zira size Türkbükü Maça Kızı’nın üst düzey servisi, yarattığı ayrıcalıklı ve konfordan dolayı, fiyat politikasını sayfalarca savunabilirim. Veya Mimoza Gümüşlük”ün benzersiz atmosferinden dolayı, aynı kategoride olduğu restoranlardan neden daha pahalı olduğunu basitçe açıklayabilirim. Hatta eski yerindeki Sait’i bile otantik ve samimi ortamı sebebi ile çektiği fiyatlarından savunabilirim. Ama yapay denebilecek bir ortamda, bir acılı ezmeyi zamsız fiyat ile 28 TL’ye, Bir şişe rakıyı 400 kusur TL’ye içmeyi henüz anlayamadım. Bu yaz boyunca da mekanın an itibarı keşfedemediğim sırrını incelemeye devam edeceğim. Sadece Sait markası, yüksek kira maliyetleri ve kurumsallığın getirdiği düz bakış hariç, bir sebep bulamadığım fiyat politikası ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum.

 

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.