Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Rose Meze Cihangir

rose meze
Yazan: Bora Sarısu

Meyhaneler şehirde son döneme damga vuran mekan tipi oldu kuşkusuz. Özellike “Yeni Nesil” olarak ifade edilen eğlenceli olanları da olayı geleneksel meyhane bağlamından koparması ile bazen eleştiri odağı oldu. Halbuki meyhanenin biraz modernize edilmesi ve yeni nesilin ajandasına girmesi, kağıt üzerinde kulaklara hoş gelen bir durumdu. Hızla açılan mekanların ardından son zamanlarda farklı beklentileri olan misafirin kendisine uygun mekanı seçme çabasıyla, bir dengelenme sürecinden geçildiği söylenebilir. 2019 Kasım ayında Cihangir’de ki Rose Marine’in üzerinde açılan, Rose Meze geleneksel ruhu yaşatan ama modernize sunumları ile dikkat çekiyor. Rose Meze Cihangir, meyhane mutfağını oluşturan temel mezeleri, renkli sunumları ve musikiden, 90’lara uzunan müzikleri ile misafirlerini nostaljik bir İstanbul evi ortamında ağırlıyor.

Rose Meze Cihangir’i klasik 5 sorumuzda inceleyelim…

rose meze

Ne yenir, ne içilir?

Meyhane modasının başlaması ile birlikte, artan mekan sayısı, düşük yemek kalitesi ve hatta mezeleri dışarıdan satın alan mekanları gözlemlememize sebep olmuştu. Bu anlamda, Rose Meze’nin mutfağı oldukça sevilen Rose Marine’ın alt yapısını kullanıyor olması güven veren bir unsur olarak kabul edilebilir. Zira lakerda hariç tüm mezeleri kendi mutfağında yapan mekan, mezeleri günlük taze olarak hazırlıyor. Mekanda, Fava, bombay pilaki, köpeoğlu gibi meyhane mutfağının klasikleri ile birlikte coğrafyamızın farklı bölgelerinden girit ezme, mutabbel, muammara gibi mezeler sunuluyor. Zeytinyağlı kereviz gibi sağlıklı mezelerin olduğu keyifli meyhanede, yaprak sarma ve patlıcan söğürme denenmesi gereken tabaklardan.

rose meze

Rose Meze Cihangir, ara sıcak bölümünde ise yaprak ciğer, çıtır kalamar ve tereyağında karides sunuyor. Normalde meyhane mutfağında fazla ana yemek olmasa sa Rose Meze’nin menüsünde levrek güveç ve lokum bonfile gibi iddalı tabaklar mevcut. Cihangir’İn yeni meyhanesinde, a la carte servis almak mümkünken, özellike gruplar için daha ideal olabilecek bir fix menü de uygulanıyor. 195 TL olan fix menü, 4 kişiye 1 şişe rakı ile birlikte servis ediliyor.

Rose Meze Adres: Kılıçali Paşa, Akarsu Ykş. No:27, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 249 62 77

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.