Müdavim Pro

Rezervasyon Kültürü ve Sistemleri

Restoran görsel

Batıda ortaya çıkan ve dünyaya yayılan bir restorana rezervasyon yaparak gitme fikri, günümüzde her ülkede az çok uygulanıyor durumda. 19. Yüzyılın ortalarında başladığı düşünülen masa veya oda ayırma eylemi, ilk zamanlar “engage a table” olarak isimlendiriliyor. 1920’li yıllardan itibaren ise  önden masa ayırma, şimdiki ası olan “dinner reservation” olarak anılmaya başlıyor. Rezervasyonlu restoran ziyaretinin yaygınlaşmasında, kentleşme, kadınların iş hayatına daha çok katılması (doğal olarak dışarıda yeme kültürünün artması) ve tabiki telefonun yaygın kullanımı önemli etkenler. 1980’lerde restoran değerlendirmesi yapan gazete sütunlarının ve rehberlerin artması, hatta bizim gibi web sitelerinin çıkması ise belli restoranlara yığılmaya sebep oluyor. Rezervasyon kültürünün gelişmesinde ilk buluşmaların da (date) önemli bir etkisi var. Dönemin şartlarında ilk buluşmada eve davet etmenin ayıp olacağı düşüncesiyle restoranda önden yer ayırma fikri, bir anda Amerika’da moda haline dönüşüyor.

rezervasyon

Dünyada Rezervasyon Kültürünün Yayılması

Türkiye’de rezervasyon kültürü

Günümüzde ise bir restorana önden arayarak gitmenin misafir ve işletme açısındadan önemli faydaları var. Zaman kazanma, daha iyi hizmet alma, kargaşayı azaltma gibi avantajlar sunan restoran rezervasyon yönetimi, özellikle fine dining restoranlarda adeta zorunlu hale gelmiş durumda. Ancak Türkiye’de restoranlara yapılan rezervasyonlarda %10-15 gibi önemli bir oranda “no show” yaşandığı görülüyor. Eğer bu restoran bir de “walk in” misafir almayacağı bir konumda ise, ciddi gelir kayıpları kaçınılmaz oluyor. Yeri gelmişken restorancılıkta kullanılan bu 2 terimi açıklayalım.

Walk in: Rezervasyonsuz gelen misafir.
No show: Misafirin yer ayırdığı zaman diliminde restorana gelmemesi.

Rezervem

Rezervasyon sistemleri

Telefon ederek işletmeye ulaşmak rezervasyon kültürünün artmasında önemli bir katkı sunmuş olsa da, artık kendisini dijital ortamlara bırakıyor. Bu anlamda misafir memnuniyetini artıran ve no show oranlarını düşüren bir dijital platform olan Rezervem, restoranların rezervasyon yönetimi işini oldukça kolaylaştırıyor. Sunset, Kiss The Frog, Lujo Budrum Townhouse, Rustyfork, gibi önemli mekanların kullandığı uygulama misafir ile restoran arasıdaki bağı güçlendirmeyi hedefliyor. Rezervem’in sunduğu ön ödemeli rezervasyon özelliği ile, restoranın belirlediği misafir sayısı tutar üzerinden, rezervasyon sırasında kredi kartından bloke ediliyor. Misafir rezervasyona geldiği zaman bloke edilen tutar iade ediliyor.  Özellikle hafta sonu, sevgililer günü, yılbaşı gibi günlerde kullanımı oldukça efektif olan uygulama, no show oranlarını ciddi oranda düşürüyor. Misafire yapılan hatırlatmalar, yemek sonrası yaşanılan deneyim ile ilgili geri bildirim alınması ve çeşitli sadakat kampanyaları Rezervem’in diğer faydaları arasında. İşletmelerin CRM çözüm ortağı olan Rezervem restoranların dijital dönüşümünde önemli fırsatlar sunuyor.

“Dijital çağa ayak uydurularak, altyapısı güçlü rezervasyon yönetimi sisteminiz sayesinde memnun müşteri portföyünüzü genişletebilirsiniz.”

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.