Covid-19 Haberleri Müdavim Pro

Restoranlar Ne Zaman Açılacak ve Hangi önlemleri Alacak?

wu
Yazan: Bora Sarısu

2019 Aralık ayından itibaren gündemimizde olan Corona virüsü Çin’de stabil hale gelirken, Avrupa’da patlayınca dünyayı büyük bir krize soktu. Başta İtalya olmak üzere birçok ülkede sıkı karantina önlemleri alınırken, hayatta durmuş durumda. Covid 19 dünyada ekonomiyi adeta durdururken, en çok etkilenen sektörlerden birisi de turizm oldu. Türkiye’de ise virüs mart ayında kendini gösterirken, Nisan ayında pik noktayı test etme imkanı bulduk. Mayıs ise, Türkiye için pandemiyi kontrol etme ve normal hayata ne zaman dönülebileceğini göreceğimiz ay olacak. Gerek restoran çalışanları, gerek yatırımcıların gözü ise “restoranlar ne zaman açılacak?” ve “hangi önlemler alınacak?” sorularına çevrilmiş durumda.

Son Dakika: Restoranlar 1 Haziran’da açılıyor?

Restoranlar 28.05.2019 tarihli bakanlar kurulu kararı ile 1 Haziran tarihinde açılıyor. Restoran ve kafeler ilk etapta 22:00’ye kadar hizmet verecek. Ancak turizm ruhsatı olan ve otel içerisinde olan işletmeler saat kısıtlamasından etkilenmeyecek. Eğlence mekanları ise henüz açılmıyor. Açılma tarihi henüz belli olmayan eğlence mekanları ile ilgili devlet tarafından nasıl bir destek planı sunulacağı ise merakla bekleniyor. Bu arada sosyal mesafe sebebiyle kapasitenin düşecek olması ve saat sınırlaması sebebiyle bazı mekanların ilk etapta açmayacağı haberleri geliyor. Pandemi sürecinde mali olarak zor durumda kalan  mekanların da bir daha hiç açılamaması veya ciddi sayıda işten çıkarma yapmaları bekleniyor.

Son Dakika: Bodrum’da oteller açılmaya başladı.

15 Mayıs’ta Cape Bodrum açılırken, 20 Mayıs Mandarin Oriental, 1 Haziran The Bodrum Edition, 3 Haziran Maçakızı resmi açılış tarihlerini veriyorlar. Bodrum’da bazı butik otellerin şimdiden belli bir rezervasyon yoğunluğuna ulaştığı belirtiliyor. Bodrum ile bilgiler için tıklayın.

İstanbul’da 1 Haziran haftası itibarı ile açılacağını duyuran mekanlar:

Azur Yeniköy, Kozmonot şubeleri, Parantez Asmalı, Joker No 19, United Pub, Spago İstanbul, Batard İstanbul, Hood Moda, Bebek Otel, Apartıman Yeniköy, Fiko Yeniköy, Alaf Kuruçeşme, Meg Bebek, Angelo Grande, İtsumi Japan, Montag Coffee şubeleri, Celtic Asmalı, Fred Asmalı, Alman Kitap Evi, Food Hall Istanbul, Blok Mekan Bomonti, Hunhar Topağacı, Turk Fatih Tutak, Gasto Teşvikiye, Adana İl Sınırı, Steakroom, 16 Roof, Boel Nişantaşı, Pepe Rosso Akaretler, Müsaade Kadıköy, Sunset, Da Mario, Parle, Ulus 29, Inari,  The Townhouse Suadiye, Kaktüs Changir, Zeplin Pub, İspendek Balık, La Boom, Efendi Topağacı, Socrates Teşvikiye, Baylo Bistro, Fıccın, Carlos Arnavutköy

Peki restoranlar ne önlemler alacak?

Corona Virüs ile mücadele kapsamında belirlenen 4 aşamalı normalleşme planına göre restoranlar 1 Haziran tarihinden itibaren açılabiliyor. Ancak kimi mekanların son dakika yapılan açıklama sebebiyle henüz hazır olmadıkları için, daha ileri tarihlerde açılmaları bekleniyor. Restoranların açılması için gereken şartları ise Turizm ve Kültür Bakanlığının yayınladığı genelgeyle duyurdu. Yeme-İçme tesislerinde kontrollü normalleşmenin kılavuzu olacak genelgeye göre, işletmeler mutfaktan, misafir kabulüne belli kurallar uygulayacak ve şartları bir protokol halinde mekanın görünen bir yerine asacak.

Bakanlığın yayınladığı Covid 19 Hijyen protokolüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

italya

İtalya’da masalara pleksilerin konulması bile düşünüldü

İstanbul’da 1 Haziran haftası itibarı ile açılacağını duyuran mekanlar:

Sushico şubeleri, Le Pain Şubeleri, Midpoint şubeleri, Azur Yeniköy, Kozmonot şubeleri, Parantez Asmalı, Joker No 19, United Pub, Spago İstanbul, Batard İstanbul, Hood Moda, Bebek Otel, Apartıman Yeniköy, Fiko Yeniköy, Alaf Kuruçeşme, Meg Bebek, Angelo Grande,

Bu arada açılan İstanbul’daki Kanyon, Zorlu, Istinye park gibi üst segment AVM’lerde birçok mağazanın kapalı olduğu görülüyor. Sokağa çıkma yasağını devam ettiği İstanbul’da Yeme-içme ve sosyal alanların kapalı olduğu AVM’ler, kendi personelini de düşünerek kapalı kalmayı tercih ediyor durumda. Ayrıca yoğun önemler altında yapılan ziyaretlerin deneyim kalitesini düşürecek olması, ilerisi için sektöre karşı negatif algı oluşturacağını düşünenler de oldukça fazla. Aynı duygu ve düşünceler restorancılık sektöründe de hakim. Yani konu bir anlamda mekanların sadece açılması değil, açıldığında nasıl bir deneyim sunacağı yönünden de tartışılıyor. Bu arada meyhane konseptinde hizmet veren restoranların da ne zaman açılacağı da merak konusu. Çünkü gece kulübü ve barların Eylül’den önce açılmama ihtimaline karşı, özellikle eğlence ve canlı müzik olan meyhanelerin hangi statüde değerlendirileceği kilit nokta olacak gibi gözüküyor. Bu durumda meyhaneler ilk etapta eğlence vurgusunu azaltarak açma yoluna gidebilirler.

baloz

Salgın sonrası açılacak restoranlarda uygulanacak önlemler listesi için tıklayın

Restoran ve oteller açıldığında ise hangi kategoride olanların daha avantajlı olacağı tartışılmaya başlandı. Örneğin konaklamada butik otellerin daha avantajlı olacağı değerlendiriliyor. Restoran olarak ise yazın da gelmesiyle birlikte teras mekanlar ve bahçesi olanlar ilk etapta tercih edilecek gibi gözüküyor.

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.