Covid-19 Haberleri Müdavim Pro

Restoranlar Ne Zaman Açılacak

wu

Covid 19 dünyada ekonomiyi adeta durdururken, en çok etkilenen sektörlerden birisi de turizm oldu. Türkiye’de ise virüs mart ayında kendini gösterirken, Nisan ayında pik noktayı test etme imkanı bulmuşduk. 2020 Haziran’ında başlayan “yeni normal” kapsamında restoranlar belli önlemler koşuluyla önce saat 22:00’ye kadar sonrasında geceyarısına kadar olacak şekilde açılmıştı. 21 Temmuz’da ise saat kısıtlaması kaldırılan restoronlar ruhsatlarının izin verdiği ölçüde faaliyette kalmaya başlamıştı. Ancak sonbahara girilirken vaka sayılarının artması ile beraber sırasıyla 8 Eylül’de saat 00:00 itibarı ile müzik kapatma ve 3 Kasım itibarı ile kapanış saatinin 22:00’ye çekilme kararları alındı.

İlgili tarihten sonra 2021 Mart ayında kısa bir dönem açıldıktan sonra, Mayıs 17 tarihine kadar sürecek kapanmaya gittik. 17 Mayıs itibarı ile 3. yeniden normalleşme dönemi başlıyor.

2021 3. Yeniden normalleşme 3 aşamada uygulanacak

1 Aşama

Restoranlar açılmıyor. Gel al ve paket servis devam.

2. Aşama

1 Haziran 2021 itibarı ile Restoranlar yeniden açılıyor. Kapanış saati: 21:00

3. Aşama

1 Temmuz itibari ile restoranlar belirlenen yeni saat dilimine göre hizmet verecek. (Ruhsatta belirlenen saat veya 00:00)

Bu açılma döneminde haritaya göre bölgesel uygulamalar yapılması beklenmiyor

covid haritası

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır…

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars…

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Yalova, Kocaeli

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

360

360 İstanbul

Gerek restoran çalışanları, gerek yatırımcıların gözü ise “restoranlar ne zaman açılacak?” ve “hangi önlemler alınacak?” sorularına çevrilmiş durumda. 17 Kasım’da alınan kararların uygulanma tarihi ise 20 Kasım Cuma saat 20:00 olarak belirlendi. Yani, 20 Kasım Cuma günü saat 20:00 itibarı ile restoranlar artık mekanlarında yemek ve içki servisi yapamayacak. Paket servisi ve al-götür uygulaması olan mekanlar ise faaliyetlerine devam edecek. Restoranların tekrardan ne zaman açılacağı ise genelgede belirtilmemiş durumda. Bu anlamda restoranların yeniden misafir ağırlayacağı tarih, vaka sayılarının gidişatına ve aşı çalışmalarına bağlı olarak belirlenecek gibi gözüküyor.

İkinci normalleşme kapsamında Restoranlar ne zaman açılacak?

Hükümete yakın gazetelerden Hüriyet gazetesi yazarı Orkun Ün’ün köşesinde, ikinci yeniden normalleşme kapasamında restoran ve kafelerin 15 Ocak itibarı ile açılacağı belirtiliyor. İlk etapta saat sınırlaması ile açılacak restoranların, vaka sayısının stabil kalması halinde 1 Şubat itibarı ile ruhsatlarındaki saate göre çalışmalarına izin verilecek deniyor. Gece kulüplerinin ise yakın zamanda açılması beklenmiyor. Ancak birçok gece kulübünün ruhsatının kafe veya içkili lokanta olarak geçtiği de biliniyor. A haber’in haberinde ise konuyla ilgili açıklamanın 5 Ocak’da yapılabileceği beliritliyor. Restoran ve kafeler kapalı oldukları dönemde 08:00-24:00 arası paket servis hizmeti verebiliyor.

Aşı yeni kriter

Ancak Ocak ayı itibarı ile vaka sayısı 10 binin altına inmesine rağmen bilim kurulunun tavsiyesi ile restoranların açılma tarihi en erken Şubat ayına kalmış gibi gözüküyor. Yeniden normalleşme tarihinin belirlenmesinde vaka sayıları yanında aşı ile ilgili gelişmeler de önemle takip ediliyor. Zira ilk etapta 3 milyon sayıda gelen aşıdan sonra ikinci partini hangi miktarda ve ne zaman geleceği belirsizliğini koruyor. Bu belirsizlik içerisinde restoranların yeni açlıma tarihi olarak 15 Şubat konuşulmaya başlanmış durumda. Ancak Şubat ayı içerisinde yeni parti aşı gelmemesi durumunda nasıl hareket edileceği de belirsizliğini koruyor. Zira geliş tarihi belli olmayan aşı sebebiyle Habertürk’ten Muharrem Sarıkıkaya’nın yazısında 15 Mart tarihi de zikredildi. Kısaca hep bir 15 var ama, hangi ayın 15’i olacağını Çinliler belirleyecek gibi gözüküyor.

Gurme Paket Servisi Sunan Restoranlar İçin Tıklayın

Pandemi süreci boyunca restoranların kapanış ve açılış güncellemelerini kronolojik olarak aşağıda bulabilirsiniz
Son Dakika: Restoranlar 1 Haziran’da açılıyor?

Restoranlar 28.05.2019 tarihli bakanlar kurulu kararı ile 1 Haziran tarihinde açılıyor. Restoran ve kafeler ilk etapta 22:00’ye kadar hizmet verecek. Ancak turizm ruhsatı olan ve otel içerisinde olan işletmeler saat kısıtlamasından etkilenmeyecek. Eğlence mekanları ise henüz açılmıyor. Açılma tarihi henüz belli olmayan eğlence mekanları ile ilgili devlet tarafından nasıl bir destek planı sunulacağı ise merakla bekleniyor. Bu arada sosyal mesafe sebebiyle kapasitenin düşecek olması ve saat sınırlaması sebebiyle bazı mekanların ilk etapta açmayacağı haberleri geliyor. Pandemi sürecinde mali olarak zor durumda kalan  mekanların da bir daha hiç açılamaması veya ciddi sayıda işten çıkarma yapmaları bekleniyor.

Son Dakika: Bodrum’da oteller açılmaya başladı.

15 Mayıs’ta Cape Bodrum açılırken, 20 Mayıs Mandarin Oriental, 1 Haziran The Bodrum Edition, 3 Haziran Maçakızı resmi açılış tarihlerini veriyorlar. Bodrum’da bazı butik otellerin şimdiden belli bir rezervasyon yoğunluğuna ulaştığı belirtiliyor. Bodrum ile bilgiler için tıklayın.

İstanbul’da 1 Haziran haftası itibarı ile açılacağını duyuran mekanlar:

Azur Yeniköy, Kozmonot şubeleri, Parantez Asmalı, Joker No 19, United Pub, Spago İstanbul, Batard İstanbul, Hood Moda, Bebek Otel, Apartıman Yeniköy, Fiko Yeniköy, Alaf Kuruçeşme, Meg Bebek, Angelo Grande, İtsumi Japan, Montag Coffee şubeleri, Celtic Asmalı, Fred Asmalı, Alman Kitap Evi, Food Hall Istanbul, Blok Mekan Bomonti, Hunhar Topağacı, Turk Fatih Tutak, Gasto Teşvikiye, Adana İl Sınırı, Steakroom, 16 Roof, Boel Nişantaşı, Pepe Rosso Akaretler, Müsaade Kadıköy, Sunset, Da Mario, Parle, Ulus 29, Inari,  The Townhouse Suadiye, Kaktüs Changir, Zeplin Pub, İspendek Balık, La Boom, Efendi Topağacı, Socrates Teşvikiye, Baylo Bistro, Fıccın, Carlos Arnavutköy

Peki restoranlar ne önlemler alacak?

Corona Virüs ile mücadele kapsamında belirlenen 4 aşamalı normalleşme planına göre restoranlar 1 Haziran tarihinden itibaren açılabiliyor. Ancak kimi mekanların son dakika yapılan açıklama sebebiyle henüz hazır olmadıkları için, daha ileri tarihlerde açılmaları bekleniyor. Restoranların açılması için gereken şartları ise Turizm ve Kültür Bakanlığının yayınladığı genelgeyle duyurdu. Yeme-İçme tesislerinde kontrollü normalleşmenin kılavuzu olacak genelgeye göre, işletmeler mutfaktan, misafir kabulüne belli kurallar uygulayacak ve şartları bir protokol halinde mekanın görünen bir yerine asacak.

Bakanlığın yayınladığı Covid 19 Hijyen protokolüne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

italya

İtalya’da masalara pleksilerin konulması bile düşünüldü

İstanbul’da 1 Haziran haftası itibarı ile açılacağını duyuran mekanlar:

Sushico şubeleri, Le Pain Şubeleri, Midpoint şubeleri, Azur Yeniköy, Kozmonot şubeleri, Parantez Asmalı, Joker No 19, United Pub, Spago İstanbul, Batard İstanbul, Hood Moda, Bebek Otel, Apartıman Yeniköy, Fiko Yeniköy, Alaf Kuruçeşme, Meg Bebek, Angelo Grande,

Bu arada açılan İstanbul’daki Kanyon, Zorlu, Istinye park gibi üst segment AVM’lerde birçok mağazanın kapalı olduğu görülüyor. Sokağa çıkma yasağını devam ettiği İstanbul’da Yeme-içme ve sosyal alanların kapalı olduğu AVM’ler, kendi personelini de düşünerek kapalı kalmayı tercih ediyor durumda. Ayrıca yoğun önemler altında yapılan ziyaretlerin deneyim kalitesini düşürecek olması, ilerisi için sektöre karşı negatif algı oluşturacağını düşünenler de oldukça fazla. Aynı duygu ve düşünceler restorancılık sektöründe de hakim. Yani konu bir anlamda mekanların sadece açılması değil, açıldığında nasıl bir deneyim sunacağı yönünden de tartışılıyor. Bu arada meyhane konseptinde hizmet veren restoranların da ne zaman açılacağı da merak konusu. Çünkü gece kulübü ve barların Eylül’den önce açılmama ihtimaline karşı, özellikle eğlence ve canlı müzik olan meyhanelerin hangi statüde değerlendirileceği kilit nokta olacak gibi gözüküyor. Bu durumda meyhaneler ilk etapta eğlence vurgusunu azaltarak açma yoluna gidebilirler.

baloz

Salgın sonrası açılacak restoranlarda uygulanacak önlemler listesi için tıklayın

Restoran ve oteller açıldığında ise hangi kategoride olanların daha avantajlı olacağı tartışılmaya başlandı. Örneğin konaklamada butik otellerin daha avantajlı olacağı değerlendiriliyor. Restoran olarak ise yazın da gelmesiyle birlikte teras mekanlar ve bahçesi olanlar ilk etapta tercih edilecek gibi gözüküyor.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."