Beyoğlu-Karaköy Kebapçı

Rakofoli Karaköy

rakofoli

10 yıllarca ticaret ve sanayinin merkezi olmuş Karaköy’ün Perşembe pazarı tarafı, şehrin tarihi dokusunu en iyi hissedebileceğiniz bölgelerden. Grafitilerle renklendirilmiş tarihi binalar gündüzleri makinacı ve yedek parçacılara hizmet verirken, akşamları ise deniz tarafındaki salaş lokantalara ev sahipliği yapıyor. Bu tarihi zenginliğin kısa zamanda “üst profil” mekanlar ile doldurulucağını tahmin etmek ise pek de zor değil açıkçası. Yazımınızın konusu olan Rakofoli Ocakbaşı, haliç manzaralı 4 katlı binasında, bölgeye değer katan mekanlardan birisi olarak 2019 yazında açıldı. 

Rakofoli Karaköy’ü 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

rakofoli

Ne yenir, ne içilir?

Rakofoli Ocakbaşı, ömrünü mesleğe vermiş tecrübeli isimler tarafından açılmış bir mekan. Ocakta kebap kültürünü Adana’dan İstanbul’a getiren ustaların olduğu restoranın başında, 20 seneyi aşkın tecrübesiyle Kubilay Özçelik ve Fuat Danişment bulunuyor. Rakofoli’de, işletmecilerin çekirdekten geliyor olması, usulüne uygun lezzetlerin modern sunumlar ile harmanlanarak masaya gelmesini sağlıyor. Mutfaktaki detaylara gelecek olursak, “yemek kalitesinin tedarikten geçtiği” düşüncesiyle mekanın etleri Balıkesir gönen bölgesinden (erkek kuzu) olarak temin ediliyor. Başlangıç olarak soğuk meze ve ocaktan çıkan lezzetlerin sunulduğu mekanda, ustanın özel lezzetlerinden Patlıcanlı Söğürme denenmesi gerekenlerden. Puf ve tulum-tereyağ ikilisinin her zaman masanın vazgeçilmezleri olduğu ocakbaşı restoranda, Rakofoli’nin içli köftesi ve Pastırmalı Humus’u spesiyaller arasında.

rakofoli

Patlıcanlı Söğürme

Öğle servisi itibarı ile açılan mekan, glütensiz pide ve lahmacun da dahil olmak üzere fırından lezzetler sunuyor. Menüsünde geniş bir et ve kebap bölümü olan Rakofoli’de isteğe göre sıralı et (misafir kafi diyene kadar et servisine devam edilmesi) uygulaması da bulunuyor. Kebaplardan, İstanbul’ların Adana olarak isimlendirdiğimiz kebap, menüde Zırh kebap (etin makina ile değil, zırh bıçağı ile hazırlandığı vurgulanmış) olarak yerini almış. Aynı şekilde menüdeki Rakofoli Açma, kebabın daha geniş olarak açıldığı ve ocakta tutmanın ustalık gerektirdiği özel tabaklardan. Restoranın diğer spesiyalleri ise, Kuzu Lokum, Kaşarlı Külbastı ve Kuşbaşıdan Rakofoli Paşa olarak menüde yer alırken, finalde Katmer ve Lor Tatlısı tercih edilebilir.

rakofoli

Ne zaman gidilir?

Rakofoli Karaköy, haftanın 7 günü 12:00-01:00 arası hizmet veren bir restoran. Güne öğle servisi ile başlayan mekan, odun fırınından çıkan pideleri ve lezzetli kebapları ile bölgedeki önemli öğle yemeği adreslerinden. Akşam ise restoran Galata köprüsü ve Tarihi yarımadaya karşı manzarası ile, uzun oturmalı bir ziyaret için oldukça uygun bir atmosfer sunuyor. Kış ayları mekanın ocakbaşı bölümü oldukça keyifli olurken, cam tavan ile kaplı olan teras katı, mekanın en fazla talep gören bölümü durumunda. Bu anlamda özellikle akşam servisinde Rakofoli’ye rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.       

Not: Perşembe pazarından düz ayak girilen restoranın vale servisi de bulunmakta.

rakofoli

Ne giyilir?

Rakofoli Ocakbaşı içerisinde bulunduğu, zamanında Rumların havyar üretmek için kullandıkları binayı aslına uygun olacak şekilde restore etmiş. Binaya yakalaşırken çevreyi saran etkileyici tarihi doku, içerisine girdiğinizde karşılaştığınız manzara ile birlikte zamanın durduğu bir ana dönüşüyor. Dört kattan oluşan tarihi binanın ikinci katı manzaralı ocakbaşı bölümü ve salon, üçüncü katı ise gruplara özel odalardan oluşuyor. Asansörle en üste çıktığınızda ise tüm masaları  şahane manzaraya karşı olan teras katı karşınıza çıkıyor. Eski İstanbul’u yaşayabileceğiniz mekan, rahat ve şık tercihlerin bir arada olduğu Spor/Şık tarz giyim tercihleri ile ziyaret edilebilir.

rakofoli

Kim kim gidilir?

Rakofoli Karaköy, iş çıkışı dostlarla ziyaret etmek için ve hafta sonu arkadaşlarla buluşma noktası olarak bir mekan. Restoranın ikinci katındaki (istek halinde müzik de yapılabilen) 2 adet özel salon, 20-30 kişilik grup kutlamaları için oldukça iyi bir alternatif sunuyor. Mekan, tarihi yarımada manzarası ve kebap üzerine uzmanlığı sebebi ile iş yemeği veya yabancı misafir ağırlamak için de tercih edilebilir. Tabi restoranın Adana usulü sıralı et servisi, deneyim yemeği amaçlı bir ziyaret için de mekanı ön plana çıkarıyor.

rakofoli

Ne kadar ödenir?

Soğuk mezelerin 16 TL olarak fiyatlandığı mekanda, fındık lahmacun 9 TL, içli köfte 14 TL’den sunuluyor. Spesiyal kebaplardan Rakofoli Açma 47 TL, lokum 57 TL Fiyatla servis edilirken, 70’lik rakı 245 TL’den açılıyor. Ayrıca arzu edenelere 4 kişiye 1 büyük rakı dahil olan, 4 çeşit meze, fındık lahmacun, içli köfte, 2 çeşit salata, çöp şiş ve karışık et tabağından oluşan fix menü 165 TL’den sunuluyor.

Rakofoli Ocakbaşı Adres: Azapkapı, Kürekçiler Sok No:12, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 249 23 04

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

1 Yorum

  • Dün (12.02.2022) gece oradaydık.
    1 den daha düşük yıldız olmadığı için mecburen 1 yıldızı işaretledim. Mezelerinden hesaba kadar herşey berbattı. Bir küçük şalgam suyuna bile 50 tl. Yazmışlar fiyatlar anormalinde üzerinde idi böyle bir ocakbaşı için. Manzara biraz kurtarır ama hiç mutlu olamayacağınız sıkışık ve sevimsiz bir ortam var. Birde özel servis adı altında alınan para varki fatura şişiriyor. Çok yazık olur hem keyfinize hem paranıza. Asla önermem.