Müdavim Pro

Rakı ve Kıro

Rakı arası çay

Olay, Arnavutköy-Kireç burnu arası balıkçılardan bir tanesinde geçer. Saat 16:00 sularında şef garson Adnan’ın telefonu çalar. Şef bir süre telefonla konuştuktan sonra, komiye döner ve deniz kenarı A-3 No lu masayı 3 kişilik hazırla, Hilmi Abi rakı içmeye geliyor der.

Kanatçı Haydar duvar yazısı

– Abi arkadaşları ile birlikte mekanın salonuna giriş yaparken şef dahil en az 4 kişi ile tokalaşır. (köye yeni tayin olmuş kaymakamın karşılanma görüntüsüne benzer)– Masaya rakı söylenir, birkaç parça da meze. yemeklerin lezzeti zaten çok önemli değildir. Ne de olsa yemek ayrı, içki ayrı şeydir. o gün amaç rakı içmektir.

– Abinin önünde sigarası, vale’ye verilmediyse kibrit kutusu şeklinde araba anahtarı (mümkünse Range) ve tespihi bulunmaktadır.

– Kıro, her gün alkol almamaktadır. Ama ağzına değdiğinde 1 büyükten aşağı asla bırakmaz. Şimdiye kadar onu sarhoş gören de pek olmamıştır. Bir de rakı ağzını değdi mi, sigara emzik gibi ağzından düşmez.

– Masadan komilere ve valelere sürekli “oğlum dışarıdan bana kavun alın”, “arabadan çantamı getirin” gibi talimatlar yağar. Henüz kısa bir süre geçmiştir ki restoran abinin ofisine dönüşmüştür.

– Mekan hali hazırda ofise dönmüşken, arkadaşlarla muhabbete ara verilip arada telefonla “o iş ne oldu”, “bu mal neye gelmedi” gibi konuşmalar yapılır. Hatta alınan rakı durumuna göre çeki ödenmemiş bir iş ortağı aranıp ana avrat sövülür.

– Artık saatler,  23:00’e, rakılar da adam başı 1 büyüğe yaklaşmıştır. Etraftaki masalarda “karı kız” var mı diye bir bakılır. Yoksa masada oturulan arkadaşlar ile (vay sen beni niye o işe soktun gibi) eski bir mevzudan kavga çıkarılır.

-Masa da ki dava o kadar büyük değilse birkaç “anam avradım olsun” çıkışından sonra olay sakine bağlar. Tekrar “karı kız” konusuna dönülür.

– Kafası iyice güzelleşmiş abi telefonundaki o akşam yürüyebileceği “ablaları” aramaya başlar. En sonunda yanlışla köydeki halasını arayınca, o işin de peşini bırakır ve hesap istenir.

– Artık sıra saatlerdir bütün bu hengameyi çeken Şef Adnan’a gelmiştir. Şef masadaki kişileri sayar ve daha önceden belirlediği kafa başı rakam ile (yıpranma payı dahil) çarpıp, hesabı masaya gönderir.

– Masadaki abilerin mecali kaldıysa, bir hır gür de hesaptan dolayı çıkar. Hesabın üzeri çizilir, yuvarlanır. Artık saat gece yarısını geçmiştir. Helalleşilir ve mekandan ayrılınır.

– Abinin kafası acayip iyidir ancak arabasını kesinlikle mekanda bırakmaz. Nasıl olsa polis çevirse bile, onu da kafalayacaktır.*Bu yazıdaki isimler tamamen hayal ürünüdür.

*Yazının amacı, adabıyla yeme-içmeyi bilmeyen tüketicinin, restoranlardaki atmosfer ve fiyatlara olan etkisini anlatmaktır.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yorumlar