Kapanan Mekanlar

Peran Meyhane (Kapandı)

peran

Şişhane’yi Karaköy’e bağlayan Bankalar, gösterişli ve tarihi binaları ile İstanbul’u en iyi simgeleyen caddelerden. Levanten mimarinin eseri olan ve çoğu bankaların elinde olan bu binalar son dönemlerde değeri anlaşılarak Neo lokal, Kasa Lokanta gibi mekanlar ile sosyal hayatımıza girmeye başlamıştı. 2019 Aralık ayında The Galata İstanbul bünyesinde açılan Peran Meyhane, bölgedeki nitelikli mekanlardan birisi olarak yerini aldı. Etkileyici binanın ikinci katında açılan mekan, klasik meyhane atmosferi sunarken, mutfağında modern teknikler kullanan tam bir şef restoranı olmuş. Şık ortamını canlı müzik eğlenceyle harmanlayan Peran Meyhane, önümüzdeki dönem bölgeye ve dolayısıyla şehre önemli ölçüde renk katacağa benzer.

Peran Meyhane’yi 5 klasik sorumuzda inceleyelim…

peran

Ne yenir, ne içilir?

Son dönem ardı ardına açılan yeni nesil meyhanelerde en temel 2 sorun, yemek kalitesi ve vasıfsız eğlence olarak ön plana çıkmıştı. Peran Meyhane ise bu algıdan muzdarip olmama adına ön araştırmayı sıkı tutmuş. Şef Taha Emrah Özçelik’in kurucusu ve şefi olduğu Peran Meyhane, klasik meyhane çizgisini önemserken tariflerde yeni ve eski birçok tekniği kullanarak, yaratıcı sonuçlara ulaşmış. Şef ve ekibi menüyü oluştururken başta Gaziantep olmak üzere Anadoluyu dolaşıp yöresel lezzetleri araştırmış. Bu anlamda restoranın kullandığı kimyon, buğday tarhanası, zeytin gibi birçok ürün yerinden ve mevsiminde temin ediliyor. Örneğin, Şef taha Emre Özçelik’in yarattığı mekana özgü mezelerden, portakal soslu ahtapot salata, tat, sunum ve yaratıcılık anlamında Michelin yıldızlı restoranlarda görmeye alıştığımız standartta. Aslında Peran Meyhane bir anlamda sadece eğlence ile ön plana çıkmak yerine, Türk mutfağı üzerine de iddalı bir restoran olmayı hedeflemiş denebilir.

peran

Peran Meyhane, yaratıcılığını özellikle menünün meze ve ara sıcaklar bölümünde göstermiş. Mekana özel mezeler gurubunda, kestaneli ve çıtır pırasalı dolma, psikopat biberli (Antep’ten geliyor) borani, sütte dinlendirilmiş çiroz, dikkat çeken tabaklar arasında. Ara sıcaklardan ise 24 saatte pişen dana yürek yahnisi, mantarlı, pastırmalı ve pırasalı börek ve İzmir kokoreç restoranın diğer ön plana çıkan lezzetlerinden. Peran Meyhane’de yemek seçimi a la carte menü üzerinden yapılabileceği gibi, Muhabbet Menüsü  ve Peran Ala Menü olarak belirlenen set menüler de alınabilir. İçerik olarak, iki kişilik olarak sunulan, Muhabbet Menü, 6 çeşit meze, 2 ara sıcak veya 1 ana yemek ve tatlıdan oluşurken, Tadım menüsü kapsamındaki Peran Ala Menü’de, 5 çeşit meze, 1 ara sıcak, 2 ana yemekten oluşuyor. A la carte olarak yapılacak seçimlerde ise Kuzu Karski restoranın imza tabağı olarak denenmesi gereken, şefin özel lezzetlerinden.

peran

Not: Fiyat detayları aşağıdadır.

Ne zaman gidilir?

Peran Meyhane, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 19:00-01:00 arası açık bir mekan. Konsepti gereği yemek ve eğlenceyi birleştiren keyifli meyhane haftanın 3 günü canlı müzik programı yaparken, diğer günler Dj müziği ile misafirlerini ağırlıyor. Mart ayı itibarı ile Cuma’ları Pınar Arpınar’ın sahne aldığı mekan, Cumartesileri Ceren Akın performansına ev sahipliği yapıyor. Peran Meyhane’nin en güncel program akışına ise buraya tıklayarak instagram sayfasıdan ulaşabilirsiniz. Bu arada vale servisi de olan mekana, Şişhane metrosundan aşağıya yürüyerek veya Tünel Karaköy çıkışından 100 metre yürüyerek ulaşılabilir.

peran

Ne giyilir?

Peran Meyhane, tarihi binaların olduğu bankalar caddesindeki görkemli The galata İstanbul’un 2, katında yer alıyor. İçinde bulunduğu otelin adındanda anlaşılacağı üzere mekan, Galata bölgesinin ruhunu yansıtan şık bir meyhane atmosferi sunuyor. Açık mutfağı, salon ile bütünleşen sahnesi ve beyaz örtülü masaları ile Peran, konfor ve eğlencenin birleştiği bir mekan olarak tarif edilebilir. Üst katında da tarihi yarımadaya karşı manzarası ile lounge-bar konseptindeki Anton Pera bulunan mekan, Şık ve Spor/Şık giyim tercihleri ile ziyaret edilebilir.

peran

Kim kim gidilir?

Peran Meyhane eğlence ve yemeği tek bir mekanda yaşamak isteyen Kutlama grupları için biçilmiş kaftan. Mekan, şık ve keyifli bir ortamda dostlarla bir araya gelmek için de ideal bir atmosfer sunuyor. Bölgenin tarihi dokusu ve lokal tatlar barındırması sebebi ile Peran, yabancı misafir ağırlamak için de tercih edilebilir. Ve tabi Türk mutfağı severler için restoran keyifli bir deneyim yemeği vaat ediyor.

peran

Ne kadar ödenir?

Peran Meyhane, iyi yemek, şık atmosfer ve eğlence üçlüsünü bir arada verme gayesinde olan bir mekan. Restoran bu anlamda misafirin motivasyonuna uygun olacak şekilde alternatifli menüler hazırlamış. Bu menülerden doyurucu ama kapsamı biraz daha dar olan Muhabbet menü, 125 TL fiyat ile sunuluyor. Yemek deneyiminin daha ön planda olduğu Peran Ala Menü ise 165 TL’den sunuluyor. Bu 2 menüde tercih edildiği zaman, içki menüsünden %15 indirim uygulanıyor. Belli bir sayının üzerindeki gruplara ise 4 kişiye 1 büyük içkinin dahil olduğu fix menü ise 225 TL’den sunuluyor. A la carte seçimde ise spesiyallerden Kuzu Karskili Çökertme Kebabı 84 TL, Köfte Izgara 52 TL fiyatla servis ediliyor. A la carte menüdeki mekana özgü mezeler 22-46 TL arası ara sıcaklar (sıcak mezeler) 35-58 TL olarak sunulurken, 70’lik rakılar 250-320 TL arası fiyatlar ile menüdeki yerini almış.

Peran Adres: Azapkapı, Bankalar Cd. D:No 21, 34420 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0531) 304 37 48

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.