Beyoğlu-Karaköy Brasserie-Bar

Parantez Karaköy

Tarihi dokusu ile Karaköy’ün sosyal hayattaki yeri her geçen gün artıyor. Ancak bölgedeki mekanların gelen dalgaya cevap verebilecek seviyeyi zaman zaman tutturmada zorlandığı görülüyor. Bu sebeple Karaköy mekanları tarzına göre kendilerine uygun bölgelerde toparlanmakta. Bu ayrışmada Fransız Geçidi ve civarında daha nitelikli mekanlar olduğu görülüyor. Parantez Karaköy Bir süredir bu bölgede Türk mutfağı üzerine lezzetler ile hizmet vermekteydi. Yakın zamanda içki servisine başlayan mekan keyifli bir şarap barı konsepti ile karşımıza çıkıyor. Sevilen kokteylleri ile Asmalı Mescit’ten tanıdığımız Parantez Karaköy, yeni şarküteri-barında (delicatessen-bar) müdavimlerini, kendine has lezzetleri ile ağırlayacak.

parantez karaköy

Parantez Karaköy, iyi malzemeden yapılmış, sağlıklı ve lezzetli öğle menüsü ile güne başlıyor. Öğlen büfesinde sunulan Ege ve Anadolu mutfağından lezzetlerden seçtiklerinizle kendi tabağınızı oluşturabiliyorsunuz. Günün kalanında ve akşam ise mekanın menüsünde şaraba eşlik eden lezzetler ön plana çıkıyor. Değişen menüyle birlikte yüksek tavanlı binanın duvarlarını süsleyen şaraplar, sadece menüyü değil, mekanın kimliğini de tamamlamış. Parantez Karaköy’ün şarküteri büfesindeki çoğu ürünün kendi mutfağında hazırlandığını da vurgulamak lazım.

parantez karaköy

Mekanın samimi bahçesinde şarabınızı yudumlarken, arkadaki özel fırında islenmeye bırakılan balıkların kokusunu alabiliyorsunuz. Salam ve sucuklarını de kendi mutfağında hazırlayan Parantez’in mutfağından çıkan Bratwurst Sosis (Alman usulü özel terbiyeli sosis) denenmesi gerekenlerden. Ekşi maya ekmeklerin eşlik etttiği şarküteri ürünlerinin yanısıra Parantez’de o güne özel Kuzu Tandır, Ciğer Sarma, Ekşili Levrek gibi yemekler sunuluyor.

parantez karaköy

Asmalı Parantez’de olduğu üzere Karaköy’de de, misafirin mekanı düzenli ziyaret edebileceği bir fiyat politikası izlenmiş. 120 TL’den başlayan şarap şişe fiyatları, 40 TL’den başlayan şarküteri tabakları 25 TL’ye sunulan öğle yemeği, menüdeki bazı örneklerden. Mekanın en keyifli taraflarından birisi de, istediğiniz peynir, salam yada balığı kestirip, kendi zevkinize göre tabağınızı oluşturabilmeniz. Bu sayede çoğu mekanda gördüğümüz, tabağın yarısını kaplayan siyah üzüm yerine gerçek şarküteri lezzetleri deneyimleyebiliyorsunuz. Parantez Karaköy, Keyifli Türkçe jazz parçaları, enerjik ortamı ve özel lezzetleri ile bölgeye renk katacağa benzer.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Mumhane Cd. No:28, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 243 17 91

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.