Müdavim Pro

P.F. Chang’s Neyin Peşinde?

Dünya çapında  200’ün üzerinde restoranı vardı.

Türkiye pazarına girme kararı aldı.

Yer olarak Etiler’in tam ortasındaki en büyük binayı seçti.

Bahçesinde görkemli bir atı vardı.Çin mutfağının lezzetlerini modern bir atmosferde sunmayı hedefliyordu.

Açılır açılmaz ilgi odağı oldu.

Barında yer, solununda masa bulmak zordu.

Aradan bir sene bile geçmemişti ki, müşteri sayısı hızla düşmeye başladı.

Çare, binanın duvarlarını sushi resimleri ile kaplamaktaydı.

Neden Etiler?

P. F. Changs, casual dining tarzı bir restoran olmasına rağmen ilk şubesi için, Etiler Nispetiye caddesinde ki en görkemli binayı seçti. Türk usulü hizmet verenler hariç fine dining restoranların pek uzun soluklu olmadığı ülkemizde, seçilen lokasyon acaba bir konumlama hatası mıydı? P.F. Changs’in karşısında bulunan Nusret, oldukça yüksek fiyatlı steak house denilen furyanın en zirvesindeki mekan. Karşısındaki Fenix ise gerek atmosferi, gerek menüsüyle global anlamda fine dining olarak tanımlanabilecek bir restoran. Zaten caddenin geleneğinde hep yüksek fiytalı, lüks mekanlar var olmuş. Bu anlamda fast food’un bir tık üzerinde konumlanan P.F. Chang’in seçtiği lokasyon ve yaptığı uygulamalar biraz tutarsız gözüküyor.

P.f Changs etiler

Duvara yemek resmi asmak

Aynı Jamie’s gibi P.F Chang’de, farklı mutfak deneme alışkanlığı sınırlı olan Türk insanının yavaş yavaş azalan ilgisi, sonucu, parıldayan ışığını kaybetti. Restoranın kapasitenin de büyük olması, insan sirkülasyonu azaldığında, düşük enerjili bir mekan oluşmasına sebep oldu. P,F Chang’in bu durum karşısında attığı adımlar ise oldukça dikkat çekici oldu. Çin restoranı olarak anılan mekan menüsünde Sushi de olduğunu vurgulamak için çareyi caddeye bakan duvarlara sushi resimleri asmakla buldu. Şehrine en lüks caddelerinden birine, bu kadar görkemli bir mekan açıp, duvarlara yemek resmi asarak cazibe merkezi olma fikri oldukça iddialı bir yaklaşım. Genelde turistik yörelerde, yan yana konumlanmış restoranların uyguladığı bu tarzın nasıl olup da benimsendiği anlaşılır bir durum değil. Neyse ki son dönemde duvardaki dev sushiler sökülmüş, sadece girişte nispeten daha sade bir yemek görseli konumlandırılmış.

http://www.pfchangs.com.tr/

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.