Nişantaşı-Beşiktaş Uzak Doğu Mutfağı

Otooto Sushi

Nişantaşı, Avrupa yakasında vakit geçirmek isteyenler için daima bir cazibe merkezi olmuştur. Her türlü zevke hitap edecek mekanın bulunabildiği Nişantaşı’nda, Halaskargazi Caddesi’nde şimdi bir de çok başarılı bir Uzakdoğu restoranı var. Yaklaşık bir ay önce açılan Otooto Sushi, samimiyetle söylüyorum ki, İstanbul’daki en başarılı Uzakdoğu restoranlarından biri. Çok yeni olmasına rağmen yoğun bir çaba ve özenle oluşturulmuş atmosfer ve menü ile şimdiden birçok müdavimi oluşmuş durumda. Otooto Sushi’ye girdiğiniz an ön salonda karşı duvarda ilgi çekici bir duvar resmi, Fransız şaraplarının sergilendiği bir alan, arka kısımda loş ışık ve aydınlatmalar eşliğinde büyük masalar ile tam olarak şık bir Uzakdoğu restoranı atmosferi yaratılmış. Arkada bulunan salonda kalabalık gruplar halinde gelebileceğiniz, çeşitli kutlama, toplantı veya özel etkinliklerde buluşabileceğiniz bir paylaşım masası ile arkadaşlarınızla gelip uzun uzun zaman geçirebileceğiniz klasik yuvarlak masalar mevcut. Arkadan çalan jazz ve reggae müziğin en güzel örnekleri de mutlaka dikkatinizi çekecek, cumartesi akşamları ise biraz daha hareketli müzikler çalabiliyor. Birazdan detaylıca bahsedeceğimiz yemek menüsünün yanında altını çizmeliyiz ki; içki menüleri de fazlasıyla tatmin edici. Barda Japon vsikileri de dahil, 30 çeşit viski olan mekanda 7’si imza olmak üzere 12 kokteyl sunuluyor. Özellikle haftasonları enfes lezzetlerinin yanında birşeyler içebileceğiniz, saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir yer kesinlikle. Şarap konusunda da hassas olan Otooto Sushi’de Üç yerli bağ ile çalışılıyor. Nif Bağları, Umurbey ve Suvla ile çalışan mekanda şaraplarla yemekler arasında eşleştirmeler de yapılmış. Mesela sushiler ile Nif Bağları Bornova Misketi eşleştirilmiş ve gerçekten çok leziz bir uyum yakalanmış.

otooto

Yemek menüsünü anlatacak olursak da; öncelikle şunu belirtelim, Otooto Sushi’nin menüsü şehirdeki Uzakdoğu restoranlarının arasında en geniş menülerden biri. Tam 108 çeşit ürün var. Üstelik bu ürünlerin içinde ve yanında servis edilen tüm soslar burada hazırlanıyor, nerdeyse her şey el yapımı. Üstelik bu hazırlık sırasında mutfaktaki çalışmayı görme şansınız da var çünkü açık mutfak sisteminde çalışılıyor. Masaya bir bir gelen her şeyin inanılmaz lezzetli olduğunu belirtmekle birlikte menüye biraz daha yakından bakalım. Başlangıçlarda Kaya tuzu, trüf veya sweet Chili sos ile servis edilen Edamame ve Sebzeli Çin Böreği, Spring Roll (45 TL) var. Izgara ahtapot ve imza sosları ile hazırlanan Tako Tataki (105 TL), levrekli Suzuki Carpaccio (80 TL) gibi Soğuk başlangıçlar, tempura ürünler (özellikle kızartılmış Mısır Corn Tempura enfesti) çorbalar, salatalar, noodlelar, tavuk ve dana etli yemekler olarak ayrılan Sweet and sour chicken, General Tso, Piman Gyu gibi ana yemekler, sashimi, maki ve nigiri çeşitleri bulunuyor menüde.

Bununla birlikte 36 çeşit roll var ki; sushilerin lezzetine gerçekten doyum olmuyor. Spicy Shrimp Roll, Rainbow Roll, Ebi Ten Cripy Roll ve klasiklerden Philedelphia Roll en çok tercih edilenlerden. Karides, somon, yengeç, levrek veya tavuklu seçenekler var, her birinin içerdiği diğer ürünler de menüde tek tek yazılı. Dolayısıyla her damak zevkine uygun içerikte sushiyi bulmak mümkün. Çok çeşit olması bir yana; sushilerin içerisindeki malzeme dengesi o kadar güzel sağlanmış ki, hiç abartısız bugüne dek yediğim en iyi sushilerdendi her biri.

Mekanın ortaklarından Kaan ve Kerem Beyler de yemeklerin ve sushilerin içeriğine fazlasıyla hakim ve en iyi deneyimi yaşamak için çokça yardımcı oluyor. Dolayısıyla misafirperverlik de had safhada diyebilirim… Tüm bu güzelliklerin üstüne tatlıya da yer bırakmayı unutmayın. Özellikle Choko Puru ismini verdikleri Çikolatalı sufle, sunumu ve lezzeti ile, yanında el yapımı olarak burada üretilen dondurmasıyla birlikte gerçekten harika bir lezzet ve imza tabaklardan.

Otooto Sushi, haftanın her günü sabah 11:00’den akşam 00:30’a dek açık. Ayrıca hali hazırdaki bu saatlerde esneklik olup, daha geç kapandığı günler de oluyor. Hafta sonu akşam saatleri için rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Bu güzel deneyimi mutlaka yaşayın ve yolunuzu Otooto Sushi’ye çevirin!

Adres: Halaskargazi, Süleyman Nazif Sk. No:7/B, 34371 Şişli/İstanbul
Telefon: (0530) 222 56 06

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.