Dünya Mutfağı Kadıköy-Cadde

Noir Suadiye

Bağdat Caddesi’nin eski formuna ve popülaritesine dönmesi ile birlikte neredeyse her hafta yeni yeni mekanlar açılıyor. Noir Suadiye de onlardan biri. Bana göre Bağdat Caddesi’nin en iyi iki üç restoranından biri olan ve yolculuğuna Rotisserie Noir ile başlayan Brasserie Noir’in bir şubesi olan Noir Suadiye, Suadiye’deki büyük Beymen mağazasının hemen yanına açıldı. Mağazanın diğer bir yanında ise henüz bugün açılan Noir Pattiserie var ki; kaliteli, farklı kahvaltı ve patisserie ürünleri arayışında olanlar için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Noir Suadiye’ye dönecek olursak; hali hazırda Brasserie Noir’den bildiğimiz ve sevdiğimiz lezzetleri ve ekibi ile birlikte bazı yenilikleri de bünyesine almış. Giriş kısmında sizi geniş ve simsiyah bir bar karşılıyor, dışardaki masalar yaz günlerinde elbette keyifli olacaktır; ancak içerdeki atmosfer de keyifli. Bitkilerle örülü duvarlar, siyah, yeşil ve bej renginin hakimiyetinde oluşturulan ortam, Brasserie Noir’e de benzemekle birlikte, kendi karakteri olan bir mekan olduğu da söylenebilir. Menüye değinecek olursak, belirtelim ki Braserie Noir severlerin bayıldığı, başlangıçta gelen sıcacık ekmek, konfi sarımsak ve tereyağı klasiği burada da sürdürülüyor.

Sırf bununla bile doyabilecek durumda iken bir de menüdeki enfes lezzetler ilişiyor gözümüze. Fransız soğan çorbası (69 TL) ile başlayabileceğiniz yemeğinize salatalar, soğuk başlangıçlar veya sıcak başlangıçlar ile devam edebilirsiniz. Özellikle Trüflü Ezine ve Acı Biber reçeli ile hazırlanan soğuk başlangıç (68 TL), Enginarlı Guacamole (98 TL) ve Lakerda (119 TL) denenesi! Sıcak başlangıçlarda ise en merak uyandırıcı çeşitler bana göre; Galbi Soslu Dana Şiş (120 TL), Kabak Spagetti (76 TL) ve el yapımı Füme Pastirami (148 TL). Pizzalar, makarna ve risottolar ile Noir Lokum (186 TL), Confit Ördek, Porterhouse, Skirt Steak gibi ana yemekler ile trüflü patates, tatlı patates ve ıspanak gibi yancılar iştah açıcı.

Biz gittiğimizde makarna veya risotto yeme isteği içinde olduğumuz için Trüflü Permesan Soslu Çarşaf Makarna (168 TL) ile Acılı Noir Rigatoni (92 TL) denedik. Gerçekten çok çok lezzetliydi. Bir sonraki gelişimde ise muhakkak cafe de paris soslu Noir Lokum’u denemek istiyorum. Tüm bunların üzerine, Noir Rokoko (88 TL), Kabak Baklava ve Profiterol tatlı olarak tadılabilir. Açıkçası Brasserie Noir’a birçok kez gittiğim ve neredeyse tattığım yemeklerin tümüne kefil olabileceğim için Noir Suadiye’ye de kalabalık grup halinde gelip, menüdeki pek çok yemeği sipariş edip deneyimlemek en mantıklısı gibi geliyor bana. Cumartesi – Pazar 10:00 – 00:00 arasında açık olan Noir Suadiye, diğer günler 12:00 – 02:00 saatleri arasında siz misafirlerini ağırlıyor.

machi

Adres : Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:481 Kadıköy/İstanbul
Telefon : (0216) 410 10 80

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.