Brasserie-Bar İtalyan Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş

Nişantaşı’nın Yeni İtalyanı Glens İstanbul

glens

Glens Nişantaşı, Mayıs ayının ortalarına doğru Abdi İpekçi caddesindeki Nish Palas otelin giriş bölümüne açıldı. İtalyan mutfağı üzerine bir Brasserie-Bar olarak açılan mekanın, cadde üzerindeki dış bölümü günlük kullanıma uygun, iç alanı ise beyaz örtülü masalardan oluşan şık bir restoran olarak planlanmış. Yüksek tavan ve girişindeki barı ile oldukça ferah bir atmosfere sahip olan Glens, Nişantaşı’nın ruhuna uygun bir mekan olarak tasarlanmış. 2019 Mart ayında ise Glens’in içinde bulunduğu otelin terası, Tiraje Meyhane olarak açıldı. Keyifli bir manzaraya sahip olan Tiraje Teras’ın yazısını buraya tıklayarak okuyabilirisiniz.

Glens İstanbul’u  5 klasik sorumuzda inceleyelim

Ne Yenir, Ne İçilir?

İtalyan Umberto Cavina‘nın mutfak menüsünü yaptığı Nişantaşı Glens’in bar menüsü ise, geçmişte birçok önemli mekandan tanıdığımız Cevat Yıldırım tarafından yapılmış. Tüm gün aktif mekan konsepti ile tasarlanan mekanın, Temmuz ayı itibarı ile teras bölümü de faaliyette olacak. Son dönem üst düzey restoranların menüsünde mümkün olduğunca tek bir mutfağa bağlı kalmama ve Türk mutfağına önemli ölçüde yer verilmesine karşın, Glens’in menüsü oldukça klasik olmuş. İtalyan mutfağının temel direkleri üzerine kurulu menüde, pizza, makarna ve et tabakları baş rolde. Şefin bazı imza tabaklarına değinecek olursak, Ispanaklı Raviolli ve Deniz Mahsullü Risotto klasik ama İtalyan mutfağının ön plana çıkan lezzetleri olarak tercih edilebilir. Başlangıç olarak ise Mousse Peynirli Bresaola ve Balık Tartar tercih edilebilir.

glens

Ne Zaman Gidilir?

Glens Nişantaşı, Haftanın 7 günü 11:00-1:00 arası açık bir mekan. Tüm gün aktif konsepte hizmet vermeyi hedefleyen işletme, açıldığı tarihten itibaren öğle servisi ve ara zamanlar kahve molasına gelen misafirleri ile kendini test etme imkanı buldu. Akşamları ise özellikle yaz sezonun Nişantaşı açısından sakin geçmesi, mekanında bu zaman diliminde etkisini göstermiş. Yaz atı itibarı ile mekan Nişantaş’ında alış veriş arası kahve ve içki molası vermek için uygun bir adres olarak nitelendirilebilir. 

Glens

Ne Giyilir?

Nişantaşı Glens, girişindeki kafe bölümü, barı ve restoranı olmak üzere 3 bölümden oluşan bir mekan. An itibarı ile en hareketli bölümü olan kafesi  günlük kullanıma daha uygun olduğu için Spor ve Spor/Şık mekanın giyim kodları durumunda. Tabiki mekanın Nişantaşı gibi sofistike bir bölgede olması, kış sezonundaki performanı ile birlikte yeni bir tarza doğru kaymasına sebep olabilir. Bu tarz değişikliği, Glens’in iç bölümdeki beyaz örtülü masaları olan restoran bölümünü nasıl hareketlendireceği ile doğru orantılı olacak gibi gözüküyor.

glens

Kim Kim Gidilir?

Glens Nişantaşı, bölgenin gündüz hareketliliğinden yararlanırken, akşamları da hareketli bir barı olan bir şık bir restoran olarak konumlanmayı hedeflemiş. Doğrusu bunu yapabilen başta Nişantaşı Brasserie olmak üzere, Zorlu’daki Parle, Cantinery ve Morini gibi mekanlar var. Nişantaşı’nda son yıllarda açılan Grey ve Must’da aynı mantık ile oluşturulmuş mekanlar. Glens’in içerideki beyaz örtülü şık restoranı ise mekanın girişinden bir miktar uzak ve izole kalıyor. Bu durum mekanın restoran mı, yoksa kafe mi olarak algılanacığı konusunda hedef kitleyi ikilem de bırakabilir. Sorumuzun cevabını an itibarı ile yanıtlamak gerekirse Glens, gün içi alış veriş molası ve arkadaş buluşmaları için uyun bir atmosfer sunuyor.

glens istanbul

Ne Kadar Ödenir?

Glens Nişantaşı, İtalyan mutfağı üzerine, şık dekore edilmiş bir Nişantaşı restoranı, mekanın şefi dahil mutfakta kullanılan birçok malzeme İtalya’dan temin ediliyor. Restoranın ön plana çıkan bazı tabaklarına değinecek olursak, başlangıçlardan Balık Tartar 40TL, Bresaola 50 TL olarak fiyatlanmış. Ana yemek spesiyallerinden Ispanaklı Raviolli 50 TL, Deniz mahsullü risotto ise 65 TL’den menüdeki yerini almış. Tatlıları 25 TL olarak fiyatlandığı mekanda, kokteyller 58-65 TL olarak belirlenmiş. Massimo Botturo gibi çok önemli bir şefin bile İstanbul’da ki restoranını çok kısa bir süre açık tutabildiğini düşünürsek, İtalyan restoranın performansı yaklaşan kış sezonu gibi kendini belli edecek gibi gözüküyor.

Glens İstanbul Adres: Harbiye Mahallesi, Abdi İpekçi Cd. No:12, 34367 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 803 77 77

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."