Akdeniz Mutfağı Beyoğlu-Karaköy Fine Dining

Mürver Karaköy

Mürver Mutfak

Karaköy’deki mekanları hicveden bir yazı da geçmişti dikkatinizi çektiyse, bölgede mekan açmanın kuralların arasında baş harfi M olması gerektiği yazıyordu. Karaköy’deki mekanların tek tip olmasını eleştiren yazı da M harfi ile başlayan mekanların çokluğu gerçekten de dikkat çekiciydi. Yaklaşık 2 ay önce açılan Mürver Karaköy ise baş harfi hariç bölgedeki mekanlardan oldukça farklı bir tarza sahip. Bana göre Karaköy’ün doğal akışına ters bir zamanda açılan Mürver, şimdiden bu senenin sürpriz teras mekanlarından birisi olmuş durumda. Galataport’un inşaatı sebebi ile Karaköy’den Colonie, Madeo, Goya gibi mekanlar çekilirken, aynı caddeye açılan bir mekanın bu kadar popüler olacağını söyleseler inanmazdım doğrusu. Ancak Mürver Karaköy, şahane manzarası, İdealist şef Mehmet Gürs’ün verdiği destek ve arkasında Akfen holding gibi bir devin olması faktörleri ile, doğuştan avantajlı başlıyor.

Mürver Karaköy

Ne yenir, ne içilir?

Akfen holding’in sahibi olduğu Nova otelin terasında bulunan Mürver’in danışmanlığını ünlü restoran Mikla’nın şefi ve yaratıcısı Mehmet Gürs yapıyor. Bu işbirliği içerinde Mikla’nın Anadoluyu dolaşıp özel lezzetler bulan ekibi Mürver’e de destek sağlıyor. Mürver’in canlı menü mantığı ile yapılan menüsü, mevsim tazeliğine göre ve bu ekibin bulduğu özel lezzetlere göre dönemsel olarak değişiyor. Yemeklerin çoğu Restoranın içerisine konumlandırılmış odun fırını ve mangal da pişiyor. Bu sebeple odun fırını, köz, is tadı bol. İşletme açık mutfağının hemen yanına konumlandırdığı dry aged et vitriniyle de, son dönemin popüler restoran tipi olan steakhouse severlere selam çakmış.

Mürver Mutfak

Mürver Karaköy’de Başlangıçlar ve ana yemekler ortaya paylaşılacak şekilde dizayn edilmiş ve servis personeli tarafından bu şekilde tasfiye ediliyor. İşletme kendisini Türk mutfağı olarak tarif etse de meyhane servisinden esinlenmiş bir Akdeniz mutfağı restoranı olarak tarif etmek mümkün. Zira şarap rakıdan daha çok servis ediliyor durumda. Hatta başlangıçta sunulan kokteyller ile yemeğe devam edenler de görülmüyor değil. Kemankeş ve Mürver öne çıkan kokteyller durumunda. İşletmenin menüsü 20 civarında yemekten oluşan, adeta bir tadım menüsü gibi. Bu sebeple öneride bulunmak zor ama yine de ön plana çıkan bazı tabaklardan bahsetmek gerekirse;

Mürver kokteyl

Atıştırmalık & Paylaşmalık

İsli yoğurt ve turşu salatalıktan Kuru Cacık, çam fıstığı ve tarçınlı soğandan Ördek Topik, Balık Turşusu menünün değişmezleri olmuş durumda. Sezonsal olarak menünün değiştiği Mürver’de Közde Ahtopot, Sahanda Kuzu Ciğer, Mangalda Sucuk menünün sıcak değişmezleri.

Ana Yemek

İki kişilik servis edilen Trakya kıvırcık ve Odun Ateşinde Levrek önemli ve değişmez tabaklar. Ayrıca menüde mevsim balıklarını içeren Balık Pazarından bölümü mevcut.

Tatlı

Yanık sütlaç, Tahin helva sarma 

Ne zaman gidilir?

Mürver Karaköy, tarihi yarımada karşı muhteşem bir manzara sunduğu için hem güneş batmadan önce, hem de gece haliyle görülmeye değer bir mekan. Bu sebeple özellikle havanın geç karardığı aylarda güneş batırma içkisine mutlaka gidilmeli. Zaten mekan da, dışarıya kuruduğu ikinci barı ve manzaraya karşı konumlandırdığı yüksek sandalye düzeni ile bu keyfi yaşamaya çağırıyor. İşletmede öğlen servisi de mevcut. 12:00-15:00 arası öğle servisi veren mekan, akşam servisine 18:00’de başlıyor ve aradaki zamanı servise hazırlık olarak kapalı geçiriyor.

Mürver bar

Ne giyilir?

Mürver Karaköy, şık dekore edilmiş bir mekan olmak ile birlikte, menü, servisin akışı, personelin iletişimi ile aynı zamanda rahat bir ortam yaratmışlar. Mekanın lezzet odaklı olması da, kasıntı bir ortamdan uzak, sıcak bir atmosfer oluşmasını sağlamış. Dolayısıyla spor/şık mekana en iyi giden kıyafet tarzı olacaktır. Ancak mekanın özel gecelere de uygun olması sebebi ile, şık da ikinci alternatif durumunda olacaktır.

Mürver karaköy

Kim Kim gidilir?

Mürver Karaköy, hoş ortamı ve harika manzarası sebebi ile öncelikle romantik bira akşam yemeği için ideal bir mekan. İşletmenin sunduğu paylaşımlı ortaya yemek tarzı doğum günü, uğurlama gibi ufak arkadaş grubu yemekleri içinde çok uygun. Özellikle öğle servislerinde, iş yemeği ve öğle arasıcıları da görmek mümkün. Mürver, lezzet avcısı dostlar da seveceği ile gastronomik deneyim amaçlı ziyaret etmek için uygun bir restoran. Tarihi yarımada Manzarasına sahip olması ve menüsünde Türk mutfağından seçmelerinde olması sebebi ile yabancı misafir ağırlamak için de ideal bir mekan olabilir. Yalnız unutmamalı ki Mürver’e bu ara yoğun ilgi olduğu için, 3-5 gün önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Mürver Karaköy

Karaköy Mürver Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, İETT Karaköy Durağı 57-59, 34425 Beyoğlu
Telefon: (0212) 372 07 50
www.murverrestaurant.com

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.