Beyoğlu-Karaköy Kahvaltı Kebapçı

Moise Karaköy

moise

Karaköy’den Şişhane’ye çıkan Bankalar Caddesi şehrin dokusunu en iyi hissedebileceğiniz bölgelerden. Cadde üzerindeki sağlı sollu sokaklar içine girenleri inanılmaz bir tarih yolculuğuna çıkartken, Bizans Ceneviz ve Osmanlı döneminden yapıların olduğu Galata, ziyaretçilerinin adeta başını döndürüyor. Çok kültürlü bölgenin sosyal yaşamın içerisinde daha fazla yer alması ise nitelikli restoranların artmasıyla mümkün. Bu anlamda 2019 yılının Temmuz ayında açılan Moise Karaköy, içerisinde bulunduğu binanın hikayesinden, lezzetli kebaplarına, manzarasından, kokteyllerine bölgenin hakkını veren bir mekan olmuş. Meşhur merdivenlere adını veren Kamondo ailesinin fertlerinden Moise’un doğduğu Hotel De Camondo’nun terasında yer alan mekan Türk mutfağından lezzetleri, etkileyici atmosferinde sunuyor.

moise

Ne yenir, ne içilir?

Boğaz Köprüsünden, Ayasofya’ya şehrin en önemli güzelliklerini gören Moise Karaköy, ferah ve izole bir teras mekanı olarak tasarlanmış. Restoranın menüsü ise meze ve kebabın baş rolde olduğu Türk mutfağı temsilcilerinden oluşuyor. İçerisinde bir ocakbaşı bölümü de olan mekanda kebaplar Adana’lı şefleri tarafından, makina değmeden bıçak kıyma tabir edilen zırh ile hazırlanıyor. Taze hazırlanan mezelerden Patlıcan Salata ve kendi yorumları olan Patlıcan Mança’da köz tadı net bir şekilde hissediliyor. Girit Ezme, Muhammara gibi klasiklerin olduğu mezelerin tümünü Geleneksel Meze Tabağı alarak deneyimlemek mümkün. Ara sıcak olarak ise Yaprak Ciğer, İçli Köfte ön plana çıkarken, menüdeki Dana Etli Sıcak Humus restoranın imza tabaklardan.

moise

Moise Karaköy’de ana yemek seçenekleri ise kebaplar üzerinden şekilleniyor. Ocakbaşından çıkan lezzetler kararında pişirilerek, hoş ve sade sunumlar ile servis ediliyor. Bunlar arasında Adana Kebap, Terbiyeli et şiş, Fıstıklı kebap spesiyal tabaklar arasında gelirken, restoranın Beytisi mutlaka denenmesi gerekenlerden. Akşamı hafif geçirmek isteyenler ise restoran-barın manzaraya karşı oturma düzeni olan bölümünde, yerli ürünlerde oluşan Anadolu Peynir Tabağı ve Soğuk Füme Et Tabağı tercih edebilirler. Barında klasik ve mekana özel kokteyller servis edilen Moise’da, imza kokteyllerden Karaköy Bourbon denenmeli. Kahvaltı servis de olan teras mekanda, serpme kahvaltının yanısıra Avokadolu Tost, Somonlu Egg Benedict, Cevizli Rokforlu Krep gibi keyifli alternatifler sunuluyor.

moise

Ne zaman gidilir?

Moise Karaköy haftanın 7 günü 07:30-01:00 arası açık bir mekan. Geniş bir zaman diliminde faal olan restoranın en keyifli saatleri akşam yemeği ve gün batımı saatlerinde oluşuyor. Güne kahvaltı servisi ile başlayan mekan, gün boyu hafif tarzda yemekler ve kahve servisi sunuyor. Akşam itibarı ile ise Moise rezervasyon ile gidilen şık bir teras restoran haline dönüşüyor. Bahar ve yaz aylarında manzaraya karşı oturma düzeni olan bölümde içkiye gitmek oldukça keyifliyken, üstü kapanabilen ocakbaşı bölümünün, özellikle soğuk havalarda oldukça fazla sayıda müdavimi oluşmuş durumda.

moise

Moise Karaköy’ün manzaraya karşı oturma düzeni

Ne giyilir?

Moise Karaköy’ün içerisinde olduğu otel adını aldığı Kamondo ailesinin enterasan hikayesinden izler taşıyor. Osmanlı imparatorluğunun ticaret merkezi olan Galata’da ailenin bankacılıktan, eğitime önemli etkileri olmuş. Kamondo’lar gibi farklı kültürlerin yaşamasıyla oluşan çok katmanlı kent dokusu, başlıbaşına bölgeyi ziyaret için önemli bir sebep. Tüm dokusu korunarak renove edilen 32 odalı otelin teras katı Moise’a çıktığınızda ise bölgenin ruhu manzarayla birleşerek İstanbul’un tüm güzelliklerini ortaya seriyor. Mekanın dekorasyonu da tarihi doku gözetilerek modern ve şık dokunuşlar ile tamamlanmış. Moise Karaköy’e giderken ulaşım (yürüme mesafeniz) tercihinizi de hesaba katarak Spor/Şık tarzlarda seçimler yapılabilirsiniz.

moise

Kim kim gidilir?

Moise Karaköy, şehrin simge mekanlarını gören manzarası ve Türk mutfağı üzerine olan menüsü ile, yabancı misafir ağırlamak için ideal bir atmosfer sunuyor. Manzara ve şık atmosfer sebebiyle mekan özel gece yemekleri için tercih edilebilir. Rahat ortamı, damağımıza uygun lezzetleri ve cazip konumu sebebiyle mekan dostlarla buluşma noktası olarak da ideal bir seçim olacaktır. Araçla gidiliyorsa eğer Bankalar caddesine park ederek ulaşılabilen Moise’un, metro kullanarak da keyifli ulaşım alternatifleri bulunmakta. Karaköy tünelden yukarı yapılacak 100 metrelik bir yürüyüşle varılan mekana, Şişhane metrosundan bölgenin havasını soluyarak yapılacak kısa bir yürüyüşün ardından ulaşmak mümkün.

moise

Ne kadar Ödenir? (Güncelleme 15.08.2021)

Moise Karaköy misafirperver ekibi, manzarası, nitelikli yemekleri ve konforlu ortamı ile keyifli bir teras mekan olarak tanımlanabilir. Fiyatlara değinecek olursak mezeler 49-59 TL arası fiyatlanırken, tüm mezelerin tadılabileceği Geleneksel Meze Tabağı 127 TL’ye alınabilir. Ara sıcak spesiyallerinden Dana Etli Sıcak Humuz 82 TL, kebaplardan Kuzu Ciğer Şiş 94 TL, Adana Kebap 94 TL olarak fiyatlanıyor. Moise’da gün içi lezzetlerden serpme kahvaltı kişi başı 100 TL’den servis edilirken, Avokado Tost 29 TL’den sunuluyor. İmza kokteyllerin 85 TL olduğu mekan akşam yemeğinde, kişi başı 350 TL ortalama hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir.

Moise Adres: Bereketzade Mah, Felek Sk. No.2, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 512 18 22

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."