Etiler-Boğaz Şef Restoranı Steakhouse

Modern Mangalcı Nusret

Nusret Etiler

#şef restoranı #steakhouse

Nusret Etiler, yuvarlanarak yazılmış hesapları, yüksek fiyatları, masadaki süreniz doldu lütfen kalkın gibi uygulamaları ile eleştiri oklarına sık sık maruz kalan bir restoran. Mekan yorum sitelerinde Nusret ile ilgili, özellikle fiyatları hedef alan birçok olumsuz eleştiri bulunuyor. Bu eleştirilerin bazılarında da servis personelinin ukala ve bilmiş olduğu vurgulanmış. Halbuki  piyasa da bilindiği üzere Nusret’in, personeli üzerinde oldukça otoriter ve arogan bir tarzı var. Hatta bu yüzden işletmedeki servis personeli iyi kazanmasına rağmen çok uzun süre çalışamıyor ve sık sık değişiyor. Peki bunca olumsuzluğa rağmen Nusret, nasıl oluyor da popülerliğini koruyarak her gün yüzlerce kişiye hizmet verebiliyor? Aslında durum çok da karışık değil. Hatta oldukça basit. Sebep: Türk insanı mangal sever.


Et uzmanı Nusret

Et uzmanı Nusret

Modern mangalcı konsepti

Steak House olarak tanımlanıyorlar. Aslında Özgür şef ve Nusret”de dahil birçoğu Günaydın’ın mutfağından çıkma şefler. Konsept oldukça sade; et ve kömür ateşi. Kim hayır diyebilir ki? Milletimiz iki ara da bir derde boşluk bulsa mangal yakar. Yediden yetmişe en sevdiğimiz ortam mangal ortamıdır desek abartılı olmaz. Etiler Nusret’in başarısındaki en büyük pay, insanların en sevdiği yemeği en mükemmel şekilde pişirmek. Mekanın sık şikayet almasını sebebi de sanırım, büyük beklenti ile gidenlerin, bu çok tanıdık konsept karşısında ödedikleri yüksek fiyata karşı olan şaşkınlıktan kaynaklı. Bu kadar popüler ve fiyatlı bir mekanda farklı bir deneyim yaşayacaklarını zannederek giden kitle, karşılarında mangalda et bulmanın şokuyla, eleştirme ihtiyacı hissediyorlar. Tüm eleştirilere karşı Nusret, modern mangalcı konsepti ile en zorunu, yani basit olanını uygulayarak başarılı oluyor diyebiliriz.

Kömür ateşi keyifli iştir

Kömür ateşi keyifli iştir

Fine dining restoran Türkiye’de tutmuyor

Aslında Modern mangalcı, yani steak house konseptinden önce, 2000’li yılların başında şık kebapçılar ortalığı kasıp kavuruyordu. Venge, Tike, Develi , Köşebaşı ve Günaydın gibi kebapçılar toplumun en paralı ve elit kesimine oldukça şık ortamlarda, (fine dining olarak) hizmet veriyorlardı. Ne zaman ki, Günaydın ilk steak house konseptini açtı, modern kebapçı konsepti, modern mangalcıya evrilmeye başladı. iki tarzında ortak noktası et ve kömür ateşine odaklanmaları denebilir. Satın alma gücü yüksek olan grubun klasik anlamda fine dining restoranları çok rahat etmeyerek tercih etmemesi, modern mangalcı konseptine yol vermiş gibi gözüküyor. Bu konseptin başarılılarının dan birisi de hiç kuşkusuz, Nusret Steak House veya benim deyimimle Modern Mangalcı Nusret.Not: Ana görsel http://www.nusr-et.com.tr/tr/ana-sayfa.aspx alınmıştır.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."