Beyoğlu-Karaköy Müdavim Pro

Melih Doğan Gözüyle Karaköy Yeme-İçme Hayatı

Karaköy teras

2011 yılında Asmalı Mescit’in sokaklarındaki masa ve sandalyelerin kaldırılmasından sonra, halefi olarak  Karaköy bölgesi gösterildi. Geçen yıllarda birçok önemeli mekana ev sahipliği yapan bölge, Galataport projesi, mekanaların ruhsat problemi ve çok sayıda mekanın açılıp kapanması ile de gündeme geldi. Bizde  Karaköy yeme-içme dünyasını, bölgenin en iyi bilenlerden işletmeci Melih Doğan’a sorduk. Melih Doğan,  Nişantaşı’nın efsane mekanı Cafe in’de mesleğe başlamış, Kafika, Frape, Kafe krepen, Nar Pera, Cool Levent gibi birçok mekanın işletmesinde görev almış deneyimli bir isim. Karaköy’de çok sayıda mekanın kuruluşunda rol alana Melih, Karaköy denince kuşkusuz ilk akla gelen isimlerden.

Melih Doğan, 5 soruda Karaköy yeme-içme dünyasını kendi gözünden yorumladı.

melih

Melih Doğan

1-Karaköy’deki gelişim nasıl oldu?

Karaköy’e olan ilgim aslında 2011 yılında başladı. Bölgenin hareketleneceğine yönelik hislerim beni Karaköy’de mekan arayışana itti. Ancak o dönem yatırımcı bulamam sebebi ile Bebek Choice’u açtık, ama benim kafam Karaköy’de kalmıştı. Asmalı’daki masa, sandalye kaldırılma olayı, bölgedeki mekan hareketliğini bir anda tetikledi. Benim de bölgeye ilk girişim Karaköy Tükkan ile oldu. O zamandan bu yana Karaköy’de çok işletmeci şansını denedi; Ama çoğu kalıcı olamadı. Bölgeyle beraber büyüyen işlettiğimiz mekanlar öncesinde Tükkan, şimdi de Chez Moi ve en yeni mekanımız Berlin Line, ise bölgeyi en iyi temsil eden örnekler oldu.

berlin

Berlin Line Karaköy

2- Karaköy yeme-içme dünyamıza ve sosyal hayatımıza ne kattı?

 Karaköy’ün geliştiği dönmelerde, Türkiye Fine dining tarzda restoranların artmaya başladığı zamanlardı. Küçük porsiyonlardan oluşan, deneyimsel tabaklar aslında çoğunlukla gelen turiste hitap etti. Arkası yabancı ya dayayan bu mekanlar, Turist çekilince iş düşüşü ile karşılaştı. Biz ise işlettiğimiz mekanlarda iyi yemeği, uygun fiyata vererek ayakta kaldık. Arnavutköy kısa vadeli olarak belli bir müşteriyi alsa da, Türk mutfağını iyi kullanan Mürver, Mükellef gibi mekanlarda Karaköy’ün toparlanmasına yardımcı oldu. Şu aralar Karaköy’de ki elenme süreci devam etse de, işini iyi yapan nitelikli mekanların bölgenin ruhu ile birleştiğini söyleyebilirim

Mürver Karaköy

Mürver Karaköy

3- Galataport’un bölgeye etkisi hakkında ne düşünüyorsun?

Galataport sadece bölge için değil, tüm şehir için çok önemli bir proje. Bitimiyle beraber, cruise’ların yanaşacağı Galataport, başta Karaköy olmak üzere, turistik bölgeleri alışveriş ve hizmet satışı anlamında çok olumlu etkileyecek. Kendi içerisinde de birçok mekan olsa da, benim görüşme göre tarihi dokuyu yaşamak isteyecek turist Karaköy’ün içerisinde ki yeme-içme noktalarını tercih edecek.

4– Melih Doğan işlettiği mekanlara gelen kitlenin istekleri nedir?

Biz mekanlarımızı gelen misafirin en rahat edebileceği ve iyi zaman geçirebileceği şekilde kurguluyoruz. İşlettiğim mekanlarda özellikle açık bir bölüm (sigara içme alanı) olmasına dikkat ediyorum. İyi yemek ve uygun fiyat en önemli parametre. Özellikle yeni jenerasyon sosyal medya ile çok içli dışlı ve mekanlarda paylaşım için uygun alan/dekor istiyor. Aynı zamanda yeni deneyimler için para harcamaya son derece açık. Kendi Mekanlarımızda, son dönemin trendi olan kokteyle çok öneme veriyoruz. Chez Moi’nin en üst kat meyhane, alt katı ise kafe sonrası gece kulubüne dönüyor. Yemek üzeri eğlence her zaman daha kaliteli ve az sorunlu oluyor.

Karaköy lokantası

Karaköy lokantası

5- Melih Doğan hangi mekanlar seviyor?

Karaköy yeme-içme anlamında gelişirken, Akın balık, Karaköy Lokantası gibi ilk mekanların önemini unutmamak lazım. Akın Balık, ilk zamanlarından itibaren benim Müdavimi olduğum bir mekan. Eski göz ağrım Tükkan, Wom, Pim ve tabiki Unter, Karaköy’ün nitelikli işler çıkaran, benimde zaman geçirmekten zevk aldığım mekanlar. Kahvaltı için ise yeni mekanımız Berlin Line’a bekleriz…

berlin

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."