Butik Kahveci Maslak-Levent

Marcel Patisserie & Boulangerie

marcel
Yazan: Bora Sarısu

Türkiye’de fırın ve pastanecilik işinin yeme-içme dünyamızın bir aynası olacak şekilde, pekte olması gereken seviyede olmadığı söylenebilir. Ben ise ne zaman pastane kelimesini duysam, Merly Streep’in fırıncı bir karekteri canlandırdığı İt’s complicated filmini hatırlarım. Fırın ve pastanecilik işi tam da filmin birçok sahnesinde olduğu gibi gustosu yüksek ürünler yaratmak için oldukça uygun bir alan sunuyor. Aslına bakarsanız, son dönemlerde şehirde butik pastane anlamında bir hareketlenme olduğu da gözlemlenmiyor değil. Bunlardan Reşitpaşa’da ki Marcel, (çok yakında süpriz bir lokasyonda görme şansımız olacakmış) pastane ve fırıncılık anlamında keyifli işlere imza atan modern pastanelerden birisi olarak dikkat çekiyor. İçerisine girer girmez ortamı saran kruvasan kokusu, sıcak atmosferi ve hem damağa, hem göze hitap eden pastaları ile Marcel Patisserie & Boulangerie batı tarzı butik fırıncılığın önemli örneklerinden birisi kuşkusuz.

marcel

Özellikle pasta konusuda uzmanlaşan Marcel’in önem verdiği konuların başında, yaratıcılık, doğallık ve iyi malzeme kullanımı geliyor. Sabah 8:00’de kapılarını açan mekan, Petra’dan temin ettiği kahveleri ve taze olarak hazırladıkları kruvasanları ile güne başlıyor. Ardından ekşi maya ekmekleri çıkan Marcel, al-geç olarak uğranabileceği gibi, keyifli ortamında kafe olarak da ziyaret edilebiliniyor. Pasta olarak ise dilim ve bütün şeklinde hazırlanan spesiyallerini düzenli olarak vitrininde sunan Marcel, sipariş üzerine kişiye ve etkinliğe özel ürünler hazırlıyor. Şeker hamurundan yaptığı pastaları oldukça sevilen butik pastanenin, Bodrum Mandalinası ve Çarkıfelek kreması kullanarak hazırladığı pastalar oldukça ilgi görüyor. Dilim veya bütün olarak reyonda bulabileceğiniz Lotus Cheesecake ve Yeniköy’deki deniz mahsulü restoranı Azur için özel üretilen Tahinli San Sebastian Cake, Marcel’in imza pastalarından.

marcel

Marcel Adres: Reşitpaşa, Cengiz Topel Cd. No:1/A, 34467 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 323 23 22

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.