Distile İşler Gastronomik Sözlük

Malt viski nedir?

 Genelde “Sing Malt Whiskey olarak anılan, üretiminin tamamı tek bir damıtım evinde tamamlanıp, ham madde olarak sadece arpa maltının kullanıldığı viskiye Malt Viski denir. Malt viskinin kalitesi, şişelemeden önce bekletildiği fıçı ve süresine göre değerlendirilir. Viskinin ana vatanı kabul edilen İskoçya’da Minimum 3 sene bekletme kuralı olsa da, 10-18 sene arası bekletmek yaygın olarak görülür. Malt viskiye aromasını kazandıran bu bekletme işlemi, Meşe ve Sherry fıçılarda yapılır. Malt viskiye özellik katan diğer unsurlardan bir tanesi de maltlama esnasında arpalara, fırınlarda turba denen bitki kömürü ile kurutularak isli bir aroma verilmesidir.

malt görsel

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.