Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Lüsyen Karaköy

lusyen
Yazan: Bora Sarısu

Karaköy bölgesi düşünüldüğü gibi gece hayatının merkez noktası olma konsunda henüz bekleneni veremese de, açılan nitelikli restoranları ile dikkat çekiyor. Özellikle Fransız Geçidi ve civarındaki restoranlar, Karaköy’deki curcunadan ayrışarak, kendi kitlelerine hitap ediyorlar. 2019 Şubat ayında Fransız Geçidin’deki eski Bej’in olduğu yere açılan Lüsyenmeyhane mutfağını kendine özgün dokunuşlar ile sunuyor. İçerisinde keyifli bir barı da olan mekan, yemek sonrası kendi tarzında bir eğlence sunacak. Yüksek tavanınlı ferah iç mekanın yanında, pasaj kısmında da oturulabilen Lüsyen Karaköy, pasajın ruhuna uygun şık parizyen atmosferini, meyhane mutfağı ile oldukça iyi harmanlamış.

Lüsyen Karaköy’ü 5 klasik sorumuzda inceleyelim…

lüsyen

Ne yenir, ne içilir?

Lüsyen Karaköy, Akdeniz ve Türk mutfağına özgün dokunuşlar ile sunan bir restoran. Güne öğle servisi ile başlayan mekan, mevsimsel tazeliğe göre değişen Osmanlı mutfağından yemekler sunuyor. Akşam servisinde ise meyhane mutfağı ön plana çıkarken, klasik meze ve ara sıcaklar, şef Sadık Sarı’nın özgün sunumları ile devreye giriyor. Başlangıç mezelerden Acılı Girit Ezme ve Levrek mutlaka denenmeli. Ara sıcaklardan ise Lagos Lokum ve Çıtır Kabak Lüsyen’in imza tabaklarından.

Müdavim tüyo: Yukarıdaki imza meze ve ara sıcaklar, fix menüde de seçilebiliyor. Bizden söylemesi…

lüsyen

Lüsyen Karaköy, akşam servisinde A la carte ve fix menü olarak 2 seçenek sunuyor. A la carte menüden ağır ateşte pişen dana kol restoranın imza tabaklarından. Sipariş verildiği anda hazırlanan Köz Salata ve Beyaz şarap sosuyla pişirilen Levrek Buğulama restoranın diğer ön plana çıkan tabaklarından. Ortaya paylaşıma uygun restoranın fix menüleri ise 5 meze, 4 ara sıcak, 2 salata ve seçmeli ana yemekten oluşuyor. Tercih edilecek içki miktarına göre değişen fiyatlar (aşağıda değiniyoruz) ile sunulan fix menüler, ana yemek olarak ise köfte ve levrek buğulama içeriyor. Kestaneli trüf ve Hindistan cevizli sorbe ile servis edilen un helvası ile final yapılabilecek mekanın, özel bir de kokteyl menüsü mevcut. Yeni nesil minimalist teknikler ile yapılan bu kokteyllerdenHayyam ve Lüsyen şimdiden ön plana çıkmış durumda

lüsyen

Ne zaman gidilir?

Lüsyen Karaköy, haftanın 7 günü 12:00-04:00 arası hizmet veren bir mekan. Öğle servisinde mekan, öğüne uygun olarak sunulan sıcak yemekler ile, bölge insanına ve ziyaretçilere hizmet veriyor. akşam 19:30 itibarı ile akşam servisine geçen mekan, şık bir meyhane atmosferine dönüşüyor. Pasaj ve dış oturma alanı oldukça keyifli olan mekan gün içi de erken yemek ve içki için tercih dilebilir. Akşama musiki müzik ile başlayan restoran, akşam 23:00 itibarı ile 90’lar Türkçe pop müziğe geçiyor. Gece yarısı itibarı ile butik bir gece kulübüne dönüşen Lüsyen, yemekten kalan misafir ve sonradan gelenler ile saat 04:00’e kadar devam ediyor. Kemankeş caddesi üzerinden, düz ayak olarak girilebilen mekanın, vale servisi de bulunmakta.

reztoran

⬆️

Lüsyen Rezervasyon İçin Tıkla

lüsyen

Ne giyilir?

Mekan adını, Abdülhak Hamit’in eşi olan, Atatürk ile tavla oynadığı bilinen, Fransız tarihi karakter Lüsyen Hanım’dan alıyor. Fransız gecidindeki Lüsyen, gecidin ruhuna ve ismine uygun olacak şekilde Parizyen kodlarda dekore edilmiş bir restoran. Eskitilmiş görünümlü barı, mermer ve beyaz örtülü masaları, şık perdeleri ve aksesuarları ile mekanın bohem bir tarzı var. Yüksek tavanı, özel tasarım avizeleri ve eski hanlarda olan çay tepsileri ile Lüsyen, içerisinde geçirilen zaman boyunca misafirlerini, adeta Osmanlı dönemine götürüyor. Mekana uygun giyim kodları ise, akşam servisinde Spor/Şık ve Chic & Sexy olarak şekilleniyor.

lüsyen

Kim kim gidilir?

Lüsyen Meyhane, keyifli barı ve enerjik atmosferi ile, gece öncesi veya iş çıkışı dostlarla buluşma noktası olarak ön palan çıkıyor. Mekanın ilerleyen saatlerde gece kulübe dönüyor olması, yeme-içme ve eğlenceyi tek mekanda çözmeyi seven kutlama grupları için ideal bir atmosfer sunuyor. Lüsyen, Tarihi binası ve menüsünün Türk mutfağı üzerine olması sebebi ile yabancı misafirleri ağırlamak için ideal bir tercih olacaktır. Şık mekana, özellikle ortaya paylaşımlı akdeniz mutfağı severler, baş başa yemek için de gidilebilir.

lüsyen

Ne kadar Ödenir?

Lüsyen Meyhane Karaköy, yemek ve içkiyi kendine özgü sunumlar ile hazırlayan şık atmosfere sahip bir mekan. Son dönem fiyat artışları göz önüne alındığında, yeni restoranın geçen seneki fiyatları baz alarak açıldığı söylenebilir. A la carte menüde mezeler 14-26 TL arası, ara sıcaklar 30-40 TL arası fiyatlanmış. İmza tabak Dana Kol’un 62 TL Olduğu mekanda, tatlılar 20-30 TL arası fiyatlanıyor. Ana yemeğin de dahil olduğu fix menüler ise alkolsüz içecek dahil 155 TL ve 2 kadeh içkili 175 TL olarak servis ediliyor. 12:30’a kadar limitsiz içkinin dahil olduğu fix menü 230 TL’den sunulurken, aynı menünün limitsiz yabancı içkilisi 370 TL olarak fiyatlanıyor. A la carte seçimde 150-200 TL civarı fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilecek mekanda, imza kokteyller 45 TL’den servis ediliyor.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Cad., Karaköy Fransız Geçidi No:11 D:C Blok, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0533) 297 5050

 

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.