Kapanan Mekanlar

Kydonia Kuruçeşme (Kapandı)

kydonia

Son 2 yıldır Yeni nesil meyhane adıyla şehirde eğlenceli meyhane patlaması yaşanıyor. Eğlencenin odak noktada olduğu, yemeğin ise çoğunlukla geri plana itildiği bu tarz mekanlar aslında önden atıştırmalıklar sunan birer gece kulübü mantığıyla çalışıyor. Adına ister modern meyhane, ister balık restoranı, veya Türk lokantası deyin, sayısal olarak mekanlar artsa da, iyi bir yemek deneyimi sunanlar hala parmakla gösterilecek kadar az. 2012 yazında Alaçatı Port’da açılan ve hemen ardından şimdi bulunduğu Kuruçeşme’deki binaya taşınan Kydonia, meyhane patlaması yaşadığımız şu dönemde, usulüne uygun meze yapan nadir mekanlardan. Restoran daha açılmadan başlayan araştırma süreci ile, Girit mutfağının gizli kalmış reçetelerine menüsünde yer veriyor. Kydonia Kuruçeşme, etkileyici manzarası, keyif veren müzikleri ve özgün menüsü ile şehrin göbeğinde, keyifli bir Ege meyhanesi deneyimi yaşatıyor.

Kydonia Kuruçeşme Kapandı (Güncelleme: 20.10.2020)

Yerine açılan Civarda Kuruçeşme için tıklayın

kydonia

Kydonia Kuruçeşme’yi klasik 5 sorumuzda inceleyelim

Ne yenir, ne içilir?

Kydonia Kuruçeşme, balıkçıların bol olduğu boğaz hattında özgün meze sunan ve gastronomi kriterlerine göre restorancılık yapan nadir mekanlardan. Menüsündeki meze ve otların mevsimsel tazeliği göre güncellendiği restoranın, mutfağında kullandığı birçok ürün, yöresel olarak temin ediyor. Restoran, mezelerde sık kullandığı enginarı, Alaçatı’nın Direk köyündeki tedarikçisi “Ersin amcadan”, kekiği, Kaz dağlarından, Otların büyük bölümünü, Edremit’den getirtiyor. Kydonia’nın, sıcak yatırma peynir (2 ay defne yaprağı ile zeytinyağında bekletilen) lor peynirli, yabani otlu börek gibi uzun araştırmalar ile bulduğu tatlar, restoranı ziyaret eden Girit mübadillerini bile şaşırtıyor.

Ortaya paylaşımlı siparişe oldukça uygun olan menüdeki mezelerden, 7 otlu Acı-tatlı Niko, Gözü Yaşlı Eleni, Girit Ezme ve Ezmedaki başlangıç olarak söylenebilecek Girit kökenli lezzetlerden. Deniz mahsulü üzerine başlangıçlardan ise, Enginarlı Karides ve Karidesli Şevket-i Bostan restoranın ön plana çıkan tabakları arasında. Kydonia’nın menüsündeki sıcaklar bölümü, ara sıcak, ana yemek mefhumunun iç içe geçtiği, meyhane kültürüne uygun olacak şekilde tek bir yerde toplanmış, Dağ kekiğinin kokusunu aldığınız, Sakızılı Ahtapot Yahnisi ve Ayvalık’tan gelen ve mekana da adını veren, Şarap Soslu Kydonia restoranın spesiyal ara sıcaklarından. Ana yemek olarak ise mevsim balıklarının mutlaka sorulması gereken mekanda, meşe kömüründe pişirilen Kemik Üstü Levrek Pirzola daimi imza tabaklardan. Tatlı olarak ise Kydonia’nın geniş menüsünden yine bir Girit klasiği olan, Kydonia Baklavası ve dondurma ile servis edilen Girit Muhallebisi tercih edilebilir.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.