Kapanan Mekanlar

Kozmonot Bomonti (Kapandı)

kozmonot

Açıldığı zamanda sadece kendisine değil, Topağacı bölgesine de gözlerin dönmesini sağlayan mekandı Kozmonot. Soğuk savaş dönemi temalı dekorasyonu, özgün yemek sunumları, kokteylleri ve bira çeşitleri ile dolu dolu bir içerikle vitrine çıkmıştı. Kozmonot, 2019 Temmuz ayının sıcak son günlerinde Bomonti’deki ikinci mekanını açtı. Uzun süredir ikinci bir adres aradığı bilinen Kozmonot, yeni yerini organik pazarın hemen arkasındaki The House Residence’ın giriş bölümü olarak seçti. Kozmonot Bomonti’nin Topağacı’na göre en büyük farkı geniş metrekaresi ve günün tamamına yayılmış konsepti olarak karşımız çıkıyor. Kozmonot Bomonti, bilenen tarzını korumak kaydıyla güne kahvaltı ile başlayıp, tüm gün boyunca aktif bir mekan olacak. Akşamları ise Müdavimlerin buluşma noktası olan mekan, bazı geceleri özel etkinlikler ile süsleyecek.

Kozmonot Bomonti’yi 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

kozmonot

Ne yenir, ne içilir?

Kozmonot Bomonti’nin meşhur gazete formatındaki menüsünde, nitelikli pub mutfağı anlamına gelen gastro pub seviyesinde yemekler sunuluyor. Pub menüsünün iyi malzemeler ve modern teknikler kullanılarak yorumlandığı bu tarz, son dönem dünyada oldukça yaygınlaşmış durumda. Kozmonot’un tabaklarında fark yaratan soslar ve ekmekleri, Gastro pub seviyesine uygun olacak şekilde işletmenin kendi mutfağında hazırlanıyor. Özgün sunumların dikkat çektiği mekanda çoğu metal tabaklarda servis edilen yemeklerde, sokak lezzetlerinden de esinlendiği görülüyor. Özel soslarıyla servis edilen Acı Biberli Emmantel Kroket, Izgara Midye Satay, Kokoreç Topları içecek menüsüyle de iyi eşleşen başlangıçlardan birkaçı olarak altı çizilebilir. 

kozmonot

Kozmonot’un menüsünde ortaya sipariş için oldukça uygun olan başlangıçlar, keyifli peynir ve şarküteri tabakları ile tamamlanmış. Nachos ve Kombo tabağının akılda tutulması gereken başlangıçlardan olduğu menüde, Topağacı’nın sevilen sosis tabakları ve shinitzelleri de yine yerini almış. Ana yemek seçeneklerinden ağır ateşte pişirilmiş Dana Kaburga ve Ale tipi Bira ile dinlendirilmiş Fish& Chips iddalı tabaklar arasında. Kozmonot Bomonti’nin menüsünün yenilerinde Flat Bread bölümünde pizza-pide karışımı lezzetler sunuluyor. Bunlarda Humus-Kolot peynirli ve Dana yanaklı dikkat çekenler arasında. Bilindiği üzere Kokteyl  konusunda oldukça iddalı olan mekanda klasiklerin yanısıra Sputnik ve Buzz Aldrum denenebilir.

kozmonot

Klasiklerden Negroni

Ne zaman gidilir?

Kozmonot Bomonti haftanın 7 günü 09:00-02:00 arası açık bir mekan. Bomonti’nin Topağacı’na göre en büyük farkı günün tamanına yayılmış konsepti olarak karşımıza çıkıyor. Güne kahvaltı servisi ile başlayan mekan, öğle servisine uygun bir menü ve düzen sunuyor. Geniş ve ferah bölümleri ile mekan tüm gün çalışmaya veya kitabınızı alıp zaman geçirmeye uygun bir ortam sunuyor. Hatta toplantı sonrası bara dönüşen bir ortam isteyenler, mekanı seçerek 1 taşla 2 kuş vurabilir. Kozmonot, iş çıkışı saatlerinin sevilen mekanıyken, haftasonları buluşma noktası görevi görüyor. House Residans’tan düz ayak olarak giriş yapılabilen mekanın sene boyunca yapacağı etkinlikleri sağdaki butonlara tıklayarak (instagram’dan) takip edebilirsiniz.

kozmonot

Ne giyilir?

Kozmonot Bomonti, abisinde olduğu gibi mimarisi ile bir hikaye anlatan ve yaratıcılığın ön plana çıktığı bir mekan olmuş. Adını aldığı soğuk savaş dönemi Rus uzay bilimleri teması, yeni mekanda da işlenmiş. Tuvaletinden, barına, oturma düzeninden, aydınlatmalarına boyut değiştirmişsiniz hissi yaşadığınız mekan, kendisini çevreleyen gökdelenlerle de oldukça iyi bütünleşmiş. Topağacına göre çok daha büyük olan mekan, ferah atmosferi ve farklı bölümleri ile yeme-içme yanında önemli de bir mekan deneyimi yaşatıyor. Bu anlamda Kozmonot Bomonti’yi ziyaret ederken, rahatlığın ön planda olduğu yaratıcı spor/şık tarzlar tercih edilebilir.

kozmonot

Kim kim gidilir?

Kozmonot Bomonti, bölgedeki rezidans yaşam tarzı sebebi ile bir anlamda misafir kitlesi ile kendi yaşam alanlarında buluşmuş denebilir. İş çıkışı arkadaşlar ile gidilecek önemli adresleren birisi olan mekan gece dışarı çıkma öncesi buluşma noktası durumunda. Kozmonot Bomonti enerjik atmosferi ve rahat atmosferi ise kutlama grupları içinde ideal bir ortam sunuyor. Mekanın ilgi çekici mimarisi ve eğlenceli menüsü özellikle hafta sonu günlerde kahvaltı ve gün boyu ailecek de tercihe edilebilir.

kozmonot

Ne kadar ödenir? (10.01.2020 Güncelleme)

Kozmonot Bomonti, yemek kalitesinin yüksek olduğu Gastro pub özelliklerinde bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Mekanda uygulanan fiyatlar ise, tarzın mantığına uygunu olacak şekilde “iyi yemeğin, göreceli uygun fiyatla sunulması” odağında belirlenmiş. Fiyatlara değinecek olursak başlangıçlardan Acı Biberli Emmantel kroket 22 TL, Izgara Midye Satay 30 TL, Etli Nachos 35 TL olarak fiyatlanmış. Peynir tabağının 43 TL olduğu mekanda, Şarküteri tabağı 60 TL’den servis ediliyor. Ana yemeklerin 40-65 TL arası olduğu Kozmonot’ta, dana yanaklı pizza 45 TL’den servis ediliyor. Kozmonot Bomonti’de kokteyl fiyatları da 51-60 TL olarak belirlenmiş.

Adres: Cumhuriyet, Düzoğlu Sk. No:2, 34380 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 709 59 68

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.