Müdavim Pro

Karaköy Mekanları VS Arnavutköy Mekanları

Bu sene İstanbul gece hayatının ana merkezi olma mücadelesi, Arnavutköy ve Karaköy arasındaki rekabet üzerinden devam ediyor. Beyoğlu’nun odak nokta özelliğini kaybetmesi ile birlikte geçen sene Colonie önderliğinde Goya ve Mitte ile Karaköy, tartışmasız gece hayatının merkezi durumuna geçmişti. Bu sene ise Arnavutköy, Any‘nin başlattığı ve ardından Hudson, Whisper ve özellikle Alexandra‘nın devam ettirdiği hareket ile birlikte bayrağı devir almış gözüküyor. Şimdi 2 bölgenin kendine has avantaj ve dezavantajlarını öne çıkan mekanları ile birlikte değerlendirelim.Karaköy mekanlar

Karaköy VS Arnavutköy

Genel kullanım alanları

  • Devam eden Galata port projesi bu sene özellikle Colonie, goya, Bej gibi mekanların bulunduğu Kemankeş Caddesini olumsuz etkiliyor. Gürültü ve toz toprak içeresinde kalan mekanlar özellikle gündüz saatlerinde bu durumdan oldukça rahatsız. Bu durum, Arnavutköy’ün Karaköy’e karşı olan bu seneki en büyük avantajı denebilir.
  • Karaköy, Gün boyu vakit geçirmek için daha ideal bir bölge durumunda. Alanın büyük olması ve birden fazla sokaktan oluşması, yürüyerek Karaköy’de zaman geçirmeye imkan veriyor. Arnavutköy ise etrafı keşif etme yerine, direk mekana yönlendiren kısıtlı bir alandan oluşuyor.
  • Karaköy, İstanbul modern, Souq Karaköy, Depo istanbul gibi irili ufaklı sergi ve faaliyet alanlarına sahip. Bu ortamlar bölgedeki mekanları sürekli beslerken, Arnavutköy direk Yeme-İçme odaklı olarak yol almaya devam ediyor.
Souq Karaköy

Souq Karaköy

Ulaşım imkanları

Avantaj Arnavutköy’de
  • Her iki bölge de kendi aracınız ile gelmek için elverişli değil. Gayrettepe, Maslak ve Levent gibi iş yeri merkezlerine ve Etiler gibi yerleşim alanlarına yakın olması sebebi ile taksi ile ulaşım avantajı Arnavutköy’de. Karaköy’e ulaşmak içinse biraz daha yüksek fiyatlı taksi ücreti ödemeye veya bir kaç vasıta değiştirmeye ihtiyacınız var.

Mekan Portföyü

Mekanlar her iki bölgenin tercih edilme sebebinde en önemli unsur denebilir. Son zamanlarda dünya mutfağı mekanlar ve barlar açılsa da, Arnavutköy’ün mekan yapısı daha çok klasik balıkçılar üzerine kurulu. Karaköy ise bir anlamda Beyoğlu’nun mirasını devir aldığı için, irili ufaklı kafeler, meyhaneler ve barlar olarak daha dengeli olarak büyüyor. İki bölgeyi ön plana çıkan mekanları üzerinden değerlendirelim,


Arnavutköy
  • Arnavutköy’de İçkili ve içkisiz birçok balıkçı mevcut. İçkisizleri bir yana koyacak olursak son dönem de balıkçılar, uyguladıkları yüksek fiyatlar ve bir birinden kopya, sıradan mezeler sunmaları sebebi ile çok eleştiri aldılar. Rakı-balık mekanlarının içeresinde bulunduğu bu “kendini yenileyememe” durumu, Any öncülüğünde açılan hoş atmosferli dünya mutfağı mekanlarına da önemli bir fırsat verdi.
Arnavutköy Any

Any Arnavutköy

Alexandra

#gece kulubü #kokteyl bar

Arnavutköy Alexandra, kokteyl bar olarak açılanlar arasında en başarılısı. Arnavutköy’ün cazibe merkezi haline gelmesinin avantajını iyi kullanan mekan, etkileyici dekorasyonu, güzel müziği ve içkileri ile bu sene oldukça hareketli olacak gibi. Geceye erken başlayanları, teras katında Elyx barda, manzaraya karşı ağırlamaya başlayan mekan, ilerleyen saatlerde sokağın dışına doğru taşmaya başlıyor. Teras katında 40 tl olan votka kokteylleri rağbet görürken, ilerleyen saatlerde mekanın meşhur cin kokteyli (35 TL) pasiflora devreye giriyor. Alexandra’nın, akşam üstü saatlerinden itibaren açık olan teras katı, yaş ortalaması yüksek kitle ile başlarken, özellikle hafta sonları ilerleyen saatlerde daha genç bir topluluğa dönüşüyor.


AlexandrA Elyx Bar

Alexandra Elyx bar

Zıpkın Balık Arnavutköy
#balıkçı

Arnavutköy’de balık restoranı olup komşu lokantalardan farklılaşmak zor iş. Arnavutköy’e gelen balık müşterisinin, mekanlar ile birlikte oluşturduğu “canım abi hoş geldin, ne yaptırayım” tarzı yaklaşımın, iyi yemek odaklı lokanta tipine dönüşümü biraz zaman alabilir. Bu anlamda Zıpkın menüsü ve dekorasyonu itibarı ile, bölgedeki diğer balıkçılardan farklı bir çizgiye sahip. Ara sıcaklarda farklı denemeler, ege ağırlıklı mezeler, kompak ve şık restoran mekanda hoşça vakit geçirmenize sebep oluyor. Ahtopat tandır ve mavi yengeç dolması Zıpkın’ın ön plana çıkan yemekleri

Zıpkın Arnavutköy

Zıpkın Arnavutköy

Karaköy
  • Karaköy’de mekan dağılımı daha dengeli denebilir. Arnavutköy’deki balıkçı hegemonyası, Karaköy’de nitelikli meyhaneler olarak karşımıza çıkıyor. Bu meyhaneler arasında da Karaköy lokantası oldukça ön planda duruyor. Geçen seneye damgasını vuran Colonie, Mitte ve Goya ise sezona Arnavutköy rüzgarı ile yavaş girmiş durumdalar. Karaköy’de olumlu işler yapan 2 mekanKaraköy Lokantası
#meyhane

Yer bulabilseniz (özellikle hafta sonları) Karaköy lokantası tartışmasız bölgenin en iyi rakı-balık mekanı. Hem dekorasyonu, hem sunumları itibarı ile mekan gerçekten Türkiye’nin en iyi lokantalarından. Bölgedeki diğer meyhanelerin seviyesini de yukarı çeken işletmenin kolay taklit edilemeyen birçok özelliği var. bu özelliklerden bir tanesi 7 kişi üzeri gruplardan rezervasyon almamaları. Bu uygulama ile Karaköy lokantası, şamata, gır gır, şirket yemeği tipi ortamlara izin vermeyerek mekanın atmosferini korumayı amaçlıyor. Diğer bir özelliği de yaygın olarak bilinmese de öğle yemeği servisi vermesi. Akşamları dolu olmasına rağmen, işletmenin iyi yemek odaklı bakış akış açısına sahip olması ve tamamen meyhaneye olarak anılmama isteği burada ön plana çıkıyor.

Karaköy lokantası

Karaköy lokantası

 Colonie
#akdeniz mutfağı

Colonie, Galataport çalışmasından en çok etkilenen mekan durumunda olsa da, şık atmosferi, keyifli içkileri ve yemekleri ile Karaköy’de ön plana çıkan mekanlardan. Colonie’nin işletmecileri aynı zamanda Topaz restoranın da sahibi. Bu sebeple önemli bir mutfak bilgi birikimine sahipler. Güçlü mutfağının yanında barı da oldukça tecrübeli isimlerden oluşuyor. Lucca’nın meşhur bar müdürü Cevat Yıldırım yakın zamanlarda Colonie grubuna, bar koordinatörü olarak geçmişti. Mekanın barı bölgedeki, hatta İstanbul’daki en iyi barlardan biri durumunda.

Colonie Passion Fruit Kokteyli

Colonie’nin favori kokteyli Passion fruit mekanın barmeni İlker Ünal’ın elinden

Özet

Bu sene Arnavutköy, yeni açılacak 2 mekan ile de birlikte gece hayatının merkez noktası olma özelliğini elinde tutacak gibi gözüküyor. Karaköy’deki yapılanma ve ulaşım avantajı bu sene Arnavutköy’e bu şansı verse de, önümüzdeki senelerde Galataport’un bitmesiyle beraber avantaj tekrar Karaköy’e geçebilir. Zira sosyal yaşam, alan büyüklüğü ve turistik bölgelere yakınlık itibarı ile Karaköy’ün doğal avantajları var.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.