Beyoğlu-Karaköy Müdavim Pro

Karaköy Mekanları Kapanıyor mu?

Goya karaköy

Asmalı mescit’de masa ve sandalyelerin sokaklardan kaldırılması ile beraber mirası devir alan Karaköy’e özellikle son 2 sene de birçok önemli mekan açılmıştı. Öncülüğünü Colonie’nin yaptığı, çoğu kemankeş caddesinde açılan Goya, Dron, Madeo, Mitte gibi mekanlar bölgenin gece hayatı anlamında merkeze oturmasına sebep oldu. Bu sene kış sezonunu da iddialı giren mekanlar ülkemizdeki mevcut gelişmelerin etkisiyle, dışı tüketimdeki daralmadan en çok etkilenen bölge oldu.Madeo KAraköy

Galataport çalışması da etkiliyor

Son aylarda, özellikle Reina saldırısının ardından ağır kış şartları ve süregelen ekonomik daralmadan en olumsuz etkilenen bölgeler Karaköy ve Arnavutköy oldu denebilir. Yeme-içme dünyasının sosyalleşme amaçlı ev dışı tüketim ayağı son dönemde önemli ölçüde daralırken, bu 2 bölge popülerliği doğrultunda etkiyi doğrudan hissettiler. Karaköy’in diğer bölgelerden daha fazla olumsuz etkilenmesinin bir sebebi var ki, o devam eden Galataport projesi. Kemankeş caddesi boyunca devam eden büyük inşaat, yarattığı iş makinası trafiği, çevre kirliliği ve manzarayı sorunları ile birlikte cadde ki mekanları çaresiz bırakıyor. Tabi bu projenin yapılacağı bilinirken, caddeye mekan açan işletmelerin aldığı risk de tartışılması gereken bir konu kuşkusuz.


Devam Eden Galataport Projesi

Devam Eden Galataport Projesi

Colonie Geçici Olarak Kapandı

Bölgenin gece hayatı anlamında hareketlenmesine ilk vesile olan mekan Colonie, yine ilk kapanan mekan oldu. Şu an itibarı ile Eylül’e kadar kapılarını kapatan işletme, gelişmelere göre son kararını verecek. Goya’nın durumu ise daha enteresan. Karaköy’deki kışlık mekanı süresiz olarak kapatan mekan, yaz için geçen sene kiraladığı Reina’daki alana bu sene girip girmeyeceği, Reina’nın durumuna göre belli olacak. Kemankeş caddesindeki Madeo ve Drone ise bu etapta hafta sonları açmayı tercih ediyorlar. Son olarak bölgenin ilklerinden olan Bej’de mevcut durumu uzun süreli bir tadilata girme fikri ile değerlendiriyor durumda. Ülkemizdeki mevcut şartların düzelmesi ve Galataport projesinin bitmesi sonrası oluşabilecek pozitif ortamdan faydalanabilmek adına yerlerini kaptırmak istemeyen mekanlar, şimdilik geçici kapatmalar ile, puslu havanın dağılmasını bekliyorlar.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum